Semana Santa

Semana Santa − Wielki Tydzień w Hiszpanii

Opublikowano: 11 kwietnia 2022

W Hiszpanii na uroczyste obchody Wielkiego Tygodnia czeka się cały rok, a przygotowania rozpoczynają się na długo przed tymi ważnymi wydarzeniami. Do tradycji należą spektakularne procesje w Maladze, w Sewilli, Toledo czy Salamance, ale też w każdym miasteczku i wiosce.

Te największe uroczystości religijne przyciągają co roku miliony turystów z całego świata. W tym roku, po 2 latach przerwy spowodowanej pandemią, uroczyści będą wyjątkowe.

Procesje mają ponad 500-letnią tradycję. Uroczystości Wielkiego Tygodnia łączą w sobie aspekt religijny, kulturowy i społeczny. Trony z wizerunkami świętych są ozdobione kwiatami, ogromne baldachimy wyszywane złotymi i srebrnymi nićmi są noszone przez nawet 250 osób. Najcięższy waży ok. 4 ton. Procesje odbywają się przez cały dzień, ale najciekawsze są w nocy, przy blasku ogromnych świec, zapachu kadzideł i oryginalnej muzyce.

Semana Santa w Maladze to wydarzenie wzbudzające wielkie emocje i pobudzające do refleksji. Wielki Tydzień zaczyna się procesją w Niedzielę Palmową. Następnie każdy dzień tygodnia ma swoje charakterystyczne uroczystości. W procesji w Wielki Poniedziałek uczestniczy ponad 30 tys. osób. Wielki Wtorek to dzień procesji ze statuetką Dziewicy z Las Penas, której płaszcz ozdobiony jest 15 tys. goździków i ma 8 m długości. Uroczystość w Wielką Środę łączy się z tradycją uwalniania jednego z więźniów, a jej geneza sięga czasów panowania Karola III. Wielki Czwartek poświęcony jest bractwu Legionu Dobrej Śmierci, w ceremonii uczestniczą oddziały wojskowe. Najbardziej monumentalny i poruszający jest Wielki Piątek. Główne uroczystości mają miejsce na Plaza de Arriola. Na ulicach Malagi wyłączane jest światło, wówczas procesja przechodzi głównymi ulicami ze świecami. Bardzo ważnym elementem jest muzyka. Śpiew, rozbrzmiewające bębny i trąby, zapach kadzideł − wszystko to tworzy niezapomniany i podniosły nastrój Wielkiego Tygodnia.

Na wiele tygodni przed uroczystościami można zarezerwować miejsce siedzące na Tribuna de los Pobres, a także miejsca w kawiarniach, w oknach domów z widokiem na procesje.

Semana Santa

Do tradycji należą też koncerty symfoniczne w Teatrze Cervantesa, który obchodzi w tym roku 35-lecie swojego ponownego otwarcia. Losy teatru były burzliwe, otwarcie nastąpiło w 1870 roku. Z czasem budynek był poddawany licznym rekonstrukcjom, które przyczyniły się do utraty jego znaczenia, aż w końcu został przekształcony w kino. Po rekonstrukcji otworzył się w kwietniu 1987 roku. W tym roku podczas Semana Santa zabrzmi Messa da Requiem Verdiego. Chórem i orkiestrą Filarmonica de Malaga dyryguje José Maria Moreno.

Semana Santa

Giuseppe Verdi skomponował requiem w 1874 roku na cześć pisarza Alessandro Manzoniego, zmarłego rok wcześniej. Verdi postanowił stworzyć mszę żałobną za zmarłych, aby wyrazić niepokój człowieka w obliczu śmierci. Premiera miała miejsce w Mediolanie, w kościele św. Marka, w pierwszą rocznicę śmierci pisarza. Orkiestrą i 120-osobowym chórem dyrygował sam Verdi.

Semana Santa to wielowiekowa historia i wielkie bogactwo przeżyć  religijnych i artystycznych.

fot: Daniel Pérez / Teatro Cervantes.

Udostępnij ten post:



Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
Malaga
Malaga to jedno z najstarszych miast europejskich, s...
Andaluzja
Andaluzja znajduje się w południowej części Półwyspu...
Teatro Cervantes de Málaga (Teatr Cervantesa) jest najst...
Dla Chrześcijan najważniejszym świętem w roku jest W...