Separator

Separatory w przemyśle – do czego służą?

Opublikowano: 5 listopada 2020

Separatory to urządzenia powszechnie stosowane w różnych gałęziach przemysłu. Są to maszyny, które z powodzeniem wykorzystasz w przemyśle spożywczym, rolnictwie czy nawet w systemach kanalizacyjnych. Idealnie nadają się do filtrowania produktów, znacznie ułatwiając pracę np. w gospodarstwie rolnym. Obecnie na rynku dostępne są różne rozwiązania technologiczne znaczenie wpływające na zaawansowanie separatorów. Jakie urządzenia oferują czołowi producenci?

  1. Separatory – ogólna zasada działania
  2. Rodzaje separatorów

Separatory – ogólna zasada działania

Firma Piomar już od wielu lat specjalizuje się w produkcji wysokiej klasy separatorów, w których wykorzystuje się procesy sedymentacji oraz flotacji. To właśnie te procesy sprawiają, że następuje oddzielenie od siebie dwóch substancji. Może to być np. oddzielenie ścieków z cieczy (w tym także substancji ropopochodnych) lub produktów spożywczych. Separatory składają się ze specjalnego osadnika oraz komory osadowej. W trakcie sedymentacji lżejsze, łatwiej opadające cząsteczki spadają i zatrzymują się w komorze osadowej. To wszystko sprawia, że oczyszczanie substancji zachodzi automatycznie. Jest precyzyjne i w stu procentach skuteczne. Większość separatorów można podzielić ze względu na to, jakie substancje będą oddzielane oraz na rodzaj wykonywanych ruchów.

Urządzenia tego typu muszą być wykonane z odpowiednich materiałów. Niektóre z nich mają kontakt z żywnością, dlatego musi do być tworzywo bezpieczne z certyfikatami, które potwierdzają możliwość kontaktu z żywnością. Separatory wykonują pewne regularne ruchy, dlatego warto także zwrócić uwagę na jakość wykonania sprzętu. Muszą to być mocne konstrukcje, których obudowa przetrwa nawet wysoki stopień eksploatacji.

Rodzaje separatorów

Wśród wielu sprzętów znajdują się między innymi przesiewacze wibracyjne. Są one najczęściej stosowane w przemyśle spożywczym. Podczas działania maszyna wibruje wokół własnego środka ciężkości. Każde urządzenie musi być zatem dobrze wywarzone, aby wibracje nie sprawiły, że urządzenie się przewróci. Ruch obrotowy zachodzi w poziomej płaszczyźnie. Elementem budowy przesiewaczy tego typu są sita wibracyjne, przez które wypadają mniejsze cząsteczki. W ten sposób zachodzi proces oczyszczania. Warto także wspomnieć o specjalnych maszynach odpylających, za pomocą których z powodzeniem usunie się kurz. Kolejny rodzaj to ramy kaskadowe. Są one złożone z kilku poziomów sit, dzięki temu zwiększy się ilość oczyszczanych substancji przy zachowaniu rozmiarów maszyny. Tym samym jest to idealne rozwiązanie, gdy potrzebujesz wydajnego sprzętu, ale nie możesz wygospodarować więcej przestrzeni.

Udostępnij ten post:



Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
recykling odpadów niebezpiecznych
Recykling odpadów niebezpiec...
samochód elektryczny
Na mocy nowelizacji ustawy o elektromobilności i paliwach al...
Suwnice
...
płytka PCB
Jakość obwodów drukowanych ma wpływ na poprawne funkcjonowan...
Hale stalowe
Hale stalowe z powodzeniem wykorzystywane są jako obiekty pr...