Menu

Sewilla – miasto pachnące pomarańczą

Sewilla to gorące miasto Hiszpanii przez wielu uważane za najpiękniejsze w całym kraju, pełne atrakcji turystycznych, ciekawych imprez kulturalnych i pięknych zabytków. Ma największą na Półwyspie Iberyjskim zabytkową starówkę, jest też największym miastem prowincji o tej samej nazwie i kojarzy się z flamenco, operową Carmen czy też Don Juanem.

W jej zabytkowej części na każdym kroku można spotkać wspaniałe budynki, stare wąskie uliczki oraz klimatyczne bary tapas. W mieście rośnie duża ilość drzewek pomarańczowych, które od kwietnia do maja swoim kwitnieniem dostarczają cudownego zapachu – podczas Semana Santa (Wielki Tydzień) miesza się on z wonią kadzidła i przyprawia o ból głowy, ale też zachwyca.

Największymi atrakcjami Sewilli są niewątpliwie zabytki. Miejsca, które koniecznie trzeba odwiedzić, to Katedra Najświętszej Marii Panny powstała na przełomie XV i XVI w. w miejscu dawnego meczetu. Obok niej znajduje się jeden z symboli miasta – La Giralda, czyli wieża, będąca pozostałością po meczecie z czasów panowania w Sewilli arabów, kiedy pełniła rolę minaretu. Z jej szczytu (prawie 100 m) rozciąga się piękny widok na miasto.

 

 

Sama świątynia jest największą na świecie katedrą w stylu gotyckim. Wewnątrz niej znajdują się m.in. złocony 28-metrowy ołtarz główny, grobowiec Krzysztofa Kolumba oraz dzieła wybitnych malarzy, takich jak Goya, Murillo czy Zurbarán. Dużą atrakcją jest też Real Alcázar – zespół pałacowy z XV w., w którym znajdziemy wspaniałe przykłady architektoniczno-dekoracyjnego kunsztu minionych epok: dziedzińce z rzędami podwójnych kolumn wspierających bogato zdobione łuki, salony, łaźnie, kaplice, mozaiki, obrazy, gobeliny, wspaniałe ogrody.

 

 

 

 

Dzielnica Barrio de Santa Cruz to gąszcz ciasnych i krętych uliczek, które stanowią o romantycznym charakterze tej dawnej żydowskiej części miasta. Duże wrażenie robi Plaza de España. To wielki półkolisty plac zbudowany w latach 20. XX w., który oplata pałac o bajkowej architekturze. Warto także zobaczyć La Plaza de Toros de la Maestranza uważaną za najstarszą arenę korridy. Jej budowę rozpoczęto w 1749 r., a w trakcie pokazu może ona pomieścić 12 538 widzów. Z obiektów współczesnych ciekawy jest Metropol Parasol, awangardowy element architektoniczny tego miasta z 2011 r. z tarasem widokowym i muzeum, w którym eksponowane są wykopaliska z czasów starożytnych.

Sewilla oferuje wiele ciekawych do zwiedzania miejsc, bo jest też królestwem muzeów, w których znajduje się wiele interesujących kolekcji artystycznych, archeologicznych czy historycznych. Kończąc wizytę, trzeba koniecznie zobaczyć pokaz flamenco w jednym z sewilskich tablao. To będzie wisienka na torcie w smakowaniu tego pięknego miasta.

Tekst i zdjęcia Zenon Żyburtowicz

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Udostępnij

Wszystkie prawa zastrzeżone | All rights reserved Magazyn VIP 2022