Sezon kulturalny Polska-Rumunia i Rumunia-Polska 2025

Opublikowano: 4 marca 2025

Rozpoczął się sezon kulturalny Polska-Rumunia i Rumunia-Polska 2025. Z tej okazji w br. w Polsce będą odbywać się rumuńskie wydarzenia kulturalne, a w Rumunii będą prezentowane polskie wydarzenia. To już drugi rok promocji kultury rumuńskiej w Polsce i polskiej w Rumunii.

 Tylko w ub. r. w ramach w/w sezonu kulturalnego Instytut Adama Mickiewicza zorganizował w Rumunii 11 polskich wydarzeń kulturalnych, w których wzięło udział blisko 60 tys. osób. Program został zainagurowany w czerwcu ub. r. wystawą Tatry, Wróblewski, Karłowicz, Wyczółkowski w Narodowym Muzeum Brukenthal w Sybinie, która spotkała się z ogromnym zainteresowaniem. Wystawę odwiedziło niemal 40 tys. zwiedzających.

Sezon kulturalny Polska-Rumunia 2025

W br. polskie wydarzenia kulturalne w Rumunii będą prezentowane w: Bukareszcie, Jassy, Sybinie i Suczawie. Program sezonu w 2025 r. rozpocznie Polska obecność na Classic Festival 2025 w Jassach. 1 marca 2025 r. orkiestra Arte dei Suonatori, specjalizująca się w wykonaniu muzyki barokowej i klasycznej, zagra koncert zatytułowany „Harmonia królów na polskim dworze królewskim” .

Zaledwie kilka dni później, 4 marca 2025 r., w ramach tegorocznych obchodów Dnia Solidarności Polsko-Rumuńskiej 2025 oraz prezydencji Polski w Radzie Unii Europejskiej, w Bukareszcie wystąpi polski zespół Vołosi.

Polsko-rumuńska wymiana kulturalna obejmuje w 2025 r. także obszar designu. Nie zabraknie także polskich sztuk performatywnych, które od 5 do 13 maja 2025 r. zostaną zaprezentowane  na Festiwalu News from Polska w Bukareszcie.

Natomiast od 20 do 21 czerwca 2025 r. na Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym w Sybinie zostanie zaprezentowany wspólny projekt rumuńskich choreografów oraz poznańskiego zespołu polskiego teatru Tańca pt. „Toaca” .

W drugiej połowie 2025 r. w Muzeum Narodowym Bukowiny w Suczawie zostanie zaprezentowany foto-reportaż Justyny Mielnikiewicz dotyczące polskiej diaspory w Rumunii. Prezentowana już w Muzeum Chłopa Rumuńskiego w Bukareszcie i w warszawskim Państwowym Muzeum Etnograficznym wystawa zdjęć Mielnikiewicz wraca do miejsca, gdzie powstała największa Polska diaspora w Rumunii – Bukowiny.

W polskim programie kulturalnym prezentowanym w Rumunii pojawiają się także polska literatura i film. W ciągu najbliższego półrocza 2025 r. w Rumunii nie zabraknie także polskiej muzyki, którą będzie można usłyszeć na festiwalach jazzowych, m. in. tj.  Jazz in the Park czy podczas koncertu będącego efektem rezydencji artystycznej zespołów Fahadama i Subcarpati w Bukareszcie. 30 i 31 sierpnia 2025 r. klasyczne brzmienia zaoferuje Sinfonia Varsovia w czasie Festiwalu George Enescu. Sezon polsko-rumuński zakończy się 7 listopada br. koncertem Szymona Nehringa, który wraz z orkiestrą narodową rumuńskiego radia zagra w sali koncertowej radia w Bukareszcie.

Sezon kulturalny Rumunia-Polska 2025

W br. 2025 rumuńska kultura będzie obecna w niemal całej Polsce. Rumuńskie wydarzenia kulturalne będą odbywać się od Krakowa przez Wrocław, Poznań, Warszawę, Łódź, Gdańsk i Sopot. Równocześnie w Polsce będzie realizowany bogaty program kulturalny, który przybliży polskiej publiczności kulturą i historią Rumunii podkreślając wspólne wątki, momenty Solidarności oraz łączące oba narody emocje.

Naszym celem jest dotarcie do jak najszerszej publiczności, aby zaktualizować wiedzę Polaków na temat Rumunii i jej kultury, ale także wspólnej, polsko-rumuńskiej historii. W XX  w. było wiele momentów solidarności między naszymi krajami, które zbudowały bardzo ważny kapitał emocjonalny, który został utracony podczas komunizmu i trudnych lat transformacji mówi Ovidiu Miron, dyrektor Rumuńskiego Instytutu Kultury. W aktualnym kontekście powinniśmy bardziej niż kiedykolwiek pamiętać o sile współpracy opartej o wspólne wartości, która będzie tym silniejsza, im lepiej i głębiej poznamy i zrozumiemy nawzajem nasze kultury – dodaje.

Podczas tegorocznej prezentacji rumuńskiej kultury w Polsce na pierwszym planie znajdują się projekty wystawiennicze,  które przedstawiają panoramę ostatnich 150 lat historii rumuńskich sztuk wizualnych. Czternasta edycja festiwalu literackiego Sopot będzie gościć rumuńską literaturę i kulturę. Przez cały rok będą odbywać się koncerty muzyki jazzowej i klasycznej, a także multidyscyplinarne festiwale w Krakowie i Gdańsku skierowane do szerokiego grona odbiorców zainteresowanych literaturą, filmem, muzyką i turystyką kulturalną. Rumuńscy i polscy muzycy jazzowi spotkają się podczas sesji twórczych. To tylko nieliczne przykłady wydarzeń organizowanych w Polsce przez rumuńskie Ministerstwo Kultury i Rumuński Instytut Kultury w Warszawie.

Ewa Ploplis

 

Tagi: ,

Udostępnij ten post:



Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
Aleja Rocka Symfonicznie
Od karkówki z grilla do wielkiej sceny – tak zaczęła się nie...
Wojciech Korzeniewski
Moje wieloletnie doświadczenie chciałbym przekazywać...
Dom otwarty
Zbliża się karnawał, pora już na dom otwarty, pełen...
Kate Dąbrowska
...
Peer Gynt
„Kiedy spoglądam wstecz na całe twoje życie, mam wra...