Rozpoczął się sezon kulturalny Polska-Rumunia i Rumunia-Polska 2025. Z tej okazji w br. w Polsce będą odbywać się rumuńskie wydarzenia kulturalne, a w Rumunii będą prezentowane polskie wydarzenia. To już drugi rok promocji kultury rumuńskiej w Polsce i polskiej w Rumunii.
Tylko w ub. r. w ramach w/w sezonu kulturalnego Instytut Adama Mickiewicza zorganizował w Rumunii 11 polskich wydarzeń kulturalnych, w których wzięło udział blisko 60 tys. osób. Program został zainagurowany w czerwcu ub. r. wystawą Tatry, Wróblewski, Karłowicz, Wyczółkowski w Narodowym Muzeum Brukenthal w Sybinie, która spotkała się z ogromnym zainteresowaniem. Wystawę odwiedziło niemal 40 tys. zwiedzających.
W br. polskie wydarzenia kulturalne w Rumunii będą prezentowane w: Bukareszcie, Jassy, Sybinie i Suczawie. Program sezonu w 2025 r. rozpocznie Polska obecność na Classic Festival 2025 w Jassach. 1 marca 2025 r. orkiestra Arte dei Suonatori, specjalizująca się w wykonaniu muzyki barokowej i klasycznej, zagra koncert zatytułowany „Harmonia królów na polskim dworze królewskim” .
Zaledwie kilka dni później, 4 marca 2025 r., w ramach tegorocznych obchodów Dnia Solidarności Polsko-Rumuńskiej 2025 oraz prezydencji Polski w Radzie Unii Europejskiej, w Bukareszcie wystąpi polski zespół Vołosi.
Polsko-rumuńska wymiana kulturalna obejmuje w 2025 r. także obszar designu. Nie zabraknie także polskich sztuk performatywnych, które od 5 do 13 maja 2025 r. zostaną zaprezentowane na Festiwalu News from Polska w Bukareszcie.
Natomiast od 20 do 21 czerwca 2025 r. na Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym w Sybinie zostanie zaprezentowany wspólny projekt rumuńskich choreografów oraz poznańskiego zespołu polskiego teatru Tańca pt. „Toaca” .
W drugiej połowie 2025 r. w Muzeum Narodowym Bukowiny w Suczawie zostanie zaprezentowany foto-reportaż Justyny Mielnikiewicz dotyczące polskiej diaspory w Rumunii. Prezentowana już w Muzeum Chłopa Rumuńskiego w Bukareszcie i w warszawskim Państwowym Muzeum Etnograficznym wystawa zdjęć Mielnikiewicz wraca do miejsca, gdzie powstała największa Polska diaspora w Rumunii – Bukowiny.
W polskim programie kulturalnym prezentowanym w Rumunii pojawiają się także polska literatura i film. W ciągu najbliższego półrocza 2025 r. w Rumunii nie zabraknie także polskiej muzyki, którą będzie można usłyszeć na festiwalach jazzowych, m. in. tj. Jazz in the Park czy podczas koncertu będącego efektem rezydencji artystycznej zespołów Fahadama i Subcarpati w Bukareszcie. 30 i 31 sierpnia 2025 r. klasyczne brzmienia zaoferuje Sinfonia Varsovia w czasie Festiwalu George Enescu. Sezon polsko-rumuński zakończy się 7 listopada br. koncertem Szymona Nehringa, który wraz z orkiestrą narodową rumuńskiego radia zagra w sali koncertowej radia w Bukareszcie.
W br. 2025 rumuńska kultura będzie obecna w niemal całej Polsce. Rumuńskie wydarzenia kulturalne będą odbywać się od Krakowa przez Wrocław, Poznań, Warszawę, Łódź, Gdańsk i Sopot. Równocześnie w Polsce będzie realizowany bogaty program kulturalny, który przybliży polskiej publiczności kulturą i historią Rumunii podkreślając wspólne wątki, momenty Solidarności oraz łączące oba narody emocje.
– Naszym celem jest dotarcie do jak najszerszej publiczności, aby zaktualizować wiedzę Polaków na temat Rumunii i jej kultury, ale także wspólnej, polsko-rumuńskiej historii. W XX w. było wiele momentów solidarności między naszymi krajami, które zbudowały bardzo ważny kapitał emocjonalny, który został utracony podczas komunizmu i trudnych lat transformacji – mówi Ovidiu Miron, dyrektor Rumuńskiego Instytutu Kultury. – W aktualnym kontekście powinniśmy bardziej niż kiedykolwiek pamiętać o sile współpracy opartej o wspólne wartości, która będzie tym silniejsza, im lepiej i głębiej poznamy i zrozumiemy nawzajem nasze kultury – dodaje.
Podczas tegorocznej prezentacji rumuńskiej kultury w Polsce na pierwszym planie znajdują się projekty wystawiennicze, które przedstawiają panoramę ostatnich 150 lat historii rumuńskich sztuk wizualnych. Czternasta edycja festiwalu literackiego Sopot będzie gościć rumuńską literaturę i kulturę. Przez cały rok będą odbywać się koncerty muzyki jazzowej i klasycznej, a także multidyscyplinarne festiwale w Krakowie i Gdańsku skierowane do szerokiego grona odbiorców zainteresowanych literaturą, filmem, muzyką i turystyką kulturalną. Rumuńscy i polscy muzycy jazzowi spotkają się podczas sesji twórczych. To tylko nieliczne przykłady wydarzeń organizowanych w Polsce przez rumuńskie Ministerstwo Kultury i Rumuński Instytut Kultury w Warszawie.
Ewa Ploplis
Dodaj komentarz