Sieć domowa

Sieć domowa – jak ją stworzyć i skonfigurować?

Opublikowano: 12 stycznia 2022

Domowa sieć LAN umożliwia wygodne korzystanie w jednym budynku z wielu urządzeń oraz pozwala łączyć się z Internetem jednocześnie wszystkim domownikom. Podpowiadamy, jak stworzyć taką sieć i o czym pamiętać podczas jej konfiguracji.

Czym jest sieć domowa?

Sieć domowa LAN (Local Area Network) to lokalna sieć komputerowa, którą tworzą przynajmniej 2 komputery oraz urządzenia peryferyjne, np. drukarka, dekoder, smartfon, konsole do gier, telewizor Smart TV czy inteligentny sprzęt AGD. Sprzęt ten znajduje się zwykle w jednym budynku, na obszarze maksymalnie jednego kilometra. Każde urządzenie w sieci domowej otrzymuje dostęp do protokołu TCP/IP. Prawidłowo podłączona i skonfigurowana sieć LAN umożliwia sprawną wymianę informacji, udostępnianie plików oraz współdzielenie zasobów internetowych.

Jak stworzyć sieć domową?

Przedstawiamy instrukcję, która zawiera wskazówki dotyczące tworzenia i konfigurowania sieci domowej LAN.

Skompletuj sprzęt tworzący sieć

Pierwszym etapem tworzenia sieci domowej jest przygotowanie urządzeń, które będą ją tworzyć. Mogą być to m.in.:

  • komputery stacjonarne,
  • laptopy,
  • drukarki,
  • smartfony,
  • tablety,
  • konsole do gier,
  • głośniki,
  • kamery,
  • telewizory Smart TV,
  • dyski zewnętrzne.

Niezbędny będzie również modem do odbioru sygnału od operatora oraz router umożliwiający stworzenie sieci bezprzewodowej Wi-Fi. Można również wybrać router z funkcją modemu. Jeżeli sieć będzie składać się z wielu urządzeń, wtedy przydatny okaże się switch, czyli przełącznik ze sporą liczbą dodatkowych portów.

Podłącz i skonfiguruj urządzenia

Najpierw należy podpiąć wszystkie urządzenia do prądu, a następnie zastanowić się, który sprzęt ma zostać podłączony do sieci w sposób przewodowy za pomocą przewodu Ethernet. Warto połączyć w ten sposób zwłaszcza te urządzenia, które będą potrzebować szybkiego i stabilnie działającego internetu, np. komputer, laptop, konsolę do gier czy dekoder.

Połączenie przy użyciu przewodu Ethernet jest proste i szybkie – wystarczy podłączyć jeden koniec kabla do gniazda RJ-45 w urządzeniu, a drugi do portu w routerze lub switchu. Niektóry sprzęt, np. drukarka sieciowa, może wymagać dodatkowej konfiguracji w panelu sterowania systemu operacyjnego.

Skonfiguruj sieć Wi-Fi

Urządzenia tworzące sieć domową mogą łączyć się również za pomocą bezprzewodowej sieci Wi-Fi. Aby sygnał internetowy był wystarczająco silny, należy ustawić router w centralnej części mieszkania, z dala od ścian, drzwi oraz innych urządzeń elektronicznych. W celu zwiększenia zasięgu sieci w mieszkaniu, warto zastosować wzmacniacz sygnału.

Następnie należy podłączyć router do gniazdka telefonicznego/sieciowego oraz odpowiednio skonfigurować urządzenie. Sposób konfiguracji routera może być różny w zależności od używanego modelu. Wymagane opcje można ustawić z poziomu panelu administracyjnego, który wyświetli się po wpisaniu IP urządzenia w polu adresu przeglądarki. Trzeba będzie również skonfigurować sieć – opcja „Skonfiguruj nowe połączenie” jest dostępna w sekcji „Centrum sieci i udostępniania” panelu sterowania systemu Windows.

Zadbaj o zabezpieczenie sieci

Przede wszystkim warto zabezpieczyć router oraz sieć za pomocą hasła. Najlepiej, aby połączenie było szyfrowane przy użyciu technologii WPA2 lub WPA3. Równie istotne jest zainstalowanie w systemie programu antywirusowego, które ochroni sieć przed złośliwym oprogramowaniem i atakami hakerskimi. Jeśli z sieci domowej korzystają dzieci, wtedy warto dodatkowo zabezpieczyć komputery oraz urządzenia mobilne przy użyciu systemu kontroli rodzicielskiej.

Jaki internet do sieci domowej wybrać?

Do stworzenia sieci domowej najlepiej sprawdza się szybkie i stabilne łącze światłowodowe. Wśród ofert operatorów na uwagę zasługuje internet stacjonarny od Netii, który jest dostępny w trzech wariantach downloadu – 300 Mb/s, 600 Mb/s oraz 1 Gb/s. W cenie abonamentu klient otrzymuje router Wi-Fi oraz dostęp do usługi Bezpiecznego Internetu przez 2 miesiące za darmo.


Fakty i mity dotyczące burzy- co należy wiedzieć o tym zjawisku?


 

Udostępnij ten post:Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
powłoka ceramiczna
Wiele osób ceni sobie wizualny aspekt swojego samochodu. Lśn...
samochód elektryczny
Na mocy nowelizacji ustawy o elektromobilności i paliwach al...
dron
Kiedy nadchodzą Walentynki, znalezienie idealnego prezentu s...
płytka PCB
Jakość obwodów drukowanych ma wpływ na poprawne funkcjonowan...
Felgi zimowe
Wraz z nadejściem zimy, większość kierowców zaczyna się zast...