Siłownia dla początkujących – co musisz wiedzieć?

Opublikowano: 13 lipca 2019

Kiedy dopiero rozpoczynasz swoją przygodę z fitnessem, ćwiczeniami siłowymi albo w ogóle aktywnością ruchową, możesz mieć mnóstwo pytań i wątpliwości. Stresujesz się, bo nie wiesz czego się spodziewać? Zastanawiasz się, co zabrać albo jak ćwiczyć? Z naszymi wskazówkami bez stresu wkroczysz w ten świat! Poznaj kompendium wiedzy odnośnie siłowni dla początkujących!

Jak wybrać odpowiednią siłownię?

To bardzo istotna kwestia. Musisz znaleźć miejsce, które będzie spełniało Twoje oczekiwania. Możesz kierować się odległością od miejsca zamieszkania czy miejsca pracy, dostępnością parkingu czy kącika dla dzieci, ofertą zajęć, obsługą w danym miejscu, wyposażeniem siłowni, wielkością szatni itd. Zanim więc wykupisz karnet, możesz zasięgnąć opinii u znajomych, w sieci albo osobiście odwiedzić interesujące Cię miejsca. Jeśli posiadasz sportowe karty pracownicze, warto sprawdzić też, gdzie są honorowane i na jakich zasadach. Przykładowo, karta OK System w Total Fitness to, oprócz wstępu do klubu na zajęcia grupowe i na siłownię, także możliwość skorzystania z dodatkowych udogodnień – np. oprowadzenia przez trenera po klubie, zbadania składu masy ciała czy dobrania ćwiczeń do celu treningowego przez specjalistę.

Co zabrać na siłownię?

Zanim wybierzesz się na siłownię, musisz się odpowiednio wyposażyć i spakować. Obowiązkowo musisz mieć w swojej torbie treningowej: spodnie i koszulkę do ćwiczeń, wygodną bieliznę, obuwie sportowe, ręcznik sportowy, butelkę z wodą. Jeśli planujesz wziąć prysznic po ćwiczeniach, przydadzą się również klapki, ręcznik kąpielowy, żel pod prysznic czy szampon. Niemal wszystkie kluby wyposażają szatnie w suszarki, zatem o to nie musisz się martwić.

Pierwszy raz na siłowni – od czego zacząć?

W większości klubów oferowana jest możliwość oprowadzenia przez pracownika siłowni. W  międzyczasie dowiesz się o ofercie, udogodnieniach dla klientów czy rodzajach zajęć grupowych. Jeśli czujesz się niepewnie, możesz skorzystać z pomocy trenera personalnego. Wykup jeden trening albo zdecyduj się na cały cykl, dzięki czemu bezpiecznie rozpoczniesz swoją przygodę ze sportem. Trener nauczy Cię techniki i wskaże, które ćwiczenia będą dla Ciebie odpowiednie. Jeśli stawiasz na samodzielny trening, możesz poszukać inspiracji w internecie, skorzystać ze wskazówek na maszynach, dopytać trenera dyżurującego lub innego, doświadczonego klubowicza.

Świetnym rozwiązaniem dla osób początkujących jest też udział w zajęciach grupowych. Wachlarz propozycji jest szeroki i dopasowany do różnych potrzeb. Znajdziesz więc zajęcia intensywne i spalające tkankę tłuszczową, budujące mięśnie, taneczne, a nawet relaksacyjne. Tam poznasz prawidłową technikę, rozruszasz swoje ciało, a także poznasz mnóstwo ciekawych osób! Dzięki temu każdy kolejny dzień na siłowni będzie dla Ciebie mniej stresujący!

Siłownia wśród początkujących często budzi wiele obaw. Jeśli jednak zrobisz pierwszy krok, jesteśmy przekonani, że już za chwilę będziesz chciał postawić kolejny. Wystarczy znaleźć odpowiedni dla siebie klub, dopasować ćwiczenia do możliwości i dawać z siebie wszystko podczas treningów. Efekty i lepsze samopoczucie zmotywują Cię do tego, aby sport stał się częścią Twojego życia!

 

Udostępnij ten post:Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
aktywność fizyczna
Dni stają się coraz dłuższe, zza chmur odważniej wychyla się...
antykoncepcja hormonalna
W ostatnich dekadach antykoncepcja hormonalna stała się jedn...
kuchna zero waste
W obecnych czasach, gdy półki sklepowe uginają się pod cięża...
Gimnastyka artystyczna
Gimnastyka artystyczna to dyscyplina sportu, budując...
depresja
Nawet 30% młodych ludzi myślało poważnie o próbie sa...