Skarby Starożytnego Egiptu

Opublikowano: 26 grudnia 2016

Zainteresowanie Egiptem sięga czasów starożytnych, gdyż jego odmienna cywilizacja już wtedy wzbudzała ciekawość cudzoziemców. Po zdobyciu go przez Arabów w VII w. n.e. zaczęto interesować się dawnymi zabytkami pod kątem znalezienia w nich skarbów. Poznaj skarby Egiptu.

Wydano nawet rodzaj przewodnika, który informował, gdzie znajdują się miejsca bogate w zabytki.

W średniowieczu wspominali o nich uczestnicy wypraw krzyżowych, podążający przez Egipt do Palestyny. W okresie odrodzenia obserwacje i przekazy, pozostawione przez starożytnych Greków, również wzbudzały duże zainteresowanie tym krajem. Wzrosło ono szczególnie w XIX w.

Rozpoczęły się poszukiwania archeologiczne na dużą skalę. Po II wojnie światowej badania prowadzą Egipcjanie i misje naukowe z wielu krajów. Dzięki nim odkrywane są nowe zabytki i skarby, ale – jak twierdzą egiptolodzy – dotychczas znaleziono niewiele ponad 30 proc. z nich.

Nadal leżą one po obu stronach Nilu pod piaskami pustyni. Wielką sensacją było znalezienie grobowca Tutanchamona, w którym znajdowało się ponad 3 tys. przedmiotów. Jedną z tajemniczych budowli, które znajdują się w Gizie na przedmieściach Kairu, jest gigantyczny posąg sfinksa z głową Chefrena. Mierzy 74 m dł. i 20 m szer.

Niektórzy badacze twierdzą, że powstał ok. 10500 lat p.n.e. W jego pobliżu znajduje się także piramida Cheopsa, najstarsza i najwyższa z trzech piramid w Gizie.

Należy ona do największych kamiennych budowli na świecie. Z piramidami może jedynie konkurować najpiękniejsza i robiąca wielkie wrażenie świątynia Abu Simbel – dzieło faraona Ramzesa II Wielkiego. Sanktuarium poświęcono Amonowi-Ra (bóg słońca), Ptahowi (bóg stworzyciel), Harmakhisowi (strażnik Wrót Zaświatów) oraz samemu Ramzesowi.

Cztery kolosalne posągi, każdy o wysoki 20 m, przedstawiają samego faraona siedzącego na tronie, a u jego stóp miniaturowe postacie królowej i córek. Ten niezwykły fronton wyrzeźbiły w litej skale po środku pustyni Nubijskiej rzesze niewolników. Kiedy rozpoczęto budowę Wielkiej Tamy pod Asuanem i świątynia miała znaleźć się pod wodą, zdecydowano o jej przeniesieniu 90 m wyżej, co zrobiono z wielką precyzją.

Wśród popularnych i licznie odwiedzanych zabytków Luxoru znajdują się kolosy Memnona.

Są to dwa monumentalne, bardzo zniszczone przez trzęsienia ziemi, wylewy Nilu i upływ czasu posągi faraona Amenhotepa III. Na prawym brzegu Nilu znajduje się kompleks świątynny w Karnaku i miasto Luxor z jego świątynią i zabytkami. W Biban al-Harim główną atrakcję stanowią Świątynia Milionów Lat Królowej Hatszepsut – pierwszej kobiety faraona – oraz zespół antycznych grobów królewskich. Sprawy ostateczne to również Dolina Królów, w której odkryto 62 grobowce. Część z nich udostępniono zwiedzającym, włącznie ze słynnym grobowcem Tutanchamona. Wszystko to trzeba zobaczyć, żeby móc poznać chociaż trochę państwo faraonów.

Tekst / Zdjęcia:  Monika Maraczyńska i Zenon Żyburtowicz

Tagi: ,

Udostępnij ten post:



Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
Wypoczynek z dala od cywilizacji, ale w luksusowych...
Termy BUKOVINA
Jeśli od dawna marzy Ci się, aby doświadczyć prawdziwego luk...
wycieczki po Europie
Lato to czas, gdy Europa rozkwita pełnią swojego piękna, a p...
Michał Boym
Niemal wszyscy na świecie słyszeli o wielkich podróż...
Węgry
Co warto zwiedzić na Węgrzech? Jaki...
Nowe artykuły
Dzięki zaawansowanym technologiom, takim jak wzmacniacze kla...
Koszula damska to z pewnością must have w szafie każdej kobi...
Każda elegancka kobieta powinna posiadać w swojej szafie prz...