Slow food burger

Slow food burgery – jak przygotować je w domu

Opublikowano: 25 września 2018

Po modzie na fast foody i naprędce przyrządzane burgery przyszła modna na zdrowe odżywianie a wraz z nią slow food burgery. Przygotowywane powoli, z pietyzmem, z najwyższej jakości składników, cieszą nie tylko oko, ale przede wszystkim podniebienie. Czy wiesz, jak przygotować slow food burgery w domu?

Slow food, czyli o co w tym chodzi

Fast foody miały za zadanie w szybkim czasie przygotować posiłek, który na dobitkę da się szybko zjeść, nawet na ulicy. Stąd właśnie pakowane w bibułę bułki ze smażonym lub opiekanym mięsem i warzywami, czyli popularne burgery. Jednak fast foody dość szybko zostały okrzyknięte mianem niezdrowej i tuczącej żywności. Slow food jest zaprzeczeniem idei fast foodów. Tym razem na pierwszym miejscu stawiana jest jakość i smak. Stąd przygotowanie slow food burgera może trwać długo, podobnie jak jego spożycie. Slow food każe delektować się jedzeniem, skoncentrować na smaku, jednym słowem – jeść zdrowo i świadomie (Zobacz: Opiekacz elektryczny – sposób na zdrowe i smaczne potrawy w domu!). O ile dania fast food jemy głównie z ręki, to slow food dopuszcza, a nawet zaleca, talerz i sztućce.

Domowa bułka do burgerów

Powinna być świeżo wypieczona, przygotowana z użyciem najlepszych składników.

Prosty przepis na bułeczki:

  • – 3 i pół szklanki mąki,
  • – ¾ szklanki mleka,
  • – ¾ szklanki wody,
  • – 3 łyżki masła (powinno być miękkie lub rozpuszczone i wystudzone),
  • – 7 g drożdży instant,
  • – 1 jajko,
  • – dwie płaskie łyżeczki soli,
  • – opcjonalnie do posypania bułeczek sezam lub inne ziarna.

Drożdże instant pozwalają ominąć przygotowywanie rozczynu, dlatego wszystkie składniki od razu wkładamy do miski i robimy z nich ciasto. Ideą slow food jest brak pośpiechu, dlatego ciasto wyrabiamy ręcznie tak długo, aż będzie gładkie i nieprzywierające do rąk i miski. Następnie odstawiamy do wyrośnięcia na minimum pół godziny. Jeśli przez ten czas ciasto nie wyrośnie, dajemy mu kolejne pół godziny.

Dzielimy na równe części, formujemy grube placki i ponownie czekamy na wyrośnięcie. Wkładamy do gorącego piekarnika na około kwadrans. Przed upieczeniem można je posmarować jajkiem i posypać np. otrębami lub sezamem. Bułeczki są gotowe do przyrządzania burgerów, jak tylko wystygną.

Mięso

Chociaż do burgerów potrzebujemy mielonego mięsa, lepiej takowego nie kupować. Zamiast niego wybierzmy dobrej jakości mięso wołowe. Jeśli nie mamy w domu maszynki do mięsa, poprośmy o zmielenie na miejscu. Większość sklepów oferuje taką usługę, a my mamy pewność, że usmażymy dobre, zdrowe kotlety do burgerów. Wystarczy dodać do mięsa czosnek, posiekaną lub mieloną cebulę, sól, pieprz i jajka, dokładnie wyrobić i smażyć jak tradycyjne mielone. Jedyną różnicę zobaczymy w kształcie – nasze kotlety do burgerów powinny być okrągłe, płaskie i pasować rozmiarem do bułki.

Warzywa i dodatki

Nie tylko cebula i sałata. Do domowych burgerów pasują każde świeże warzywa i owoce – wybór należy do nas. Jeśli nie zmieszczą się w bułce, śmiało możemy podać je na talerzu. Jeśli chodzi o sos, pamiętajmy, że ma on podkreślić smak mięsa i warzyw, a nie zatuszować brak świeżości. W tym wypadku mniej znaczy lepiej.

Udostępnij ten post:



Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
wyposażenie restauracji
Wyposażenie restauracji odgrywa niebagatelną rolę w...
Jak wybrać piekarnik
Wybór odpowiedniego piekarnika do...
kuchna zero waste
W obecnych czasach, gdy półki sklepowe uginają się pod cięża...
SAKANA
Nie istnieje jeden przepis na sukces, każda restaura...
chlebek bananowy
Słuchajcie, w polskich domach pielęgnuje się od zaws...