Smar do łańcucha motocyklowego

Smar do łańcucha motocyklowego — jak go używać, żeby dobrze zadbać o napęd w motocyklu?

Opublikowano: 29 lipca 2022

Polscy motocykliści korzystają z sezonu motocyklowego na pełnych obrotach — trzeba wykorzystać każdą okazję na przejażdżkę, w końcu w tej części Europy nie mamy zbyt wiele czasu na jazdę na motocyklu. Oznacza to, że często jeździmy w deszczu — a najwytrwalsi nawet mimo pierwszych opadów śniegu, a nasz motocykl jest wystawiony na ciężką próbę. Łańcuchowy układ napędowy to jeden z elementów jednośladu, który źle znosi takie warunki. W tym materiale zebraliśmy wszystkie informacje o prawidłowej pielęgnacji łańcucha i zębatek, dzięki którym będziesz mógł odpowiednio o nie zadbać.

Smarowanie łańcucha motocyklowego — jakie niesie za sobą korzyści?

Napęd motocyklowy przenosi moc i moment obrotowy silnika na tylne koło — im mocniejszą masz maszynę, tym z większymi obciążeniami muszą radzić sobie zębatki i łańcuch napędowy. Co więcej, elementy układu napędowego nieprzerwanie narażone są na wodę i zanieczyszczenia, które doprowadzają do korozji i większego tarcia pomiędzy współpracującymi częściami, co prowadzi do ich szybszego zużycia. Dlatego smar jest tak ważnym elementem wyposażenia garażu każdego posiadacza jednośladu. Regularne smarowanie łańcucha motocyklowego — czyli po każdej jeździe w deszczu lub co 300-500 kilometrów w suchych warunkach — pomaga zachować optymalne warunki pracy łańcucha i zębatek. Mniejsze tarcie, ochrona antykorozyjna i lepsze “zrzucanie” brudu to podstawowe korzyści, jakie da ci smarowanie łańcucha motocyklowego. Te argumenty do ciebie nie przemawiają? W takim razie pomyśl o tym w ten sposób — wolniejsze zużycie napędu to rzadsze wydatki na zakup nowych części lub argument za tym, żeby zamontować w motocyklu droższy układ napędowy, który posłuży ci dłużej.

Jaki smar do łańcucha motocyklowego wybrać?

Nie oszukujmy się — mało który motocyklista jest na tyle obeznany z chemią, żeby decydować o zakupie smaru na podstawie składu widniejącego na opakowaniu lub stronie producenta. Dlatego przygotowaliśmy dla ciebie krótką instrukcję w 3 prostych krokach, dzięki której wybierzesz smar do łańcucha dopasowany do twoich potrzeb.

  • Krok 1Odwiedź dobry sklep motocyklowy. W dobrym sklepie motocyklowym znajdziesz nie tylko wysokiej jakości produkty, ale również obsługę, która zna się na rzeczy i będzie mogła rozwiać twoje wątpliwości, pomagając ci w podjęciu najlepszej decyzji. Znamy miejsca, w których wystarczy w dwóch zdaniach opisać swój motocykl i zamontowany w nim napęd, a sprzedawca już trzyma w dłoni dedykowany smar do łańcucha motocyklowego.
  • Krok 2 — Wybierz sprawdzonego producenta. Na półkach sklepów motocyklowych znajdziesz wielu producentów, którym możesz powierzyć swój napęd. Motul, Castrol, Valvoline, Silkolene i Elf — smar motocyklowy od tych marek możesz brać w ciemno.
  • Krok 3 — Właściwości smaru i kompatybilność z napędem. Zdolność wypierania wody, dobre trzymanie się na łańcuchu, optymalne smarowanie, kompatybilność z uszczelniaczami twojego łańcucha, ochrona antykorozyjna i zachowanie właściwości przy dużych prędkościach to cechy, które powinieneś wziąć pod uwagę podczas zakupów. Wybierz ulubionego producenta, a następnie optymalny produkt z jego logo na puszce i ciesz się dłuższą żywotnością układu napędowego w swoim motocyklu!

Smar do łańcucha — jak go używać?

Wybrałeś najlepszy smar motocyklowy do swojego napędu? Super, teraz czas go użyć! Smarowanie łańcucha motocyklowego nie powinno ci zająć więcej niż 30 minut, pod warunkiem, że wiesz jak to zrobić prawidłowo. Poniżej znajdziesz recepturę na idealne wykonanie zadania.

  • Czyszczenie łańcucha napędowego — zanim nasmarujesz łańcuch, warto usunąć z niego zabrudzenia i pozostałości starego smaru. Zdajemy sobie sprawę, że nie zawsze jest to możliwe — będąc w trasie, nie będziesz przecież codziennie czyścił łańcucha. Nie pomijaj jednak tego punktu zbyt często. Czyszczenie łańcucha napędowego rozpocznij od postawienia motocykla na podnóżce centralnej lub stojaku (tylne koło musi obracać się swobodnie) i wrzucenia luzu (biegu jałowego). Następnie zdemontuj wszystkie elementy, pod którymi mógł zgromadzić się brud lub które utrudniają dostęp do łańcucha i zębatek (m.in. osłona przedniej zębatki), i za pomocą szczotki do czyszczenia łańcucha usuń zanieczyszczenia.
  • Smarowanie łańcucha napędowego — gdy łańcuch będzie wolny od jakichkolwiek zabrudzeń, weź smar i skieruj dyszę na wewnętrzną część łańcucha. Powoli obracając tylnym kołem, nanoś stopniowo smar na każde ogniwo do momentu, aż nie będziesz miał pewności, że łańcuch jest prawidłowo nasmarowany.
  • Czyszczenie motocykla — po nasmarowaniu łańcucha przyszedł czas na usuwanie ewentualnych zabrudzeń z tylnej opony (szczególnie ważne!) i osłon. Smar do łańcucha motocyklowego może pozostawić nieodwracalne odbarwienia, więc nie warto pomijać tego kroku. Zamontuj wszystkie elementy i ruszaj w drogę — twój napęd jest na to gotowy!

Smar do łańcucha motocyklowego znajdziesz w I’M Inter Motors i na imrady.eu

Smar do łańcucha motocyklowego znajdziesz w I’M Inter Motors — największej sieci sklepów motocyklowych w Polsce — i na imready.eu. Na półkach spotkasz smar motocyklowy od najlepszych producentów, którzy cieszą się dużym zaufaniem wśród motocyklistów i motocyklistek — w ofercie m.in. Motul, Castrol, Valvoline, Silkolene i Elf. Poza rozbudowanym asortymentem możesz liczyć również na szereg korzyści zakupowych. Darmowa dostawa, bezpieczne płatności online i darmowy zwrot zakupionych towarów to dopiero początek! Odwiedź jeden z 35 sklepów stacjonarnych I’M Inter Motors lub wejdź na https://www.intermotors.pl/ i wybierz smar do łańcucha, który spełni wszystkie potrzeby — twoje i twojego motocykla.

Udostępnij ten post:Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
Mercedes AMG GT 63 S E PERFORMANCE Coupé
Mercedes-Benz nie przestaje zadziwiać. Najnowsza perła w kor...
Nowy Nissan Juke
...
Serwis klimatyzacji samochodowej
Niemal wszystkie popularne modele samochodów, które zostały...
powłoka ceramiczna
Wiele osób ceni sobie wizualny aspekt swojego samochodu. Lśn...
Felgi zimowe
Wraz z nadejściem zimy, większość kierowców zaczyna się zast...