Soczewka wewnątrzgałkowa

Soczewka wewnątrzgałkowa z bliżą funkcjonalną – alternatywa dla pacjentów z zaćmą

Opublikowano: 21 kwietnia 2021

Po raz pierwszy w Polsce prof. dr hab. med. Bartłomiej Kałużny z Kliniki Okulistycznej OFTALMIKA wszczepił pacjentowi nową soczewkę AcrySof® IQ Vivity™ podczas zabiegu usunięcia zaćmy metodą femtofakoemulsyfikacji. To nowa soczewka, która oferuje szerokie pole widzenia: z dali, odległości pośrednich i bliży funkcjonalnej – takiej, jak przy korzystaniu z ekranu komputera czy tabletu (ok. 40 cm) – wyjaśniał prof. Kałużny.

Klinika Okulistyczna OFTALMIKA jest jedną z nielicznych placówek w Polsce, która dysponuje możliwością wszczepiania tej niezwykłej soczewki.

Żyjemy coraz dłużej, a sprzyja temu m.in. lepsze wykształcenie, większa aktywność fizyczna, dobre odżywianie oraz postęp w medycynie. Jednocześnie wzrastają oczekiwania pacjentów dotyczące jakości życia. Jednym z ważniejszych elementów komfortowego życia jest dobre widzenie. Niestety wraz z wiekiem rośnie ryzyko zaćmy.

Zaćma to schorzenie, które polega na całkowitym lub częściowym zmętnieniu naturalnej soczewki. Oznacza to, że soczewka traci swoją przejrzystość. Schorzenie rozwija się latami i jest bezbolesne. Jednym z pierwszych objawów choroby jest nieostre widzenie i postrzeganie kolorów z mniejszą intensywnością. Później już w zaawansowanym stadium pojawiają się problemy z widzeniem „jakby przez mgłę”. Jedynym sposobem skutecznego leczenia zaćmy jest zabieg chirurgiczny.

Najwyższa precyzja w chirurgii zaćmy

Do przeprowadzenia zabiegu usunięcia zaćmy metodą femtofakoemulsyfikacji w Klinice Okulistycznej OFTALMIKA stosuje się laser femtosekundowy FEMTO LDV Z8 szwajcarskiej firmy Ziemer. Jest on jedynym laserem femtosekundowym stosowanym w mikrochirurgii okulistycznej, który cechuje się niską energią pojedynczego impulsu i wysoką powtarzalnością. Zaletą tego lasera jest jego wyjątkowa delikatność i bezpieczeństwo, dzięki czemu proces gojenia przebiega bardzo szybko.

Najwyższa precyzja lasera FEMTO LDV Z8 pozwala na osiąganie doskonałych efektów operacji wzroku, w sposób całkowicie bezpieczny i bezbolesny dla pacjentów. Nowoczesny zabieg trwa tylko ok. 20 minut i stosuje się do niego znieczulenie miejscowe.

Nowoczesna funkcjonalna soczewka wewnątrzgałkowa – do korekcji prezbiopii

Na miejsce zmętniałej soczewki pacjenta wszczepiana jest sztuczna soczewka. Dotychczas pacjenci mieli wybór pomiędzy soczewkami jednoogniskowymi – przy których nadal jest potrzebne stosowanie okularów do bliży – lub wieloogniskowymi.

Innowacyjna soczewka zapewnia rozszerzony zakres widzenia i pozwala na osiągnięcie dobrego widzenia dzięki wykorzystaniu mocy niedyfrakcyjnej technologii X-WAVE™.

Soczewka wewnątrzgałkowa

Wszczepienie nowej soczewki AcrySof® IQ Vivity™ pozwala pacjentom nie tylko pozbyć się zaćmy, ale też pozbyć się okularów. To pierwsza soczewka, która daje taki efekt, jednocześnie ograniczając do minimum ryzyko pojawienia się niepożądanych efektów optycznych, które mogą się pojawić podczas wszczepiania soczewek wieloogniskowych.

Nowoczesna soczewka AcrySof® IQ Vivity™ to nowa alternatywa dla osób, które czeka operacja zaćmy. Jako soczewka z kategorii EDOF (Extended Depth of Focus) o wydłużonej ogniskowej znajduje się pomiędzy soczewkami wieloogniskowymi (trifokalnymi, bifokalnymi), oferującymi duży zakres widzenia (bliży, dali oraz odległości pośrednich w przypadku soczewek trifokalnych), a soczewkami jednoogniskowymi, które zwykle są stosowane do dali.

Wszystko to dzięki mocy niedyfrakcyjnej soczewki, która wykorzystuje dwa gładkie elementy przejściowe na przedniej powierzchni soczewki IOL, działające jednocześnie i tworzące ciągły, rozszerzony zakres widzenia zamiast oddzielnych punktów ogniskowych. Jej lekko wypukła, minimalnie uniesiona powierzchnia została podzielona na dwie strefy. Zapewnia to szerszy zakres ogniskowania, lepszą stabilność i jakość widzenia po zabiegu. Dzięki wyposażeniu w filtr UV i filtr światła niebieskiego oczy zyskują dodatkowo ochronę przed szkodliwym promieniowaniem.

Zaawansowana technologicznie soczewka Vivity™ jest najnowszą soczewką wewnątrzgałkową firmy Alcon, zaprojektowaną do korekcji prezbiopii po operacji zaćmy, a także do zastosowania podczas zabiegu RLE, refrakcyjnej wymiany soczewki. Jest idealnym rozwiązaniem dla pracowników biurowych, którzy pracują większość czasu przy komputerach oraz dla kierowców, którzy obawiają się rozbłysków czy olśnień tak niebezpiecznych podczas nocnego prowadzenia pojazdów.

Podczas zabiegu można jednocześnie skorygować w precyzyjny i bezpieczny sposób astygmatyzm (tzw. „cylindry”) poprzez wszczepienie torycznej wersji tej soczewki.

Wybór sztucznej soczewki to decyzja, którą podejmujemy raz na całe życie, by cieszyć się większym komfortem. Warto o tym pamiętać, decydując wraz z lekarzem o rodzaju implantu.

Udostępnij ten post:Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
endoproteza stawu biodrowego
Endoprotezoplastyka stawu biodrowego jest to wszczepienie sz...
Earl Grey
Herbata czarna jest jednym z najpopularniejszych nap...
Odświeżacz powietrza
W biurze oraz w domu powietrze może wydawać się nieświeże. B...
Soczewki kontaktowe
Wybór odpowiednich soczewek kontaktowych jest kluczowym aspe...
batonik białkowy
Jakość odżywiania jest gwarantem dobrego samopoczucia, mocne...