soczewki kontaktowe

Soczewki kontaktowe – jakie wybrać?

Opublikowano: 24 sierpnia 2021

Ciężko ukryć fakt, że problemy ze wzrokiem są dość powszechnym zjawiskiem. Do najczęstszych wad refrakcji – czyli właśnie wzroku – zaliczyć możemy dalekowzroczność, krótkowzroczność, astygmatyzm i prezbiopię. Część z nich jest uwarunkowana genetycznie, część powstaje niejako na własne życzenie, bo spędzamy coraz więcej czasu przed ekranami, nie dbając przy tym o higienę wzroku. Specyficznym przykładem wady refrakcji jest prezbiopia, która to w pewnym wieku – po 40 roku życia – ma duże szanse wystąpić u każdego, nawet jeśli wcześniej cieszył się sokolim wzrokiem. Czym korygować te wady? Podpowiadamy.

Soczewki kontaktowe i ich rodzaje

Dwa najpopularniejsze sposoby korygowania wad wzroku to soczewki (szkła) kontaktowe i okulary korekcyjne. Do zalet – i przewag – soczewek kontaktowych możemy na pewno zaliczyć fakt, że są praktycznie niewyczuwalne na oku i można je nosić z równą skutecznością niezależnie od warunków atmosferycznych. Deszcz, śnieg czy nawet zaparowanie wynikające z noszenia maseczki sprawiają, że widoczność przez okulary znacznie się zmniejsza. Dodatkowo soczewki umieszcza się bezpośrednio na gałce ocznej, nie na „nosie”, więc swobodnie i bezpiecznie można używać ich podczas aktywności fizycznej, włączając sporty kontaktowe czy wodne.

Soczewki kontaktowe można podzielić na kilka sposobów, z których bardzo częstym wyróżnikiem jest czas używalności. Według tego podziału najpopularniejsze są soczewki kontaktowe jednodniowe i miesięczne. Ten pierwszy rodzaj noszony jest od przebudzenia po położenie się do snu, przed którym należy je zdjąć i po prostu wyrzucić, następnego dnia wyciągając z blistra nową parę. Soczewki o dłuższych okresach używalności, jak miesięczne, zazwyczaj ściąga się wieczorem i wkłada do specjalnego pojemnika do przechowywania. Niektóre z nich mogą być noszone bez przerwy nawet przez miesiąc, co jeszcze bardziej zwiększa komfort użytkownika.

Jakie soczewki wybrać?

Pytanie jakie wybrać soczewki kontaktowe, jednodniowe czy miesięczne częściowo zależy od predyspozycji noszącego (niektórym osobom optometrysta zaleci wersje jednodniowe), częściowo zaś od własnego poczucia wygody czy też od kwestii finansowych. Tych nie sposób pominąć, a soczewki jednodniowe są droższe niż miesięczne.

Na pewno jednak warto zdecydować się na renomowane, uznane marki. Soczewki kontaktowe to wybór medyczny, pozostający w bliskim kontakcie z ciałem przez kilkanaście godzin, a czasem nawet miesiąc bez przerwy.  To prawda, że obecnie szkła kontaktowe kupić można w przysłowiowym markecie, nie jest to jednak miejsce, które rekomendują specjaliści – optometryści.  Zwróćmy przy tym uwagę, że część osób postanawia kupić soczewki kontaktowe kierując się receptą na okulary, co również jest mocno odradzane przez specjalistów. Niektóre parametry, wymagane do precyzyjnego i bezpiecznego doboru soczewek kontaktowych po prostu nie występują na recepcie na okulary.

Polecane marki soczewek kontaktowych, dostępne w autoryzowanych salonach czy sklepach internetowych, charakteryzują się wysoką jakością i bezpieczeństwem noszenia. Do takich zaliczyć np. Acuvue, EyeLove, Biofinity. To marki polecane przez specjalistów od wad wzroku – optometrystów. Oni też pomogą dobrać odpowiedni model, bo soczewki różnią się nie tylko czasem używalności, ale także trybem noszenia, uwodnieniem, twardością. Nie zawsze pierwsza wybrana para będzie idealna, nieraz trzeba wypróbować kilka modeli, nim znajdzie się ten, który najbardziej odpowiada indywidualnym preferencjom.

Udostępnij ten post:



Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
Soczewki kontaktowe
Wybór odpowiednich soczewek kontaktowych jest kluczowym aspe...
batonik białkowy
Jakość odżywiania jest gwarantem dobrego samopoczucia, mocne...
aktywność fizyczna
Dni stają się coraz dłuższe, zza chmur odważniej wychyla się...
antykoncepcja hormonalna
W ostatnich dekadach antykoncepcja hormonalna stała się jedn...
kuchna zero waste
W obecnych czasach, gdy półki sklepowe uginają się pod cięża...