Soczewki kontaktowe toryczne progresywne

Soczewki kontaktowe toryczne progresywne – nowoczesna optyka

Opublikowano: 28 czerwca 2020

Soczewki kontaktowe toryczne progresywne (lub progresywno-toryczne) to stosunkowo nowy typ szkieł łączący cechy dwóch rodzajów “kontaktów”. Dzięki temu możliwa jest korekta więcej niż jednej wady jednocześnie. Na czym polega ich działanie i kto może z nich korzystać?

Soczewki toryczne progresywne – na czym polega ich działanie?

Tego typu szkła kontaktowe pełnią podwójną funkcję: z jednej strony posiadają cechy soczewek torycznych, a z drugiej – progresywnych. Aby w pełni zrozumieć działanie szkieł progresywno-torycznych, należy wiedzieć, do czego używane są pierwowzory tego “optycznego miksu”.

Soczewki progresywne (lub wieloogniskowe) stosowane są w przypadku prezbiopii, czyli dalekowzroczności starczej. Na czym polega ta wada? W pewnym wieku prezbiopia utrudnia skupienie wzroku na obiektach znajdujących się blisko nas. Zapewne wiele osób kojarzy (lub wie z doświadczenia) przypadek, gdy przy czytaniu np. tekstu na telefonie konieczne staje się maksymalne wyciągnięcie ręki, aby widzieć go wyraźnie – to tylko jeden z klasycznych przykładów dalekowzroczności starczej.

Progresywne soczewki dzieli się na dwa główne typy, ze względu na ich konstrukcję:

  • takie, gdzie różne strefy przeznaczone są do widzenia dalekiego, bliskiego czy pośredniego. W zależności od odległości do oglądanego obiektu, zapewniają ostrość obrazu,
  • z budową podobną do dwu- i trzyogniskowych. Polega to na tym, że soczewka posiada strefę do widzenia dalekiego w górnej i centralnej części, a do prawidłowego obrazu dla bliskich obiektów przeznaczona jest dolna jej połowa. Co ciekawe, łatwo rozpoznać takie szkło kontaktowe po widocznej horyzontalnej  linii rozdzielającej dane obszary.

Szkła kontaktowe toryczne natomiast korygują astygmatyzm, czyli niewyraźne widzenie i zamazany obraz. Wada może także objawiać się bólami głowy czy mrużeniem oczu. Soczewki kontaktowe toryczne progresywne pozwalają na korektę zarówno prezbiopii, jak i wcześniej wspomnianego astygmatyzmu.

Soczewki kontaktowe toryczne progresywne – dla kogo?

Te nowoczesne soczewki kontaktowe przeznaczone są dla tych, którzy zmagają się z dalekowzrocznością starczą i astygmatyzmem jednocześnie.  Zostały stworzone z myślą o osobach powyżej 40. roku życia, kiedy mogą pojawić się pierwsze objawy prezbiopii. Jeszcze do niedawna w przypadku soczewek kontaktowych konieczne było posiadanie ich dwóch rodzajów – jedne do czytania, a drugie do codziennego noszenia.

Szkła toryczne progresywne z jednej strony muszą odpowiednio dopasować się do rogówki oka i pozostawać na swoim miejscu, a z drugiej pomagać w skupieniu wzroku zarówno na obiektach dalekich, jak i bliskich. Tak powstała hybryda znacznie ułatwia życie astygmatykom z prezbiopią.

Jak dobrać soczewki kontaktowe toryczne progresywne?

Dobranie soczewek kontaktowych torycznych progresywnych należy przede wszystkim zacząć od wykonania odpowiednich badań i testów. Fakt wiedzy na temat typu używanych soczewek torycznych czy progresywnych nie oznacza, że wiadomo będzie, jaki rodzaj hybrydy jest potrzebny.

Całe zadanie utrudnia także kwestia dopasowania szkieł do nieregularnego kształtu rogówki lub siatkówki oka, objawu charakterystycznego przecież dla astygmatyzmu. Dlatego po podjęciu decyzji o korzystaniu z takich soczewek, warto udać się wcześniej do okulisty lub optometrysty. Dzięki temu będziemy mieć pewność, że kupimy szkła kontaktowe najlepiej pasujące do cech i nasilenia naszych wad.

Takie rozwiązanie jest zwykle nieco droższe od standardowych rodzajów soczewek. Często jednak w parze z ceną idzie jakość. Jeśli zależy nam na podwójnej korekcie i biokompatybilności z okiem, która zapewni maksymalny komfort, warto pomyśleć o soczewkach kontaktowych torycznych progresywnych.

 

Udostępnij ten post:



Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
Soczewki kontaktowe
Wybór odpowiednich soczewek kontaktowych jest kluczowym aspe...
radiofrekwencja mikroigłowa
Nazywana nieoperacyjnym liftingiem, polecana jako zabieg, kt...
batonik białkowy
Jakość odżywiania jest gwarantem dobrego samopoczucia, mocne...
aktywność fizyczna
Dni stają się coraz dłuższe, zza chmur odważniej wychyla się...
antykoncepcja hormonalna
W ostatnich dekadach antykoncepcja hormonalna stała się jedn...