Sinfonia Varsovia

Solidarni z Ukrainą – Koncert urodzinowy Sinfonii Varsovii

Opublikowano: 5 marca 2022

Już 7 marca 2022 r. w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej odbędzie się Koncert urodzinowy Sinfonii Varsovii. Wystąpi na nim Martín García García, zaś orkiestrę Sinfonia Varsovia poprowadzi maestro Aleksandar Marković. Koncert urodzinowy jest dedykowany Ukrainie.

Program koncertu został zmieniony w ostatniej chwili z powodu sytuacji na Ukrainie. W ten sposób Sinfonia Varsovia chce wyrazić solidarność z sąsiadem broniącym się przed rosyjską napaścią. Zamiast zaplanowanego III Koncertu fortepianowego Siergieja Rachmaninowa zostanie wykonany II Koncert fortepianowy f-moll op. 21 Fryderyka Chopina.

Program drugiej części koncertu będzie zgodny z wcześniej zaplanowanym. W poniedziałkowy wieczór zabrzmi IV Symfonia d-moll Roberta Schumanna, która jest jednym z najbardziej innowacyjnych dzieł kompozytora oraz Krzysztofa Pendereckiego Chaconne z Polskiego Requiem – dzieła poświęconego pamięci Jana Pawła II. Orkiestrę Sinfonia Varsovia poprowadzi Aleksandar Marković, który od września br. zostanie pierwszym gościnnym dyrygentem Sinfonii Varsovii. Umowa o współpracy między artystą, a orkiestrą została podpisana 2 marca br.  Zakłada ona realizację 6 wspólnych projektów symfonicznych w ciągu roku.

Aleksandar Marković i Sinfonia Varsovia

Jestem graczem zespołowym i bardzo się cieszę, że dołączam do zespołu Sinfonia Varsovia. Będziemy karmić słuchaczy prawdą muzyczną – mówi dla Magazynu VIP  Aleksandar Marković. Dyrygent podkreśla, że już od samego początku dobrze układa mu się współpraca z zespołem, a muzycy należący do orkiestry dobrze rozumieją jego intencje co rokuje dobrą, owocną i twórczą współpracę. Zapowiada, że w ramach podpisanego kontraktu bierze pod uwagę interpretacje muzyki polskich kompozytorów XX w.

Już wcześniej byłem fanem Szymanowskiego, który jest jedną z największych osobowości muzycznych XX wieku –  opowiada dla Magazynu VIP Marković. Dodaje, że jest cały kalejdoskop polskich kompozytorów XX wieku, tj.: Lutosławski, Penderecki, Górecki czy Panufnik, których twórczość jest gotowy odkrywać i zagłębiać z muzykami zespołu Sinfonia Varsovia.

Współpraca z Markoviciem wyznacza kolejny ważny etap rozwoju Sinfonii Varsovii. Jestem przekonany, że to odpowiednia osoba, by zapewnić i utrzymać wysoki poziom artystyczny orkiestry mówi Janusz Marynowski, dyrektor Sinfonii Varsovii.

Koncert urodzinowy Sinfonii Varsovii

Solistą poniedziałkowego koncertu w Teatrze Wielkim, który rozpocznie się o godz. 20,00,  będzie Martín García García, laureat trzeciego miejsca  ubiegłorocznego  Konkursu Chopinowskiego, podczas którego pianista wykonał w finale właśnie zaplanowany na ten wieczór urodzinowy koncert f-moll i co przyniosło mu w/w tytuł. Umiejętności tego pełnego temperamentu muzycznego hiszpańskiego pianisty zostały także docenione przyznaniem I nagrody w zeszłorocznym Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym w Cleveland.

Solidarni z Ukrainą

Dyrektor Sinfonii Varsovii podkreśla, że  trudno jest świętować w obliczu tego, co dzieje się za naszą wschodnią granicą. – Nie możemy jednak popadać w bezczynność. Szczególnie dziś powinniśmy się jednoczyć, pamiętając o wspólnych wartościach. Musimy poprzez muzykę nieść przesłanie pokoju i wolności – komentuje dyrektor J. Marynowski.

Podczas Koncertu Urodzinowego Sinfonii Vatsovii  będą zbierane fundusze na pomoc humanitarną dla Ukrainy koordynowaną przez Polską Akcję Humanitarną.

Ewa Ploplis

Udostępnij ten post:Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *