kurs walut

Specyfika kursów walut

Opublikowano: 29 marca 2022

Z całą pewnością można stwierdzić, że kursy walutowe w obecnych czasach pełnią bardzo istotne funkcje. Warto dowiedzieć się na ich temat nieco więcej.

Czym jest kurs walutowy?

Kurs walutowy to cena pieniądza w konkretnym państwie lub grupie państw. Wyraża się go w pieniądzu innego kraju lub całej grupy krajów. Kursy walut wyznaczane są przez punkty przecięcia podaży z popytem na zagraniczne środki płatnicze. Ustalony kurs walut ma wpływ na całość funkcjonowania życia gospodarczego w danym państwie, a także wszystkie operacje, które w nim zachodzą. Gdy waluta danego państwa traci na wartości to zagraniczne towary drożeją i na odwrót. Jeśli zyskuje na wartości to zagraniczne produkty są tańsze.

Rodzaje kursów walutowych

Obecnie można wymienić różne rodzaje kursów walutowych. Wśród nich wskazuje się przede wszystkim kurs stały oraz zmienny. Kurs zmienny oznacza cenę pieniądza, która jest wyrażona w walucie innego państwa. Kurs zmienny może być zarówno kontrolowany, jak i niekontrolowany. Natomiast kurs stały jest kontrolowany przez władze monetarne, aby jego wartości znajdowały się w pewnym założonym zakresie.

Zależności związane z kursami walutowymi

Kursy walut mogą być zmienne w czasie, co w bezpośredni i pośredni sposób związane jest z dość zróżnicowanymi czynnikami. Wśród bezpośrednich powodów zmienności kursów walutowych można przede wszystkim wymienić zależności pomiędzy popytem oraz podażą. Natomiast wśród pośrednich zależności związanych z wahaniami kursów walutowych można wyróżnić następujące:

  • pojawienie się inflacji lub deflacji, które mają bezpośredni wpływ na wzrost gospodarczy na terenie danego państwa,
  • stopy procentowe, które ustalane są bank centralny; im są one wyższe, tym cena waluty w danym kraju staje się mocniejsza,
  • wzrost gospodarczy danego państwa oraz jego bilans handlowy, co ma bezpośredni związek z importem oraz eksportem na terenie kraju,
  • prognozy co do przyszłości, a także wydarzenia polityczne oraz społeczne, które mają wpływ na kurs walutowy; jeśli kraj jest w niekorzystnej sytuacji politycznej lub społecznej to jego waluta słabnie, ponieważ nie ma na nią pobytu. Aktualne kursy walut: https://jakikurs.pl/kursy-walut/

Historia walut

Pierwszym ogólnoświatowym systemem walut był system waluty złotej. Wartość poszczególnych walut odnoszono do ceny złota. Następnie kursy walut wobec siebie ustalane były na podstawie uzyskanych wartości odnoszących się do ceny złota. Wahania kursów walut w tym systemie były dość ograniczone. Oprócz tego z łatwością można było wymieniać poszczególne waluty na złoto. Charakteryzował się również wysokim poziomem wiarygodności oraz bezpieczeństwa podczas realizowanych transakcji.

Kolejnym systemem był system waluty sztabowo-złotowej. W tym systemie ograniczona była możliwość wymiany konkretnej waluty na złoto. Powodowało to dość spore trudności w przypadku obywateli oraz wymuszało na nich konieczność korzystania na co dzień z banknotów. Podczas Wielkiego Kryzysu zawieszone było wymienianie waluty na złoto, co pośrednio doprowadziło do zakończenia funkcjonowania systemu sztabowo-złotowego.

Nowym systemem walutowym, który rozpoczął funkcjonowanie, był system z Bretton Woods. W ramach tego systemu wprowadzona została polityka monetarna, która zakładała wahanie kursów w przedziale jednoprocentowym. Wartość kursów również była wyznaczana w odniesieniu do parytetów złota, a także odnosząc się do dolara, którego kurs był wyjątkowo stabilny. Wraz ze wzrostem wartości dolara ustalanie jego wartości stawało się coraz trudniejsze. Niemożliwość odniesienia wartości dolara do uncji złota stała się główną przyczyną załamania tego systemu.

Aktualnie obowiązującym systemem walutowym jest system wielodewizowy. Waluty wszystkich krajów wysoko rozwiniętych są płynne. Wymienialność poszczególnych walut możliwa jest dzięki zdywersyfikowaniu rezerw dewizowych. Kursy poszczególnych walut mogą na siebie w dowolny sposób wpływać i są zależne od dość zróżnicowanych czynników. Wśród nich można na przykład wskazać sytuację ekonomiczną danego kraju, jego pozycję w stosunku do innych państw, a także specyfikę systemu płatniczego.

Ciekawostki

Waluty to bardzo interesujący temat, do którego odnosi się szereg ciekawostek. Wiele osób zastanawia się, jakie są najmniejsze oraz największe waluty na świecie. Najmniejszym banknotem świata jest filipiński peso. Natomiast największym banknot z Rumunii. Warto wspomnieć, że są organizowane konkursy na najpiękniejszą walutę świata, podczas których wskazywane są najładniejsze banknoty oraz monety. Najczęściej na banknotach oraz monetach na świecie pojawia się wizerunek królowej Elżbiety II.

Udostępnij ten post:



Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
Sławomir Zawadzki
Kryptowaluty stanowią...
Terminal płatniczy
Terminale płatnicze stanowią kluczowy element dla rozwoju ma...
biuro rachunkowe
Biura rachunkowe mogą podchodzić do realizacji usług w różny...
kryptowaluty
Kryptowaluty, czyli cyfrowa lub wirtualna forma waluty, prze...
e-commerce
A gdyby tak roboty wyręczały nas w codziennych czynnościa...