ból kolan

Sposoby na ból kolan w nocy

Opublikowano: 6 marca 2022

Ból kolan w nocy i ogólnie podczas spoczynku nie powinien być bagatelizowany. Jego pojawienie się może świadczyć np. o chorobie zwyrodnieniowej stawów lub chorobie reumatycznej, dlatego wskazana jest konsultacja z lekarzem. Leczenie bólu kolan zależy od przyczyny wystąpienia dolegliwości. Co robić, gdy kolano boli w nocy i nie daje spać? Jakie metody leczenia najlepiej sprawdzą się na ból kolan? Odpowiadamy!

Ból kolan w nocy – możliwe przyczyny

Duże znaczenie ma to, kiedy pojawia się ból. Niekiedy pacjent zgłasza ból kolan tylko w nocy, a czasami utrzymuje się on wyłącznie w dzień. Zdarzają się też przypadki, że kolana bolą przez cały czas. Umiejętność opisania dolegliwości bólowych podczas wizyty u lekarza jest bardzo ważna, ponieważ ułatwia specjaliście prawidłowe rozpoznanie.

Bez przeprowadzenia specjalistycznych badań nawet lekarzowi może być trudno powiedzieć, co powoduje ból kolan w nocy. Jest to dolegliwość pojawiająca się w przebiegu wielu różnych schorzeń, w tym m.in. przy1:

  • reumatoidalnym zapaleniu stawów (RZS),
  • chorobie zwyrodnieniowej stawów,
  • zapaleniu ścięgna kolanowego,
  • przeciążeniu pasma biodrowo-piszczelowego,
  • zmianach zwyrodnieniowych więzadła rzepki.

Postępowanie zachowawcze w przypadku bólu kolan

Postępowanie lecznicze uzależnione jest od źródła dolegliwości, dlatego wdrożenie leczenia powinno być poprzedzone wizytą u lekarza i diagnostyką. Ogólne zalecenia dotyczące leczenia bólu kolan zostały przedstawione poniżej2.

Rehabilitacja

Najczęściej terapią pierwszego wyboru, szczególnie w przypadku zwyrodnienia stawu kolanowego (gonartrozy) oraz zespołu bólowego rzepkowo-udowego, jest rehabilitacja obejmująca przede wszystkim ćwiczenia fizyczne. Chory powinien udać się do fizjoterapeuty, który ułoży dla niego uwzględniający jego indywidualne potrzeby plan treningowy. Ponadto u osób z gonartrozą zaleca się zmniejszenie masy ciała, jeśli jest zbyt duża i powoduje nadmierne obciążenie kolan2.

Leki przeciwbólowe

Jeśli ból kolan w nocy jest bardzo dokuczliwy, zalecane są leki zaliczane do niesteroidowych leków przeciwzapalnych. NLZP są skuteczne m.in. w krótkookresowym leczeniu choroby zwyrodnieniowej stawu kolanowego oraz zespołu bólowego rzepkowo-udowego2.

Do miejscowego, objawowego leczenia bólu o nasileniu łagodnym do umiarkowanego stosowany jest Diky spray. Produkt ten zalecany jest także do leczenia stanu zapalnego, występującego po tępych urazach o znacznym nasileniu w obrębie małych i średnich stawów oraz struktur okołostawowych. Diky zawiera diklofenak, dzięki któremu działa przeciwbólowo i przeciwzapalnie. Leczenie Diky nie powinno trwać dłużej niż 7 do 8 dni bez konsultacji z lekarzem3.

Stabilizatory

Na ból kolan w nocy z przyczyn takich jak uraz czy przeciążenie kolana spowodowane dużym wysiłkiem zastosować można stabilizator. Specjalną ortezę na kolano nabyć można w sklepie ze sprzętem ortopedycznym. Zapewni ona stabilizację i pozwoli zapobiec pogłębianiu uszkodzeń oraz nasilaniu dolegliwości bólowych. Choć w przypadku bólu wskazane jest odciążanie chorej kończyny i noszenie ortezy, to nie powinno to całkowicie zastąpić innych metod leczenia, takich jak aktywna rehabilitacja2.

Ból kolan w nocy – kiedy należy udać się do lekarza?

Samemu trudno jest stwierdzić, co może oznaczać ból kolana po wewnętrznej stronie, ból kolana nad rzepką czy ból kolana przy prostowaniu, dlatego, jeśli taka dolegliwość się pojawi i będzie utrzymywać się przez kilka dni, wskazana jest konsultacja z lekarzem. Porady specjalisty warto zasięgnąć również wtedy, gdy oprócz bólu kolan w nocy pojawią się również inne objawy, jak np. zaczerwienienie, obrzęk, sztywność w stawie, ograniczenie ruchomości i trudności z poruszaniem. Niezwłoczną wizytę u lekarza należy odbyć wtedy, gdy oprócz dolegliwości ściśle związanych z kolanami zaobserwuje się także objawy ogólne takie jak podwyższona temperatura lub gorączka, zmęczenie oraz uczucie rozbicia1.


Bibliografia:

  1. Kruczyński J., Wiktora Degi ortopedia i rehabilitacja. Wybrane zagadnienia z zakresu chorób i urazów narządu ruchu dla studentów i lekarzy, PZWL, Warszawa, 2019.
  2. Jones B., Postępowanie zachowawcze u dorosłych pacjentów z bólem kolana, Medycyna praktyczna dla pacjentów, 2017.
  3. Witryna: https://www.dikyspray.pl/ (dostęp: 2022.01.31.).

Udostępnij ten post:



Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
Soczewki kontaktowe
Wybór odpowiednich soczewek kontaktowych jest kluczowym aspe...
radiofrekwencja mikroigłowa
Nazywana nieoperacyjnym liftingiem, polecana jako zabieg, kt...
batonik białkowy
Jakość odżywiania jest gwarantem dobrego samopoczucia, mocne...
aktywność fizyczna
Dni stają się coraz dłuższe, zza chmur odważniej wychyla się...
antykoncepcja hormonalna
W ostatnich dekadach antykoncepcja hormonalna stała się jedn...