Spragnieni Piękna

Spragnieni Piękna – lata 50 i 60 w Muzeum Narodowym w Warszawie

Opublikowano: 23 stycznia 2018

12 lutego 2018 roku, na zakończenie karnawału, w Muzeum Narodowym w Warszawie odbędzie się drugi Bal Dobroczynny „Spragnieni piękna. Nowoczesność. Lata 50. i 60.”, organizowany przez Stowarzyszenie „Przyjaciele MNW”. W tym roku bal inspirowany jest niezwykle twórczym okresem polskiego wzornictwa lat 50. i 60.

Tym samym nawiązuje do otwartej niedawno Galerii Wzornictwa Polskiego, do której powstania przyczynili się Przyjaciele MNW.

W programie wieczoru zaplanowano aukcję, podczas której będzie można wylicytować unikatowe dzieła i przedmioty, m.in. wazony Malwiny Konopackiej, które pod nazwą „OKO” były wystawiane już na całym świecie od Tokio, przez Nowy Jork i Rejkiawik, po Budapeszt.

Specjalnie na aukcję przygotowana została seria wazonów „OKO Teresa”. Od klasycznego pierwowzoru różnią się dwukrotnie większą wysokością – mierzą niemal 80 cm, czyli dokładnie tyle, ile roczna córeczka Konopackiej – Teresa. Każdy wazon zyskał niepowtarzalny, indywidualny charakter dzięki włączeniu się do aukcji artystów: Pawła Althamera, Agaty Bogackiej, Tymka Borowskiego, Agnieszki Brzeżańskiej, Doroty Buczkowskiej, Jana Dobkowskiego, Jarosława Modzelewskiego, Włodzimierza Pawlaka, Jadwigi Sawickiej i Honzy Zamojskiego oraz samej Malwiny Konopackiej. Na aukcję zostały przekazane również dwa kultowe fotele RM 58 autorstwa Romana Modzelewskiego w dotychczas niewystępującym kolorze oraz rzeźba polsko-meksykańskiego rzeźbiarza Xawerego Wolskiego.

Tradycją aukcji jest także licytowanie dwóch pozycji niematerialnych.

W tym roku są to mecenat nad Salą Pasteli Stanisława Wyspiańskiego oraz adopcja jednego z najsłynniejszych dzieł polskiego malarstwa – obrazu „Hamlet polski” autorstwa Jacka Malczewskiego. Aukcję na żywo poprowadzi Juliusz Windorbski, a w Internecie – artinfo.pl.

Dochód z balu zostanie przekazany na rzecz Muzeum Narodowego w Warszawie. Zamierzeniem tegorocznego projektu jest zbiórka na przywracanie świetności zabytkom muzeum, w tym obiektom przeznaczonym na wystawy w ramach cyklu „3 x Niepodległa” w Muzeum Narodowym w Warszawie. Bal poprowadzi Hubert Urbański, a wieczór uświetnią występy wyjątkowych artystów, takich jak Krzesimir Dębski i tancerze z Dansinn by Malitowski. Kolację podadzą Kręgliccy, a drinki zaserwuje Kita Koguta. Zapraszamy do wzięcia udziału w tym wyjątkowym balu.

Rejestracja na stronie: http://spragnienipiekna2018.syskonf.pl/rejestracja

Więcej o balu i działalności Stowarzyszenia Przyjaciele MNW na stronie: www.przyjacielemnw.pl

Udostępnij ten post:Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
Karolina Pilarczyk
Karolina Pilarczyk podczas odbywającej się co roku i...
Adam Bakałarz
W czasie, gdy inne branże przeżywają ciężkie chwile...
Arte Culinaria Italiana
14 marca 2020 r. odbędzie się włoskie wydarzenie kulinarne z...
Lider Polskiego Biznesu 2020
25 stycznia 2020 r. po raz 26 w Teatrze Wielkim - Operze Nar...
Zaproszenie na Galę Akademii Dobrego Stylu
Przed nami kolejna jubileuszowa Gala Akademii Dobrego Stylu!...