Małgorzata Zaława-Dąbrowska

Stale podnosimy jakość i dostępność usług medycznych

Opublikowano: 14 grudnia 2024

Moim marzeniem jest zwiększenie kompleksowości usług, w tym w ramach bardzo ważnej opieki koordynowanej. Mamy już na tym polu spore sukcesy − posiadamy m.in. pracownię tomografii komputerowej i rezonansu magnetycznego, endoskopii oraz diagnostyki okulistycznej OCT, co nie jest częste w lecznictwie ambulatoryjnym – mówi Małgorzata Zaława-Dąbrowska, dyrektor Samodzielnego Publicznego Zespołu Zakładów Lecznictwa Otwartego Warszawa Żoliborz-Bielany

W jakiej kondycji jest obecny system ochrony zdrowia i jak przekłada się ona na zarządzanie zespołem zakładów lecznictwa otwartego?

Małgorzata Zaława-Dąbrowska System ochrony zdrowia boryka się z ograniczonym finasowaniem przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Zrealizowanie tzw. nadwykonań, czyli przyjęcie większej ilości pacjentów, stanowi ryzyko, że dodatkowe świadczenia nie zostaną opłacone. Druga kwestia to deficyt lekarzy w ramach NFZ, gdyż część z nich wybiera zatrudnienie w usługach komercyjnych. Przekłada się to na niższe kontrakty, utrudniony dostęp i długi czas oczekiwania. Szczególnie jest to widoczne w POZ oraz specjalistyce. Przeciwdziałamy temu, pozyskując kontrakty, zatrudniając nowych lekarzy oraz udostępniając liczne usługi diagnostyczne.

Jakie inwestycje − zrealizowane ostatnio lub zaplanowane w bliskiej perspektywie − pozwalają najpełniej realizować misję placówki i oferować wysoką jakość świadczeń?

Małgorzata Zaława-Dąbrowska Najważniejszą z aktualnie realizowanych przez nas inwestycji jest budowa nowej przychodni Przy Agorze 16B, która niebawem zostanie oddana do użytku. Zakład przeznaczył na ten cel ok. 35 mln. zł. W placówce będą realizowane świadczenia w zakresie POZ oraz ginekologii. Planujemy również usługi rehabilitacyjne oraz PZP. Nowa przychodnia, komfortowa dla pacjentów, a zarazem wyposażona w sprzęt najnowszej generacji i oferująca ważne świadczenia, z pewnością wpłynie na zwiększenie jakości oraz dostępności usług medycznych.

Jak na przykładzie zarządzanych przez panią jednostek sprawdzają się w opiece zdrowotnej nowe technologie?

Małgorzata Zaława-Dąbrowska W zakresie nowych technologii staramy się być na bieżąco. Już kilka lat temu w ramach e-usług wprowadziliśmy e-receptę, e-skierowanie, e-zlecenie na wyroby medyczne, e-zapisy oraz e-portal kolejkowy. Wdrożyliśmy też program wirtualnej rejestratorki, zwanej botem, który zastępuje rejestratorkę czy też pracownika Call Center, potwierdzając, anulując lub zmieniając termin zaplanowanej wizyty. Wdrożenie programu poprawiło nie tylko kontakt z pacjentem oraz znacząco wpłynęło na wykorzystanie zaplanowanych wizyt, lecz także pozwoliło na przekierowanie pracowników rejestracji medycznych do obsługi bardziej złożonych zadań.

Jakie ma pani plany i nadzieje na obecnym etapie swojej kariery i rozwoju SPZZLO Warszawa Żoliborz-Bielany?

Małgorzata Zaława-Dąbrowska Moim marzeniem jest zwiększenie kompleksowości usług, w tym w ramach bardzo ważnej opieki koordynowanej. Mamy już na tym polu spore sukcesy − posiadamy m.in. pracownię tomografii komputerowej i rezonansu magnetycznego, endoskopii oraz diagnostyki okulistycznej OCT, co nie jest częste w lecznictwie ambulatoryjnym.

Rozmawiała Marianna Szczepańska

Udostępnij ten post:



Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *