Hale stalowe

Stalowe hale targowe – charakterystyka

Opublikowano: 11 grudnia 2023

Hale stalowe z powodzeniem wykorzystywane są jako obiekty produkcyjne, logistyczne czy magazynowe. Na tym jednak możliwości się nie kończą. Coraz częściej widuje się stalowe hale handlowe i targowe. Czym się charakteryzują? Dlaczego inwestorzy wybierają konstrukcje stalowe zamiast tradycyjnych murowanych? I czy da się dowolnie zaaranżować przestrzeń w tego typu budynkach?

Co jest najważniejsze wtedy, gdy planuje się wybudować halę targową? Jej lokalizacja. Powinna się znajdować w miejscu, które będzie dobrze skomunikowane. Jeśli ma służyć klientom hurtowym, należy poszukać działki w pobliżu znaczących tras, dróg szybkiego ruchu i autostrad, jeśli zaś sprzedaż ma być kierowana do klientów detalicznych, warto zadbać o bliskość przystanków komunikacji miejskiej.

Na etapie projektowania trzeba również pamiętać o odpowiedniej liczbie miejsc parkingowych i strefach rekreacyjnych w pobliżu obiektu.

Rodzaje hal targowych i handlowych

Hale targowe i handlowe dzieli się ze względu na przeznaczenie na: centra handlowe do prowadzenia działalności handlowej i usługowej, targowiska, hale sprzedaży hurtowej, centra ogrodnicze, markety budowlane oraz hale wystawiennicze tworzone z myślą o imprezach masowych.

To, do czego dokładnie ma być wykorzystywany obiekt, wpływa na proponowane rozwiązania techniczne. Inaczej bowiem projektuje się centra handlowe niż markety budowlane. W tych pierwszych mogą się znaleźć podpory pośrednie, bo da się je ukryć np. przy ściankach działowych pomiędzy lokalami i stoiskami. W drugich albo nie stosuje się podpór, albo planuje je w takich miejscach, żeby nie blokowały ścieżek komunikacyjnych.

Projekt hali targowej – najważniejsze kwestie

Jednocześnie zawsze trzeba mieć na uwadze, że stalowe hale targowe muszą spełniać szereg norm, w tym restrykcyjne normy przeciwpożarowe. Należy w nich rozplanować odpowiednie urządzenia i instalacje ograniczające rozprzestrzenianie się pożaru oraz właściwej długości drogi ewakuacyjne.

W związku z tym projektowanie i tworzenie tego typu obiektów wymaga nie tylko wiedzy, lecz także doświadczenia. Doświadczenie przydaje się szczególnie wtedy, gdy inwestorowi zależy na optymalizacji kosztów budowy i przyszłej eksploatacji hali. Wówczas firma, która wielokrotnie była generalnym wykonawcą hal handlowych, jest w stanie zaproponować najkorzystniejsze rozwiązania.

Hale stalowe

Więcej na temat stalowych hal targowych możesz przeczytać tutaj: https://commercecon.pl/baza-wiedzy/hale-targowe-zastosowanie-i-charakterystyka/

Hala targowa stalowa a murowana

Dlaczego hale stalowe cieszą się coraz większą popularnością? Ze względu na to, że ich budowa jest tańsza niż tradycyjnych obiektów murowanych, a jednocześnie trwa krócej, dzięki czemu szybciej można korzystać z hali i uzyskać zwrot kosztów inwestycji.

Poza tym w razie potrzeby hale stalowe da się stosunkowo łatwo rozbudować, przebudować lub zmodernizować, a także zaadaptować do swoich potrzeb. Konstrukcje stalowe są wytrzymałe, ale lekkie, dlatego stawia się je również w miejscach, w których stworzenie budynków murowanych byłoby utrudnione.

Udostępnij ten post:Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
Suwnice
...
płytka PCB
Jakość obwodów drukowanych ma wpływ na poprawne funkcjonowan...
Grzegorz Głasek
Odpowiedzialność, zarówno biznesowa, społeczna, jak...
Marian Cydzik
Określanie celów w firmie jest niezwykle ważne dla z...
Krzysztof Pianowski
Wszystko, do czego doszliśmy, zrodziło się z ciężkie...