Stół z białym blatem

Stoły rozkładane z białym blatem – czy warto w nie zainwestować?

Opublikowano: 16 grudnia 2021

Szukasz pomysłu na stół do jadalni lub salonu? Biały stół rozkładany ma spore szanse na to, aby okazać się strzałem w dziesiątkę. W jakich wnętrzach poradzi sobie najlepiej i na co w szczególności warto byłoby zwrócić uwagę przy jego wyborze? Przygotowaliśmy kilka porad i wskazówek, z których na pewno nie zaszkodzi skorzystać.

W jakich pomieszczeniach stół rozkładany sprawdzi się najlepiej?

Stół rozkładany nie bez powodu kojarzony jest przede wszystkim z tymi pomieszczeniami, których metraż trudno byłoby zaliczyć do tych z gatunku najwyższych. Mała jadalnia lub salon to jednak nie jedyne przypadki, w których stół rozkładany może się przydać. Kiedy jeszcze jego zakup będzie wskazany? Jeśli duża liczba miejsc przy stole jest ci potrzebna sporadycznie, nie ma większego sensu w kupowaniu dużego stołu.

Mebel o tak dużych gabarytach tylko niepotrzebnie zajmować będzie sporą przestrzeń, zwłaszcza jeśli na co dzień ze stołu nie korzystają więcej niż 2-4 osoby. Jeśli twój salon ma powierzchnię 40 m2, wtedy oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, żeby na co dzień znajdował się w nim duży stół. Jeśli jednak jest to pokój dzienny o powierzchni 15-20 m2, mniejszy blat na co dzień sprawi, że pomieszczenie optycznie sprawiać będzie wrażenie nawet jeśli nie większego niż w rzeczywistości jest, to przynajmniej nie mniejszego ani zagraconego zbyt dużymi meblami. Bogaty asortyment rozkładanych stołów oferuje internetowy sklep meblowy sfmeble.pl.

Stół z białym blatem

Gdzie ustawić stół rozkładany?

Zanim kupisz stół rozkładany, powinieneś dobrze przemyśleć kwestię jego ustawienia. Na co szczególnie należałoby zwrócić uwagę przy wyborze odpowiedniego dla niego miejsca? Przede wszystkim zwróć uwagę na odległość pomiędzy blatem stołu a znajdującymi się w pobliżu ścianami oraz pozostałym umeblowaniem wnętrza. Jeśli stół ustawiony zostanie zbyt blisko nich, jego użytkowanie będzie mało komfortowe.

Postaraj się, aby odległość od ściany i/lub innych mebli nie była mniejsza niż 60-70 cm. W przeciwnym wypadku odsuwanie krzeseł od stołu i siadanie na nich w swobodny sposób nie będzie możliwe. Jeśli decydujesz się na stół rozkładany, koniecznie pamiętaj o tym, aby uwzględnić powyższe odległości zarówno w odniesieniu do złożonego blatu, jak i po jego rozłożeniu.

Biały stół: wady i zalety

Stół z białym blatem to jeden z możliwie najlepszych wyborów w przypadku pomieszczeń o niedużym metrażu – jasna kolorystyka to przecież nie bez powodu jeden z najłatwiejszych a równocześnie najskuteczniejszych trików, pozwalających dodać małemu wnętrzu wizualnej lekkości, jak i optycznie go powiększyć. Jeśli chcesz wzmocnić efekt i jeszcze bardziej rozjaśnić mały salon lub jadalnię, nie ograniczaj się wyłącznie do stołu – niech biel pojawi się również na ścianach i innych meblach. Niektórzy unikają białych stołów w obawie przed tym, że łatwo się brudzą, a co za tym idzie – wymagają częstego sprzątania.

Nie ma się co oszukiwać – niezależnie od tego, czy zdecydujesz się na blat drewniany, biały czy w jeszcze innym kolorze, jeśli stół będzie często użytkowany, sprzątania w postaci usuwania odcisków palców czy śladów po naczyniach nigdy nie unikniesz. Można to jednak mocno ograniczyć – ładne podkładki pod talerze i podstawki pod kubki łatwo poradzą sobie z tym problemem. Poza tym lekkie sprzątanie to niewielkie wyrzeczenie w porównaniu do niezwykle szerokich możliwości aranżacyjnych, które bez wątpienia zaoferuje ci biały stół rozkładany…

Stół z białym blatem

Stół z białym blatem – do jakich wnętrz pasuje?

Powiedzieć, że stół rozkładany z białym blatem to aranżacyjny kameleon, to trochę tak, jakby nie powiedzieć nic. I nie ma w tym stwierdzeniu ani cienia przesady – decydując się na zakup tego mebla, możesz mieć pewność, że świetnie poradzi sobie w różnych wystrojach. Trzeba jednak mieć na uwadze, że to, w jakich stylach aranżacji wnętrz odnajdzie się taki stół, zależeć w dużej mierze będzie również od sposobu wykończenia blatu, jak i koloru oraz materiału, z którego wykonane zostały jego nogi. Jeśli zdecydujesz się na wykończenie na wysoki połysk, z łatwością wkomponujesz go we wnętrza o nieco bardziej nowoczesnym zacięciu.

Preferujesz klasyczne i ponadczasowe klimaty? W takim razie postaw na wykończenie matowe. Biały blat i drewniane nogi? Strzał w dziesiątkę dla każdego fana stylu skandynawskiego, ale nie tylko – jeśli nogi będą delikatnie profilowane, pięknie odnajdzie się również we wnętrzach urządzonych na modłę prowansalską. Jesteś miłośnikiem wyrafinowanej elegancji, charakterystycznej dla aranżacji glamour? Dobrym wyborem może zatem okazać się biały blat w zestawieniu z kabriolowymi nóżkami w chromowanym wykończeniu lub takimi wykonanymi z przezroczystego włókna szklanego.

Okrągły, prostokątny czy kwadratowy?

Kolejna istotna kwestia przy zakupie stołu, niezależnie od tego, czy będzie to stół rozkładany czy nie, to odpowiedni kształt blatu. I tutaj już na wstępie warto byłoby zweryfikować pewien funkcjonujący nadal mit – to nie do końca prawda, że przy stole okrągłym zmieści się więcej osób niż przy stole prostokątnym. Owszem, zapewne łatwiej będzie dostawić dodatkowe krzesła do okrągłego blatu, nie oznacza to jednak, że spożywanie posiłków w takich warunkach będzie przyjemne. Jeśli zależy ci na tym, aby osoby siedzące przy stole nie musiały poszturchiwać się łokciami, pamiętaj o tym, aby każda z nich miała do własnej dyspozycji przestrzeń ok. 60 cm.

Udostępnij ten post:



Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
Klimatyzator kasetonowy
...
Linea
Nowość na polskim rynku – czas poznać nowy sklep internetowy...
technologia LED
Zastosowanie energooszczędnej technologii oświetlenia w ozna...
Pompa ciepła
Pompy ciepła stanowią innowacyjne rozwiązanie w dzie...
Jak wybrać piekarnik
Wybór odpowiedniego piekarnika do...