Menu
Marnowanie żywności

Stop marnowaniu żywności. Poznaj sposoby, jak oszczędzać pieniądze

Zaglądasz do lodówki, a tam pomidor, który swój atrakcyjny wygląd stracił kilka dni temu, jogurt z kulturami bakterii nieplanowanymi przez producenta czy banany w kolorze ciemnego brązu. Niestety, każdemu z nas zdarza się marnować żywność i nie jest to powód do dumy. W dobie nowoczesnych rozwiązań sposobów, jak oszczędzać pieniądze i być eko jest wiele. Jednym z nich będzie lista zakupów czy aplikacja SaveToDate. Sprawdź, co wystarczy zrobić, by uniknąć wyrzucania jedzenia.

Marnowanie żywności na świecie to olbrzymi problem, z którym zmaga się niejedno państwo. Rocznie aż 1/3 wyprodukowanego pokarmu trafia na śmietnik. Niestety, jak donosi Parlament Europejski, Polska jest na 5. miejscu krajów, gdzie jedzenie jest wyrzucane. Jako naród pozbywamy się średnio 247 kg jedzenia na osobę w ciągu roku. Olbrzymią ilość tworzą pojedyncze kubeczki z jogurtem, plastry szynki czy bułki.*

Problem marnowania żywności dotyka nas coraz bardziej i nie tylko ze względu na poszerzającą się wiedzę społeczeństwa na temat tego, jak być Eko. Główną przyczyną, dla której zaczynamy zwracać uwagę, czy jedzenie jest wyrzucane, są koszty związane z zakupem. Z roku na rok tendencja wzrostu cen sprawia, że budżet domowy cierpi coraz bardziej na każdym zmarnowanym produkcie. Jako oszczędzać pieniądze na jedzeniu? Wystarczy znać kilka trików.

Marnowanie żywności

Przemyśl, zanim kupisz!

Po pierwsze rób zakupy z głową. Coraz więcej osób rezygnuje z wielkiego shoppingu, na który wybiera się z całą rodziną. Kupując jedzenie na cały tydzień z góry, często zapominamy, co w zasadzie znalazło się w naszym koszyku. Ogórek czy opakowanie wędliny trafia na półkę lodówki zasypane pozostałymi rzeczami. Chcąc podreperować budżet domowy, warto wybrać zakupy robione na bieżąco. Lista z konkretnymi produktami umożliwia uniknięcie niepotrzebnych wydatków, a co za tymi idzie pozwoli na oszczędzanie pieniędzy.

Smart sposoby na oszczędzanie

Żyjąc w dobie smart rozwiązań, wykorzystaj swoje urządzenia, by poprawić budżet domowy. Jak to zrobić? Wystarczy odpowiednia aplikacja. Weź swój Huawei czy iPhone do ręki i rozpocznij oszczędzanie! Nie potrzebujesz już kartki i długopisu, żeby przygotować listę zakupów. Teraz zrobisz ją na telefonie od Huawei. Innym ciekawym pomysłem są książki kucharskie, które działają w sposób zupełnie odwrotny niż dotychczas. Zamiast sprawdzać przepisy i wybierać w sklepie jedzenie pasujące do listy, aplikacje znajdują przepis na podstawie zawartości lodówki. Marnowanie żywności przestaje być naszym zmartwieniem!

Wzrost świadomości sprawia, że coraz chętniej stawiamy na rozwiązania, z którymi oszczędzanie zarówno pieniędzy, jak i naszego czasu jest znacznie łatwiejsze. Zamiast godzin spędzonych w hipermarketach, wybieramy małe, lokalne sklepiki, gdzie kupujemy częściej, ale jedynie potrzebne składniki. Ten fakt wykorzystali twórcy, kolejnej aplikacji, która odpowiada na pytanie: jak oszczędzić pieniądze? SaveToDate jest polskim projektem dostępny na razie na terenie naszego kraju, choć z perspektywą działania poza granicami.

Zapobiegaj marnowaniu żywności, zainstaluj SaveToDate

Na czym polega SaveToDate? To pomysł na oszczędzanie zarówno dla sklepów, jak i dla użytkowników. Codziennie sprzedawcy osiedlowych zieleniaków i supermarketów wyrzucają jedzenie, które się nie sprzedało. Problemem jest sposób reklamy produktów o krótkim terminie przydatności. Misy z jabłkami przy kasie czy odręczny dopisek z informacją o promocji, nie zachęca klientów do zakupu. Mamy poczucie, że kupujemy produkt gorszy, niepełnowartościowy, a to błąd! SaveToDate to aplikacja, która poprawia komunikację pomiędzy sklepem a klientem.

Sprzedawcy mogą udostępniać aktualne promocje na produkty o krótkim terminie przydatności.
To wygodny sposób, by zaplanować co i gdzie masz kupić. SaveToDate posiada wbudowaną geolokalizację odpowiadającą za dopasowywanie ofert do Twojej okolicy. Główną zaletą jest aktualizacja w czasie rzeczywistym. Promocje na jedzenie są stale odświeżane, dzięki czemu jesteś na bieżąco. Informacja o długości okazji ułatwia planowanie zakupów w kolejnych dniach. Masz ochotę na krem z pomidorów? Zobacz, może w Twoim osiedlowym sklepie właśnie trwa obniżka cen.

SaveToDate jest dostępna w sklepie Play, gdzie pobierzesz aplikacje na Android oraz w App Store dla urządzeń z systemem iOS. Pamiętaj, do poprawnego działania potrzebujesz smartfona spełniającego odpowiednie wymogi nowoczesnych aplikacji np. Huawei P20. Sprawdź ofertę na telefony marki Huawei w eMAG. Zobacz, jak oszczędzać pieniądze w smart stylu z nowym smartfonem.

*Dane na podstawie informacji zawartych na stronie Parlamentu Europejskiego europarl.europa.eu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Udostępnij

Wszystkie prawa zastrzeżone | All rights reserved Magazyn VIP 2021