Menu
Stres

Stres – co go powoduje i jak z nim walczyć

W dzisiejszych zabieganych czasach nadmierny stres jest coraz powszechniejszym zjawiskiem. Wiedza o tym, jak z nim skutecznie walczyć jest więc wyjątkowo pożądana.

Próbując zdefiniować, czym właściwie jest stres, powinniśmy określić go jako reakcję organizmu w odpowiedzi na wydarzenia, które zakłóciły naszą równowagę. Mogły one nadmiernie obciążyć lub nawet przekroczyć nasze zdolności do poradzenia sobie z zaistniałą sytuacją.

Stres – niepożądane skutki

Na początku należy podkreślić, że krótkotrwały stres nie jest groźny dla naszego organizmu. Inaczej jednak jest w momencie, gdy nasza psychika jest regularnie nadwyrężana. Wówczas może dojść do niepożądanych konsekwencji.

Początkowe objawy nieco uprzykrzają nam życie, jednak nie są groźne dla naszego zdrowia. Rozkojarzenie, bezsenność czy uczucie niepokoju to jedne z pierwszych symptomów nadmiernego stresu. Jest to jednak stan psychiczny, z którego możemy względnie łatwo wyjść.

Z czasem jednak możemy zaobserwować u siebie kolejne, tym razem poważniejsze zaburzenia. Mogą występować u nas trudności w oddychaniu, a nasz organizm może domagać się rzeczy, które tymczasowo poprawią nasz nastrój. Papierosy, alkohol czy jedzenie to jedne ze stymulantów, których możemy zacząć poszukiwać w walce ze stresem.

W sytuacjach skrajnych grozi nam popadnięcie w depresję, stany nerwicowe czy wręcz pojawienie się myśli samobójczych. Z tego powodu nie należy lekceważyć nawet pierwszych symptomów. Nadmierne napięcie powinno się możliwie jak najszybciej rozładowywać. W przypadku, gdy uznamy, że sami nie będziemy sobie w stanie z tym poradzić, należy poszukać pomocy u specjalisty.

Stres – porady, dzięki którym możesz poczuć się lepiej

Na szczęście istnieje wiele sposobów, które mogą sprawić, że poczujesz się lepiej. Jedną z najłatwiejszych do wprowadzenia w życie porad jest zdrowy sen. Niewyspanie prowadzi do niepotrzebnego rozdrażnienia, które jest mocnym zapalnikiem stresu. Twój organizm ma prawo być zmęczony, dlatego należy mu się zasłużony odpoczynek. Sen o regularnych porach sprawi, że w twoim życiu zapanuje większa stabilizacja. Jeśli masz problemy z zaśnięciem, możesz wypróbować jedną z aplikacji na telefon, które pomogą w analizie twojego snu na podstawie twoich nawyków.

Pisaliśmy już o złym odżywianiu i jego negatywnych skutkach. Z tego powodu warto przeanalizować swoją dietę i wyrzucić z niej te produkty, które mogą szkodzić naszemu zdrowiu i wpływać na samopoczucie. Pamiętajmy o regularnym jedzeniu posiłków, nie zaniedbaj jedzenia porządnych śniadań. Zielona herbata jest lepsza od kawy czy napojów energetycznych, a dodatkowo twój organizm będzie ci wdzięczny, jeśli regularnie będziesz pić wodę (odwodniony organizm produkuje więcej kortyzolu, czyli hormonu stresu).

W codziennym pędzie warto również pamiętać o znalezieniu chwili dla siebie. Praca, zajmowanie się rodziną, to wszystko jest ważne. Jednak nie można zapominać o własnych potrzebach. Gorąca kąpiel, chwila wyciszenia z książką, dobry serial – to w teorii banalne przykłady, jednak często nie robimy dla siebie choćby tak prostych rzeczy.

Wiele osób ujście znajduje w ćwiczeniach. Kortyzol, o którym wspomnieliśmy chwilę wcześniej może zostać zmniejszony za pomocą wysiłku fizycznego. Jeśli nie jesteś typem sportowca, nie martw się. Do zwiększenia poziomu endorfin wystarczy nawet 20-minutowy spacer. Nie jest to wielkie wyzwanie, natomiast może okazać się niezwykle przydatne w walce ze stresem.

Jeśli jednak przez dłuższy czas będziesz czuć się źle pomimo prób walki ze swoim złym stanem psychicznym, nie bój się skorzystania z pomocy specjalisty. Dwa czy trzy gorsze dni to nic strasznego, wielu z nas często przechodzi przez gorszy czas, miewa kryzysy. Jeśli jednak tygodniami czujesz się źle i widzisz, że wpadasz w coraz gorsze nawyki, a twój organizm ma się coraz gorzej, wówczas nadszedł czas na zdecydowaną reakcję. Niepotrzebne zwlekanie może jedynie pogorszyć sytuację.

Andrzej Dworzański

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Udostępnij

Wszystkie prawa zastrzeżone | All rights reserved Magazyn VIP 2023