pierwsza praca

Studia – najlepszy czas na pierwszą pracę!

Opublikowano: 13 października 2022

Nowy etap w życiu: studia. Czas ekscytujący, pełen nowych wyzwań, doświadczeń i… szans. Nie zmarnuj szansy na zdobywanie doświadczenia i samodzielność finansową – znajdź pracę, którą uda Ci się pogodzić ze studiami dziennymi. Praca dla studentów – jak ją znaleźć?

Rozpoczęcie studiów dla większości osób po maturze wiąże się z wyjazdem do większego miasta. To pierwsze, często jeszcze nieporadne kroki ku samodzielności. Dobrą próbą samodzielności jest również pierwsza praca. Zdobywanie doświadczenia zawodowego podczas studiów będzie docenione przez rekruterów w przyszłości, bo ukaże Cię jako osobę pracowitą i zorganizowaną. Tylko jak znaleźć pracę, mając dziewiętnaście czy dwadzieścia lat i nie posiadając doświadczenia w żadnej branży? Przekonaj się, że to prostsze niż myślisz!

Szukanie pierwszej pracy – lekcja pokory

Przeglądanie ofert pracy może przyprawić Cię o zawroty głowy: niezrozumiałe nazwy stanowisk, wymagane lata doświadczeń zawodowych, kursy i szkolenia. Dla dziewiętnastolatka, który chwilę temu wynajął pierwsze mieszkanie ze znajomymi i wciąż próbuje nie zabłądzić w korytarzach uczelnianego wydziału, może to być trudne – szczególnie w nowym mieście, w nowym środowisku.

Choć generalnie w życiu warto mierzyć wysoko, to rozpoczęcie pierwszej pracy często wiąże się z chwilowym obniżeniem jakości swoich wyobrażeń o początkach kariery zawodowej. Jeśli marzysz o pracy biurowej, miej na uwadze, że pierwsze doświadczenia mogą polegać jedynie na segregowaniu dokumentów i układaniu ich w odpowiednich teczkach. Jeśli chcesz pracować w gastronomii – pamiętaj, że pierwszą knajpą, w której przyjmiesz zamówienie od gości, niekoniecznie będzie najdroższa restauracja w mieście.

Doświadczenia nie tylko zawodowe

Sposób na pracę bez doświadczenia to… odkrycie, że jednak ma się za sobą niejedno wartościowe wyzwanie! Jeśli wydaje Ci się, że nie masz absolutnie żadnego doświadczenia, które mogłoby zachęcić do Ciebie pracodawcę, przypomnij sobie wszystkie ciekawe rzeczy, które masz już za sobą i które możesz wpisać w CV:

  • Być może na lata pochłonęło Cię harcerstwo, w którym piąłeś się po szczeblach kolejnych stopni, również instruktorskich?
  • Albo ta redakcja prężnie działającej szkolnej gazetki i obsługa licealnego radiowęzła?
  • A pamiętasz ten wolontariat w klasie maturalnej; ten, podczas którego pomagaliście dzieciakom w nauce matematyki?

Niektóre doświadczenia wydają nam się niewartościowe i niegodne uwagi – naucz się już teraz doceniać to, co masz za sobą, bo być może dzięki temu za 5, 10 czy 15 lat nie będziesz się zmagać z tzw. syndromem oszusta – a uwierz, że zaniżanie własnej wartości zawodowej dotyczy wielu dorosłych, również tych na kierowniczych stanowiskach!

Pierwsza praca to świetna lekcja odpowiedzialności i samodzielności. Pamiętaj jednak, że jeśli w nowym miejscu pracy nie czujesz się najlepiej, zaniedbując przez to swoje zdrowie lub studia – możesz zrezygnować. Studia to doskonały moment na test, w jakiej pracy czujemy się najlepiej. Szukaj więc, testuj i działaj!

Udostępnij ten post:



Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
wdrożenie ERP
Proces wdrożenia w firmie systemu ERP (Enterprise Resource P...
Mata Barcicka
Już od kilkunastu lat widzimy na polskim rynku brak...
Terminal płatniczy
Terminale płatnicze stanowią kluczowy element dla rozwoju ma...
zmiany w prawie podatkowym
Każdego roku dochodzi do mniejszych lub większych zmian w po...
Biuro serwisowane
Wiele firm nie korzysta z własnej przestrzeni biurowej, ale...