przekaźnik

Stycznik a przekaźnik – jakie są ich kluczowe różnice?

Opublikowano: 2 marca 2022

Zarówno styczniki, jak i przekaźniki to łączniki służące przede wszystkim załączaniu i wyłączaniu przepływu prądu w obwodach. Mają szerokie zastosowanie i wiele podobieństw, ale są to dwa różne typy elementów. Jak działa stycznik, a jak przekaźnik? Gdzie są wykorzystywane? Sprawdź, jaka jest różnica między stycznikiem a przekaźnikiem.

Stycznik i przekaźnik – podstawowa charakterystyka

Styczniki i przekaźniki działają na bardzo podobnej zasadzie, ponieważ za pomocą podania napięcia na cewkę – załączają styki robocze. Pełnią funkcje załączania, wyłączania i przewodzenia prądu. W obu tych urządzeniach pracą styków odpowiadających za zamknięcie lub otwarcie obwodu sterują elektromagnesy. Na tym jednak w zasadzie kończą się główne podobieństwa stycznika i przekaźnika.

Stycznik to elektryczny łącznik, obsługiwany w inny sposób niż ręcznie. Pozwala sterować przepływem energii elektrycznej w układach głównych (silnoprądowych). Charakteryzuje się bardzo wysoką trwałością i niską awaryjnością. Może być stosowany w obwodach silnikowych, do sterowania grzałkami, oświetleniem, wentylacją, pompami i wieloma innymi urządzeniami

Przekaźnik to natomiast urządzenie elektryczne lub elektroniczne, którego głównym zadaniem jest wywoływanie ustalonej zmiany w obwodach wyjściowych elektrycznych wtedy, gdy zostaną spełnione odpowiednie warunki wejściowe. Może reagować na zmiany napięcia czy choćby natężenia prądu, ciśnienia płynu czy temperatury. Jest stosowany w obwodach pomocniczych.

Stycznik a przekaźnik – najważniejsza różnica

Różnica między stycznikiem a przekaźnikiem polega przede wszystkim na ich zastosowaniu. Przekaźniki nadają się do przełączania niskich prądów za pomocą niskonapięciowego sygnału o małej mocy. Jeśli jednak występuje duże natężenie prądu, jak i wysokie napięcie, konieczne jest zastosowanie styczników. Innymi słowy do załączania układów silnoprądowych stosuje się styczniki. Dlatego są stosowane np. w sterowaniu silnikami elektrycznymi. Przekaźniki służą natomiast do załączania sygnałów niskoprądowych albo też takich o potencjale zerowym. To sprawia, że nadają się np. do wykorzystania w sterownikach PLC. Niekiedy również stosuje się układy stycznikowo-przekaźnikowe, w których przekaźniki zajmują się sterowaniem pracą styczników odpowiedzialnych za główne funkcje robocze.

Stycznik czy przekaźnik – co wybrać?

Wybór stycznik a przekaźnik powinien być dokonywany przede wszystkim na podstawie rodzaju przełączanego obciążenia. Stycznik ze względu na swoją budowę zdecydowanie lepiej radzi sobie z rozłączaniem większych prądów i obciążeń o charakterze indukcyjnym. Jego zastosowanie może podnieść poziom bezpieczeństwa i efektywności pracy instalacji. Jest odporny na częste łączenia i charakteryzuje się niskim poborem mocy.

Określenie rodzaju kategorii użytkowania stycznika lub przekaźnika jest kluczowe dla ich bezproblemowej, bezpiecznej i długotrwałej pracy. Doborem elementów układu zawsze powinien się zajmować specjalista, kierując się własną wiedzą i doświadczeniem, a także wskazówkami producenta. Pomoże to wyeliminować ryzyko awarii i zapewnić prawidłowe działanie systemu.

Udostępnij ten post:



Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
Sonos
Dzięki zaawansowanym technologiom, takim jak wzmacniacze kla...
technologia LED
Zastosowanie energooszczędnej technologii oświetlenia w ozna...
Integracja telefonii z CRM
Rozmowa telefoniczna to wciąż podstawowy środek komu...
Ewa Kraińska
AI już kieruje naszymi zakupami. To jest aktualna rz...
Pompa ciepła
Pompy ciepła stanowią innowacyjne rozwiązanie w dzie...