Światła przeciwmgielne

Światła przeciwmgielne. Kiedy ich używać?

Opublikowano: 30 czerwca 2020

Każdy doświadczony kierowca prowadził pojazd podczas różnych warunków pogodowych. Prócz padającego deszczu i śliskiej nawierzchni na drodze może pojawić się mgła. Wtedy należy włączyć światła przeciwmgielne.

W każdym samochodzie występują tylne światła przeciwmgielne, jednak w nowszych pojazdach bardzo często spotykane są światła przeciwmgielne przednie. Nie wszyscy jednak wykorzystują je we właściwy sposób, a wielu kierowców używa ich do doświetlania drogi przy gorszych warunkach pogodowych, a nawet służą one do podczas jazdy w nocy. Jest to nie tylko nieprawidłowe użycie tych świateł, ale także zachowanie, które może powodować oślepianie innych kierowców stając się dużym zagrożeniem drogowym. Nie należy jeździć z takimi światłami, gdy ich używanie jest niestosowne oraz jeździć z uszkodzoną lampą. Nowe części znajdą Państwo m.in. w sklepie Ucando.pl. Kiedy więc należy używać świateł przeciwmgielnych?

Kiedy używać świateł przeciwmgielnych?

Niezależnie od okresu i pory roku na drodze mogą pojawić się trudne warunki atmosferyczne, kiedy należy zachowywać szczególną ostrożność. W niektórych sytuacjach konieczne jest odpowiednie doświetlenie drogi, czemu służą światła przeciwmgielne. Kiedy jest to konieczne? Sprawdźmy co mówią przepisy.

 1. Kierujący pojazdem jest obowiązany zachować szczególną ostrożność w czasie jazdy w warunkach zmniejszonej przejrzystości powietrza, spowodowanej mgłą, opadami atmosferycznymi lub innymi przyczynami, a ponadto:
  1. kierujący pojazdem silnikowym jest obowiązany:
   • włączyć światła mijania lub przeciwmgłowe przednie albo oba te światła jednocześnie,
   • poza obszarem zabudowanym podczas mgły dawać krótkotrwałe sygnały dźwiękowe w czasie wyprzedzania lub omijania;
  2.  kierujący innym pojazdem niż pojazd, o którym mowa w pkt 1, jest obowiązany:
   • włączyć światła, w które pojazd jest wyposażony,
   • korzystać z pobocza drogi, a jeżeli nie jest to możliwe, jechać jak najbliżej krawędzi jezdni i nie wyprzedzać innego pojazdu.
 2. Obowiązek używania świateł, o którym mowa w ust. 1, dotyczy kierującego pojazdem także podczas zatrzymania wynikającego z warunków lub przepisów ruchu drogowego.
 3. Kierujący pojazdem może używać tylnych świateł przeciwmgłowych, jeżeli zmniejszona przejrzystość powietrza ogranicza widoczność na odległość mniejszą niż 50 m. W razie poprawy widoczności kierujący pojazdem jest obowiązany niezwłocznie wyłączyć te światła.

Ponadto art. 51. podpunkt 5 mówi, że jeśli droga jest kręta oraz oznaczona odpowiednimi znakami drogowymi, kierowca również może używać przednich świateł przeciwmgłowych w normalnej przejrzystości powietrza.

Złe warunki atmosferyczne

Powyższe przepisy mówią jasno, że świateł przeciwmgielnych należy używać podczas gorszych warunków atmosferycznych, przy zmniejszonej widoczności powietrza. Warto też rozróżnić przednie i tylne światła przeciwmgielne. Przednich należy używać przykładowo podczas rzęsistego deszczu, mgły czy śnieżycy. Inaczej jest w przypadku świateł przeciwmgielnych tylnych. Te można włączyć wówczas, gdy widoczność spada poniżej 50 metrów.

Powyższe wytyczne zostały określone w sposób bardzo szczegółowy, jednak często dochodzi do sytuacji, gdy używamy ich w sposób nieprawidłowy, za co może grozić nam grzywna w wysokości 100 zł i 2 punktów karnych. Niedozwolona jest jazda z uszkodzonymi światłami przeciwmgłowymi. Tego typu części można znaleźć na https://www.ucando.pl/k/swiatla-przeciwmglowe-przednie/U170105. Warto więc postępować zgodnie z przepisami by nie płacić za coś, czego można uniknąć.

Udostępnij ten post: • Mateusz pisze:

  No zadarzylo mi sie dostac mandat bylem młody i glupi i jechalem z uszkodzonymi swiatlami bo sobie pomyslalem ze to tylko kawalek itd krutka trasa i sie zdziwilemXD ale dobrze mam nauczke i pilnuje od tamtego czasu nie tylko swiatel przeciwmglowych ale wszystkiego heh

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
windykacja
Sztuczna Inteligencja (AI) rewolucjonizuje procesy w...
rozwód
Najtrudniejszym krokiem małżeństwa, które posiada wspólne ma...
Auta poleasingowe
Każdy kierowca szukający now...
Felgi zimowe
Wraz z nadejściem zimy, większość kierowców zaczyna się zast...
Ferrari 458
Wielu miłośników motoryzacji chciałoby przynajmniej raz prze...
Nowe artykuły
W dzisiejszym szybko zmieniającym się świecie, gdzie rutyna...
Podróżowanie po Europie jest niezwykle atrakcyjne z wielu po...
Biura rachunkowe mogą podchodzić do realizacji usług w różny...