Menu
Sinfonia Varsovia

Święto Muzyki – Sinfonia Varsovia na Grochowskiej

W czerwcu wiele teatrów i zespołów kończy sezon artystyczny, a na nowy trzeba poczekać do września. Sinfonia Varsovia zaplanowała na letni czas siedemdziesiąt różnorodnych wydarzeń z bogatym repertuarem dla dzieci i dorosłych.

Orkiestra Sinfonia Varsovia na Grochowskiej 21 czerwca zaczyna letni cykl koncertowy. Data nie jest przypadkowa – to Święto Muzyki. Na repertuar koncertu symfonicznego złożą się utwory polskich i rosyjskich kompozytorów. W muzycznym świętowaniu orkiestrze będzie towarzyszyć pianista Andrei Korobeinikov, a orkiestrę poprowadzi maestro Alexander Vedernikov.

Z okazji 200. rocznicy urodzin Moniuszki, ojca polskiej opery narodowej, w całej Polsce odbywają się liczne koncerty, spektakle operowe i wiele innych wydarzeń związanych z rokiem kompozytora. Sinfonia Varsovia rozpocznie koncert uwerturą fantastyczną „Bajka” Stanisława Moniuszki, którą skomponował w momencie, gdy kończył pierwszą wersję „Halki”. Utwór po raz pierwszy został wykonany 1 maja 1848 r. w Wilnie. Do dzisiaj cieszy się dużą popularnością i gości w licznych programach koncertowych na świecie.

Kolejny znakomity kompozytor, którego twórczość wywarła znaczący wpływ na rozwój muzyki rosyjskiej to Piotr Czajkowski. Jego II Koncert Fortepianowy G-dur Op. 44 z partią solową wykona Andrei Korobeinikov. Ten znany rosyjski pianista jest doskonałym interpretatorem dzieł Czajkowskiego. Artysta z sukcesami występuje na całym świecie, m.in. we Francji, Kanadzie, Austrii, Chinach.

Koncert Święta Muzyki zakończy II Symfonia e-moll Op. 27 Siergieja Rachmaninowa, znanego rosyjskiego kompozytora, pianisty i dyrygenta, która po raz pierwszy została wykonana w 1908 r. w Sankt Petersburgu, pod dyrekcją kompozytora. Premierę dzieła przyjęto z dużym entuzjazmem. Symfonia jest jedną z najbardziej znanych kompozycji Rachmaninowa. Orkiestrę Sinfonia Varsovia poprowadzi wybitny, znany na świecie rosyjski dyrygent Alexander Vedernikov, główny dyrygent Duńskiej Opery Królewskiej.

Kolejne spotkanie z muzyką symfoniczną na Grochowskiej zaplanowane jest na 30 sierpnia. Koncert „Wieczorne farniente” uświetni utalentowany gitarzysta Krzysztof Meisinger, który z orkiestrą Sinfonia Varsovia wykona utwory Astora Piazzolli i Aleksandra Tansmana. Na zakończenie lata, 6 września, odbędzie się koncert „Szkice miejskie” z muzyką polską i amerykańską.

Letnie koncerty na Grochowskiej to część sezonu Lato w Sinfonii Varsovii. W Pawilonie Koncertowym do września odbywają się koncerty symfoniczne, kameralne, wystawy, potańcówki i wiele wydarzeń kulturalnych dla dzieci i rodziców.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Udostępnij

Wszystkie prawa zastrzeżone | All rights reserved Magazyn VIP 2023