Szalone Dni Muzyki

Szalone Dni Muzyki „Beethoven” – Powrót klasyki

Opublikowano: 30 sierpnia 2021

W ostatni weekend września br. już po raz jedenasty w Warszawie będą odbywać się Szalone Dni Muzyki. Tegoroczny podtytuł festiwalu precyzyjnie mówi o jego repertuarze: „ Beethoven”  – Powrót klasyki. Od 23 do 26 września br.,  jak co roku, stolica wypełni się atmosferą muzycznego szaleństwa z koncertami od rana do wieczora. 

Podczas 32 wydarzeń festiwalu Szalone Dni Muzyki 2021, którego tematem przewodnim w tym roku będzie twórczość i postać Ludwiga van Beethovena, wystąpią (jak zawsze) wybitni artyści z Polski i zagranicy. Zaprezentują oni repertuar orkiestrowy i kameralny wielkiego kompozytora, którego jubileusz 250-lecia urodzin był w 2020 r.

W br. będzie trochę mniej koncertów, ale mamy nadzieję, że duch muzyki pozostanie z namimówi Réne Martin – dyrektor artystyczny festiwalu Szalone Dni Muzyki, CRÉA. Zapowiada, że we wrześniu przyjedzie na festiwal do Polski.

Festiwalowe koncerty będą odbywać się w trzech lokalizacjach. 23­­ i 24 września br. w siedzibie Sinfonii Varsovii na Pradze Południe. 2­5–26 września br. w salach Teatru Wielkiego – Opery Narodowej i w Kościele Środowisk Twórczych pw. św. Andrzeja Apostoła i św. Alberta Chmielowskiego.

Zgodnie z festiwalową tradycją na czas wydarzenia wszystkie koncertowe lokalizacje przyjmą nazwy związane z tematem festiwalu.

Szalone Dni Muzyki

Bogaty program festiwalu Szalone Dni Muzyki

Jak zawsze uczestnicy festiwalu będą mieli do dyspozycji bardzo bogaty i ciekawy program. W trakcie czterech wrześniowych dni program koncertów będzie składać się zarówno z dzieł orkiestrowych jak i kameralnych Ludwiga van Beethovena, a także z muzyki inspirowanej jego artystycznym dorobkiem. Wszystkie prezentowane dzieła będą w mistrzowskich interpretacjach i nietypowych aranżacjach. Obok kilku koncertów, podczas których Sinfonia Varsovia zaprezentuje się w pełnym, symfonicznym składzie, duża część festiwalowych wydarzeń będzie dotyczyć koncertów, w których wystąpią  zespoły kameralne. W programie jest przewidziana klasyka beethovenowskiej kameralistyki: od pieśni, przez sonaty, tria i kwartety, aż po septet. Podczas festiwalu będzie można także usłyszeć  rzadziej wykonywane opracowania większych dzieł instrumentalnych Beethovena na małe obsady.

Beethoven po nocy i Gotowanie z Beethovenem

Podczas festiwalu pojawią się także wydarzenia o niecodziennym charakterze m. in. Gotowanie z Beethovenem. Będzie to muzyczna i kulinarna uczta w Pawilonie Koncertowym Sinfonii Varsovii z udziałem Sinfonietty Cracovii.

Natomiast improwizacje jazzowe Paula Laya na tematy z twórczości kompozytora usłyszymy podczas koncertu Beethoven po nocy. Podczas koncertu Piosnki z łąk i ulic uczestnicy Akademii Operowej Teatru Wielkiego – Opery Narodowej zaśpiewają mniej znane pieśni Beethovena.

W tegorocznym programie festiwalu Szalone Dni Muzyki, jak zawsze, nie zabraknie także edukacyjnych wydarzeń muzycznych dla dzieci. Program dla najmłodszych  został  podzielony między cztery grupy wiekowe: 0–2, 2–5, 3–7 i 8+.

Światowej klasy soliści

Podczas festiwalu Szalone Dni Muzyki wystąpią światowej klasy soliści, tacy jak Liya Petrova i François-Frédéric Guy, a także: Jonas Vitaud, Marcin Masecki, Aurélien Pascal, Adrien Boisseau, Jakub Haufa czy Paul Lay. Orkiestrą Sinfonia Varsovia dyrygować będą: Alexander Liebreich i Bassem Akiki. Wśród artystów nie zabraknie także uznanych zespołów kameralnych tj. Sinfonietta Cracovia pod dyrekcją Jurka Dybała, Lutosławski Piano Duo, Trio Owon czy Meccore String Quartet. Zagrają z nimi również muzycy Sinfonii Varsovii w różnych składach, m.in. jako Sinfonia Varsovia Camerata.

Zawrotna liczba koncertów w krótkim czasie

Szalone Dni Muzyki (La Folle Journée) narodziły się we Francji w 1995 r. Ich organizatorem jest Centre de Réalisations et d’Études Artistiques à Nantes (CRÉA). Formuła festiwalu polega na: zawrotnej liczbie krótkich koncertów odbywających się w przeciągu kilku dni, atrakcyjnym repertuarze i niskiej cenie biletów. Od powstania festiwal spowodował prawdziwą rewolucję w świecie muzyki klasycznej. Szybko zyskał kolejne lokalne edycje w wielu krajach całego świata.

W br. Szalone Dni Muzyki miały już miejsce m. in. we Francji w styczniu i były to koncerty przełożone z 2020 r. z powodu pandemii.

W styczniowych  koncertach  w Nantes uczestniczyło 300 artystów i ok.  210 tys. słuchaczy –  opowiada Réne Martin.

Podczas dziesięciu polskich edycji festiwalu Szalone Dni Muzyki odbyło się już ponad 600 występów z udziałem kilku tysięcy artystów, które przyciągnęły przeszło 350 tys. słuchaczy. Od początku w Warszawie koncerty odbywały się w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej, a głównym organizatorem festiwalu jest Sinfonia Varsovia.

Szalone Dni Muzyki

– Jest to jedno z najważniejszych wydarzeń łączących Francję z Polską, dlatego jest sprawą zupełnie naturalną, że także w br. Ambasada Francji objęła swoim patronatem to wydarzenie artystyczne mówi Georges Diener, radca ds. współpracy kulturalnej Ambasady Francji w Polsce i dyrektor Instytutu Francuskiego.  Dodaje, że w Polsce i na całym świecie Szalone Dni Muzyki to wielkie święto muzyki klasycznej.

Ewa Ploplis

 

Udostępnij ten post:



Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
Festiwal Ludwiga van Beethovena
„Beethoven i filozofowie” – to motto 28. edycji Wiel...
festiwal w siemianach
Festiwal jest organizowany od 17 lat. To największa,...
Od 2 lipca do 2 września szykuje się wielkie, dwumie...
Peter Grimes
Przed nami Peter Grimes Benjamina Brittena...
JABŁONKI SWAWOLE
14 czerwca w Ogrodach Wisła w Warszawie odbyła się oficjalna...