SZPZLO Warszawa Wawer – Inwestycje z myślą o pacjentach

Opublikowano: 23 kwietnia 2019

Samodzielny Zespół Publicznych Zakładów Lecznictwa Otwartego Warszawa-Wawer powstał w 1998 r. jako samodzielna osoba prawna m.st. Warszawy w rodzaju zespołu zakładów opieki zdrowotnej Dzielnicy Warszawa-Wawer. Zajmuje się opieką zdrowotną mieszkańców Dzielnicy Warszawa-Wawer i okolic. Prowadzona jest tu głównie Podstawowa Opieka Zdrowotna dla ok. 65 tys. osób i Specjalistyka Ambulatoryjna w 6 lokalizacjach na terenie dzielnicy Wawer.

W ciągu minionych 22 lat zespół przeszedł szereg pozytywnych zmian, w tym modernizację aparatury medycznej i jej cyfryzację, rozbudowę infrastruktury obiektów budowlanych, informatyzację działalności szczególnie medycznej, poprawę dostępności świadczeń medycznych dla mieszkańców dzielnicy i okolic. Podstawą tych zmian jest funkcjonowanie w zgodności z normatywami norm jakości ISO 9001, które wymuszają ciągłe doskonalenie i postępowanie proceduralne w zarządzaniu z misją: „Zdrowie pacjenta naszym najwyższym celem”. Od 2004 r SZPZLO uzyskuje certyfikaty jakości systemu zarządzania w TUV Sud Polska.

W zakresie infrastruktury budowlanej sukcesami zespołu są: rozbudowa 2 przychodni przez dobudowanie dodatkowych budynków, co powiększyło blisko dwukrotnie ich powierzchnie użytkowe Przychodni nr 1 przy ul. J. Strusia 4/8 i Przychodni nr 6 przy ul. Patriotów 46. Aktualnie trawa budowa nowego budynku Przychodni nr 3 przy ul. Żegańskiej 13 – otwarcie zaplanowane na sierpień 2019 r.

 

SZPZLO jest całkowicie zinformatyzowany w oparciu o szkieletową sieć światłowodową – dokumentacja medyczna w ok. 90 proc. prowadzona jest w postaci elektronicznej. Diagnostyka obrazowa przeszła przez 22 lata już cztery wymiany sprzętu – w 2019 r. zainstalowano najnowszej generacji mammograf cyfrowy, a od 2017 r. funkcjonuje w pełni cyfrowy aparat RTG.

Potrzeby ochrony zdrowia zmieniają się bardzo szybko i wymagają ciągłej modyfikacji, aby jak najefektywniej realizować świadczenia medyczne. Aby zapewnić tę efektywność, należy podążać za potrzebami społecznymi coraz liczniejszej populacji osób w podeszłym wieku i potrzebami profilaktyki zdrowotnej osób młodych i w średnim wieku. Do najważniejszych nowości skierowanych na te potrzeby, jakie są już realizowane, należą świadczenia Podstawowej Opieki Zdrowotnej PLUS z elementami zarządzania chorobą oraz z koordynacją opieki lekarzy rodzinnych i specjalistów, a także opieka nad seniorami wymagającymi stałej opieki socjalnej i medycznej w Dziennym Domu Opieki Medycznej, która odciąża ich rodziny w czasie pracy zawodowej.

SZPZLO Warszawa Wawer

FOT.JERZY GUMOWSKI

Koszt tych zmian jest oczywisty, ale w ostatecznym bilansie wpływa na obniżenie kosztów opieki medycznej oraz na poprawę jakości ochrony zdrowia. SZPZLO ubiega się także o możliwość zorganizowania Dziennego Domu Pomocy finansowanego ze środków unijnych. Jest to ośrodek wsparcia przeznaczony dla osób niesamodzielnych, który zapewnia całodzienne i specjalistyczne usługi opiekuńcze oraz aktywizację w sferze fizycznej, intelektualnej i społecznej. Byłoby to uzupełnieniem opieki w DDOM i pomogłoby w egzystencji rodzin obciążonych opieką nad osobami chorymi oraz seniorami.

SZPZLO Warszawa Wawer

 

Udostępnij ten post:Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
endoproteza stawu biodrowego
Endoprotezoplastyka stawu biodrowego jest to wszczepienie sz...
Przeszczep włosów
Wypadanie włosów to problem, który dotyka w...
Earl Grey
Herbata czarna jest jednym z najpopularniejszych nap...
Odświeżacz powietrza
W biurze oraz w domu powietrze może wydawać się nieświeże. B...
Soczewki kontaktowe
Wybór odpowiednich soczewek kontaktowych jest kluczowym aspe...