Menu
Codex Leicester

Tajemniczy Codex Leicester – nieodgadnionego Leonardo da Vinci

Genialny Leonardo da Vinci pozostawił po sobie wielką spuściznę w postaci obrazów, rzeźb, odkryć, wynalazków, ale i mnóstwa tajemnic oraz niejednoznacznych teorii. Jednym z ciekawszych opracowań, jakie do dziś rozpala wyobraźnię i wywołuje emocje, jest Codex Leicester – najdroższe dzieło pisane w historii świata. Co ciekawe, zapiski Włocha można przeczytać tylko z lustrem…

Tytułowe dzieło powstało na początku XVI wieku, kiedy da Vinci przebywał w Mediolanie. Pracując w latach 1506–1510 nad książką „Traktat o wodzie, ziemi i ciałach niebieskich”, włoski artysta i wynalazca notował swoje przemyślenia, obserwacje, obliczenia oraz wnioski. Zapiski wzbogacał ciekawymi ilustracjami, schematami i wykresami.

Losy (r)ewolucyjnego dzieła człowieka renesansu

Leworęczny Leonardo da Vinci, słynący z nieszablonowych praktyk i przyzwyczajeń, wszystkie swoje spostrzeżenia zapisywał w lustrzanym odbiciu – od prawej do lewej strony. Pierwotnym owocem pracy Toskańczyka było 18 złożonych na pół i obustronnie zapisanych kartek, które po oprawieniu posłużyły do stworzenia 72-stronicowej książki.

„Traktat” został przemianowany na Codex Leicester na cześć angielskiego arystokraty, hrabiego Leicestera, i kolekcjonera Thomasa Coke’a, który w 1717 r. nabył unikat, stając się na długi czas jego posiadaczem. W 1980 r. przedsiębiorca Armand Hammer odkupił dzieło, które dołączyło do jego rodzinnych zbiorów i pamiątek, dlatego przez krótki moment książka nosiła też nazwę „Kodeksu Hammera”.

Po śmierci magnata paliwowego, manuskrypt trafił do nowojorskiego domu aukcyjnego „Christie’s”, gdzie 11 listopada 1994 r. za zawrotną sumę wylicytował go sam Bill Gates. Znany miliarder zapłacił na unikalne dzieło Leonarda da Vinci 30 802 500 dol., co sprawiło, że Codex Leicester stał się najdroższą książką w historii ludzkości.

Założyciel Microsoftu chętnie wypożycza manuskrypt na różne wystawy muzealne. Tak też było w ubiegłym roku, kiedy organizowano uroczystości upamiętniające 500-lecie śmierci Leonarda da Vinci.

Codex Leicester

Facsimile Dom Emisyjny Manuscriptum

Co dokładnie zawiera Codex Leicester?

Prace i wywody Leonarda, jakie umieścił w Codex Leicester, mają bardzo wszechstronny charakter – idealnie wpisują się w szerokie zainteresowania tego renesansowego artysty oraz uczonego. Ideą przewodnią jego opracowania było potraktowanie świata jako żywej istoty – powietrze utożsamiał on z duszą planety, rzeki miały symbolizować krew, natomiast powierzchnia – ciało.

W swojej książce da Vinci przedstawił m.in. wnioski na temat przyczyny świecenia księżyca, mechaniki przepływu rzek w korytach, wyjaśnił też genezę skamieniałości na Ziemi. W licznych szkicach, jakie znalazły się w Codex Leicester, z niebywałą precyzją odwzorował elementy budowy anatomicznej człowieka, projekty różnych maszyn czy zjawisk przyrodniczych. Na poszczególnych stronach dzieła można zapoznać się także z teoriami wielkiego myśliciela na temat historii Ziemi, fal rzecznych i morskich, deszczu oraz tworzenia się chmur.

Codex Leicester

Facsimile Dom Emisyjny Manuscriptum

Ciekawostki na temat Codex Leicester

Kiedy Bill Gates nabył Codex Leicester, zarządził zeskanowanie księgi do postaci cyfrowych plików oraz oprawienie każdego arkusza z osobna w specjalne szklane tafle. Na dalszym etapie opracował oprogramowanie Codescope, które po naprowadzeniu aktywnej ramki na fragment dzieła wyświetla jego tłumaczenie w języku angielskim. W tej formie co roku w innym miejscu na świecie manuskrypt prezentowany jest miłośnikom twórczości genialnego Toskańczyka.

Codex Leicester

Facsimile Dom Emisyjny Manuscriptum

Codex Leicester uchodzi za najdroższe dzieło pisane, mimo że w 2017 r. mormoński Kościół Jezusa Chrystusa Świętych w Dniach Ostatnich przelicytował Gatesa, płacąc za manuskrypt Księgi Mormona 35 mln dol. Biorąc jednak pod uwagę inflację i przeliczając cenę zakupu dzieła z 1994 r., jej aktualna równowartość wynosi ponad 50 mln dol.

Nie wiadomo, czy w ogólne doszłoby do powstania Codex Leicester, gdyby Leonardo da Vinci nie był zmuszony emigrować z Florencji z uwagi na grożące mu prawne konsekwencje za wcześniejsze przewinienia. Czego się dopuścił? Okazuje się, że mistrz nie ukończył części obrazów, za które otrzymał honorarium. Być może jego myśli zaprzątały już naukowe rozterki, które pochłonęły go na kilka kolejnych lat.

Paweł Łukasik 

fot: Facsimile Dom Emisyjny Manuscriptum

7 odpowiedzi na “Tajemniczy Codex Leicester – nieodgadnionego Leonardo da Vinci”

 1. Ewa Liniewska pisze:

  Ja czytałam że ta książka już jest warta ponad 100 000 $

 2. bella pisze:

  Trzeba być Billem Gatesem, żeby sobie pozwolić na takie inwestycje. Ciekawe, czy są podróbki.

 3. Katarzyna pisze:

  Gatesa stać, to kupił, ale super, że udostępnia skany maluczkim. Taki manuskrypt to nie lada gratka dla fanów historii i sztuki i dla wszystkich ciekawych świata. W końcu da Vinci był wizjonerem w swoich czasach.

 4. Klaudia pisze:

  Uwielbiam takie dzieła i historie ich powstawania. Te, które przetrwały, są doskonałą lekcją historii. Cudownie, że są pasjonaci, którzy nie pozwalają im zaginąć.

 5. Mirek pisze:

  Jak go stać za nasze pieniądze to niech kupuję

 6. Anna pisze:

  Może niezupełnie podróbki, bo legalnie wykonane, ale są w Domu Emisyjnym Manuscriptum

 7. […] Jedno jest pewne, Ubisoft potrafi tworzyć gry, w których skupia się na detalach i drobnych szczegółach wskazujących na daną epokę. Mieliśmy okazję doświadczyć tego, chociażby w dziejach bohatera Ezio, który poruszał się w świecie bogatych kupców i rozkwitu włoskiej potęgi. Ubisoftowi udało się zamknąć w tej grze całe mnóstwo smaczków, wśród których mogliśmy odwiedzić nawet pracownie Leonarda Da Vinci.  […]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Udostępnij

Wszystkie prawa zastrzeżone | All rights reserved Magazyn VIP 2023