Teatr Cervantesa w Maladze

Opublikowano: 8 maja 2018

Teatro Cervantes de Málaga (Teatr Cervantesa) jest najstarszym teatrem w Maladze.

W drugiej połowie XIX w. pożar zniszczył Teatro del Príncipe Alfonso (Teatr Wolności), który zainaugurował swoją działalność z okazji wizyty królowej Elżbiety II. Po pożarze tego symbolicznego dla miasta budynku architekt Jerónimo Cuervo zaprojektował właśnie Teatro Cervantes. Scena posiadała piękne ornamenty, a sala mogła pomieścić ok 2400 widzów. Inauguracja nastąpiła 17 grudnia 1870 roku symfoniczną wersją opery G. Rossiniego Wilhelm Tell. Budynek teatru nie jest zbyt okazały, natomiast wnętrze zachwyca swoim pięknem. Na szczególną uwagę zasługuje sufit, wykonany przez malarza Bernardo Ferrándiza i jego asystentów. Jest to wizja XIX-wiecznej Malagi, jej życia, handlu, przemysłu, portu, ulic. Płótno ma imponujące rozmiary 19 na 16,5 metra.

Obraz Bernardo Ferrándiza

Z biegiem lat budynek poddawany był wielu zmianom, które doprowadziły go do złej kondycji.

W 1950 r. teatr służył głównie do wyświetlania projekcji filmowych. Rekonstrukcja nastąpiła w 1984 r., kiedy miasto przejęło teatr i sfinansowało prace związane z jego odbudową. Nowy Teatr Cervantesa mógł pomieścić 1171 widzów. Otworzył swoją scenę 6 kwietnia 1987 r., a inaugurację uświetniła swoją obecnością królowa Sofia.

W 2002 roku zaprojektowano i zamontowano na scenie powłokę akustyczną, dzięki której koncerty symfoniczne i recitale liryczne oferują najlepsze warunki akustyczne. Kolejną istotną modyfikacją było zainstalowanie na scenie w 2008 roku platformy hydraulicznej, która pozwala na stworzenie trzech różnych układów scenicznych w zależności od tego, jakie spektakle się na niej odbywają.

6 kwietnia 2012 r. Teatr Cervantesa obchodził 25-lecie swojego ponownego otwarcia.

Przez te lata na scenie przewinęły się wszystkie gatunki muzyczne, od symfonii, klasycznych oper, baletów, komedii, po koncerty jazzowe, flamenco czy musicale. Dla uczczenia tej ważnej rocznicy zaprezentowano bogaty program artystyczny – m.in. koncertowe wykonanie opery Franza Lehára Wesoła Wdówka, a także bezpłatny koncert utworów tego kompozytora.

Do tradycji teatru należą koncerty symfoniczne organizowane podczas Semana Santa, tydzień przed Wielkanocą.

W ubiegłym roku odbył się uroczysty koncert z okazji 30 rocznicy otwarcia teatru – wykonano dzieło G. Rossiniego Stabat Mater, pod dyrekcją Salvadora Vazqueza. Oferta kulturalna Teatru Cervantesa jest bardzo różnorodna – dyrekcja dba o to, aby zaspokoić gusty i potrzeby wszystkich miłośników sztuki, propagując globalny model kulturowy i tworząc międzynarodową scenę artystyczną. Teatr uzyskał tytuł Historycznego Pomnika Artystycznego – warto uwzględnić wizytę w nim podczas pobytu w Maladze.

 

________________________________

Fot. Daniel Pérez / Teatro Cervantes

Udostępnij ten post:



Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
Scena Relax
Najnowsze premierowe przedstawienie, "Kolejny wieczó...
Szalone Nożyczki
Na deskach  Sceny Relax , zagościła kultowa komedia kryminal...
Mały Książę
W Teatrze Polskim w Warszawie miał premierę „Mały Ks...
Malaga
Malaga to jedno z najstarszych miast europejskich, s...
Tango
W bieżącym roku przypada 110. rocznica powstania Tea...