TikTok

TikTok zakazany w Montanie – przedstawiciele firmy protestują

Opublikowano: 24 maja 2023

Jak podaje amerykańska telewizja Fox News, przedstawiciele operatora aplikacji TikTok, twierdzą, że zakaz używania aplikacji w stanie Montana stanowi naruszenie Pierwszej Poprawki do Konstytucji Stanów Zjednoczonych. Jednocześnie zachęcają oni użytkowników do dalszego jej wykorzystywania mimo zakazu. Gubernator Montany Greg Gianforte podpisał właśnie ustawę całkowicie zakazującą używania aplikacji TikTok na terenie stanu.

Rzecznik prasowy TikToka Brooke Oberwetter stwierdził, że ustawa stanowi naruszenie Pierwszej Poprawki poprzez bezprawny zakaz stosowania aplikacji, która służy setkom tysięcy mieszkańców Montany. Jednocześnie zapewnił użytkowników mieszkających w tym stanie, że mogą nadal używać aplikacji „do wyrażania siebie, zarabiania na życie i uczestnictwa w grupach”. Na razie nie wiadomo, czy dojdzie do sporu prawnego z operatorem aplikacji? Przeciwko zakazowi zaprotestowały też dwie organizacje American Civil Liberties Union of Montana oraz NetChoice, której członkami są Google i TikTok.

Gubernator Greg Gianforte podpisał w środę ustawę zakazującą używania aplikacji. Uzasadniając swoją decyzję, stwierdził, że robi to dla dobra mieszkańców stanu, ponieważ ich dane osobowe mogą być wykorzystywane przez Komunistyczną Partię Chin. Montana stałe się pierwszym stanem USA, gdzie całkowicie zakazano używania aplikacji i oferowania jej przez sieci internetowe. Podpisaną przez gubernatora ustawę uchwaliła zdominowana przez Republikanów Legislatura stanowa.

Prawo będzie egzekwowane przez stanowy Departament Sprawiedliwości. W swoim oświadczeniu gubernator powiedział, że Komunistyczna Partia Chin używa aplikacji to szpiegowani Amerykanów, zagraża ich prywatności oraz zbiera prywatne i wrażliwe dane na ich temat. Całkowity zakaz używania aplikacji ma temu zapobiec.

W marcu dyrektor FBI Chris Wray oświadczył przed Senacką Komisją do spraw Wywiadu, że TikTok stanowi ogólnoświatowe zagrożenie. Powiedział też, że aplikacja manipuluje opinią publiczną, dzieli Amerykanów i wywołuje konflikty między nimi. Jego zdaniem właściciel aplikacji, firma ByteDance jest tylko „pozornie prywatna”, a Komunistyczna Partia Chin może korzystać z zebranych danych.

TikTok na celowniku Waszyngtonu

W marcu dyrektor generalny TikToka  Shou Zi Chew był przesłuchiwany przez Komisję do spraw Energii i Handlu Izby Reprezentantów. Podczas przesłuchania wielokrotnie powtarzał, że siedziba firmy znajduje się w Singapurze i Los Angeles. Zapowiadał również przeniesienie miejsca przechowywania danych amerykańskich użytkowników z Chin do Stanów Zjednoczonych. Natomiast były pracownik zarządu ByteDance oskarżał firmę o działania propagandowe podejmowane dla chińskiego rządu.

Stan Montana zakazał używania aplikacji na urządzeniach należących do rządu już w grudniu 2022 roku. Obecnie ponad połowa stanów i rząd federalny podjęły podobne decyzje. W środę gubernator zapowiedział również wprowadzenia zakazu używania aplikacji pochodzących z państw wrogich na urządzeniach należących do rządu. Zakaz ma wejść w życie 1 czerwca. Wśród zakazanych aplikacji znalazły się: chiński WeChat oraz rosyjski Telegram Messenger.

Nowe prawo zakazuje ściągania aplikacji TikTok na terenie stanu. Platformy które oferują taką możliwość będą karane kwotą 10 tysięcy USD za każdy dzień, w którym aplikacja była dostępna. Nie będą natomiast karani jej użytkownicy. Przeciwnicy ustawy twierdzą, że użytkownicy będą mogli łatwo obejść zakaz. Twierdzą również, że zakaz stanowi zamach na wolność słowa.

Jak twierdzi Fox News, TikTok zdobył ogromną popularność w Stanach Zjednoczonych dzięki zabawnym i głupkowatym filmom. Stał się przez to ogromną konkurencją dla amerykańskich aplikacji.

Można tu dodać, że również w innych krajach TikTok poddawany jest krytyce. Kilka państw wprowadziło zakaz używania jej na urządzeniach rządowych. W Kanadzie zakaz używania TikTok uzasadniono względami bezpieczeństwa danych, a do pracowników administracji rządowej wysłano emaile z ostrzeżeniem przed skutkami instalowania aplikacji

Wojciech Ostrowski      

 

Udostępnij ten post:Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
Social Media
Pokaż mi swoje social media, a powiem Ci kim jesteś?...
Kupno nieruchomości
Zastanawiasz się, czy podczas zakupu mieszkania od deweloper...
kredyty frankowe
Kredyty frankowe były bardzo popularne wśród klientów polski...
jak produkowane są magnesy
Magnesy coraz częściej pojawiają się w codziennym życiu każd...
maszyny pakujące
W dzisiejszym świecie, gdzie...