Tomasz Topoliński – Kształcimy i kreujemy postęp

Opublikowano: 17 maja 2019

Mamy doświadczenie, potencjał badawczy i kadrę, która może się włączyć w prace rozwojowe branży lotniczej – mówi prof. dr hab. inż. Tomasz Topoliński, rektor Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego im. Jana i Jędrzeja Śniadeckich w Bydgoszczy

Jak oferta dydaktyczna Uniwersytetu wpisuje się w misję kształcenia profesjonalnych kadr przemysłu lotniczego z uwzględnieniem najnowszych trendów rynkowych?

Tomasz Topoliński – Przemysł lotniczy to szybko rozwijająca się dziedzina gospodarki. Dotyczy to zarówno lotnictwa tradycyjnego, jak i bezzałogowych statków powietrznych – dronów. W tym przypadku mamy do czynienia z małymi jednostkami o określonej budowie i sterowaniu. Mają one coraz więcej możliwości zastosowania – od monitoringu obszarów leśnych i upraw rolniczych po kontrolowanie zanieczyszczeń miejskich i szeroko rozumiane bezpieczeństwo. Do efektywnego wykorzystania dronów niezbędna jest skomplikowana infrastruktura techniczna.

Lotnictwo stwarza przed uczelnią duże możliwości rozwoju i kształcenia profesjonalnych kadr przygotowanych do realizacji prac rozwojowych oraz wykorzystania tych statków. Stale rozszerzamy naszą ofertę dydaktyczną w tym zakresie. W październiku rozpoczęliśmy kształcenie na dwóch specjalnościach: budowa dronów i programowanie dronów. Mamy przygotowaną kadrę instruktorów, współpracujemy z bydgoskimi firmami mającymi doświadczenie w tym zakresie: WZL Nr 2 i Aviation Technik Sp z o.o. Decyzją Urzędu Lotnictwa Cywilnego zostaliśmy wpisani do rejestru podmiotów szkolących. Dysponujemy także odpowiednim zapleczem laboratoryjnym służącym kształceniu studentów.

prof. dr hab. inż. Tomasz Topoliński, rektor Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego im. Jana i Jędrzeja Śniadeckich w Bydgoszczy

prof. dr hab. inż. Tomasz Topoliński, rektor Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego im. Jana i Jędrzeja Śniadeckich w Bydgoszczy

Poza dydaktyką uczelnia stawia na projekty popularyzujące innowacyjność w ramach realizowanych prac badawczych. Jakie osiągnięcia i plany w tym zakresie mogą wesprzeć krajową branżę lotniczą?

Tomasz Topoliński – Dla nowoczesnej nauki i współpracy z przemysłem innowacyjność badań to podstawa. Na Wydziale Inżynierii Mechanicznej posiadamy wysoko wykwalifikowaną kadrę z dużym doświadczeniem w zakresie badań wytrzymałości zmęczeniowej elementów konstrukcyjnych oraz poszycia płatowców. Nowoczesne, akredytowane laboratorium zapewnia możliwość prowadzenia badań na najwyższym poziomie. Do najnowszych osiągnięć zaliczyć można uzyskane patenty z zakresu budowy innowacyjnych rozwiązań infrastruktury dla obsługi bezzałogowych statków powietrznych, za które zespół twórców z Wydziału Telekomunikacji, Informatyki i Elektrotechniki oraz Wydziału Inżynierii Mechanicznej uzyskał nominację do nagrody w ogólnopolskim konkursie Lider Bezpieczeństwa Państwa – 2019. Pokazuje to, że mamy doświadczenie, potencjał badawczy i kadrę, która może się włączyć w prace rozwojowe branży lotniczej.

Jakie przykłady współpracy naukowo-gospodarczej z udziałem UTP ilustrują postęp i dążenie do upowszechniania dorobku polskiego lotnictwa, choćby w obszarze nowych technologii?

Tomasz Topoliński – Dobrym przykładem mogą być badania wytrzymałościowe na potrzeby przemysłu lotniczego. To prace nad rozwojem infrastruktury zabezpieczającej wykorzystanie dronów, związane z ich autonomią oraz budowa lądowiska. To również rozwój technologii informatycznych do sterowania dronami i doskonalenie zaplecza laboratoryjnego w celu kształcenia kadr. Prowadzimy także zajęcia przeznaczone dla dzieci i młodzieży, które mają upowszechniać nowe tendencje w budowie i zastosowaniu statków powietrznych, zwłaszcza bezzałogowych.

Rozmawiała Małgorzata Szerfer-Niechaj

Udostępnij ten post:Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
Gimnastyka artystyczna
Gimnastyka artystyczna to dyscyplina sportu, budując...
dron
Kiedy nadchodzą Walentynki, znalezienie idealnego prezentu s...
Port Lotniczy Olsztyn-Mazury
Od 2016 r. położony w sercu regionu Port Lotniczy Ol...
Domowa szkoła
Dzieci kształcone w domu osiągają dobre wyniki w nau...
Michał Wieczorek
Kiedy siada za sterami niewielkiej Cessny, świat doo...