Tomasz Topoliński – Kształcimy i kreujemy postęp

Opublikowano: 17 maja 2019

Mamy doświadczenie, potencjał badawczy i kadrę, która może się włączyć w prace rozwojowe branży lotniczej – mówi prof. dr hab. inż. Tomasz Topoliński, rektor Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego im. Jana i Jędrzeja Śniadeckich w Bydgoszczy

Jak oferta dydaktyczna Uniwersytetu wpisuje się w misję kształcenia profesjonalnych kadr przemysłu lotniczego z uwzględnieniem najnowszych trendów rynkowych?

Tomasz Topoliński – Przemysł lotniczy to szybko rozwijająca się dziedzina gospodarki. Dotyczy to zarówno lotnictwa tradycyjnego, jak i bezzałogowych statków powietrznych – dronów. W tym przypadku mamy do czynienia z małymi jednostkami o określonej budowie i sterowaniu. Mają one coraz więcej możliwości zastosowania – od monitoringu obszarów leśnych i upraw rolniczych po kontrolowanie zanieczyszczeń miejskich i szeroko rozumiane bezpieczeństwo. Do efektywnego wykorzystania dronów niezbędna jest skomplikowana infrastruktura techniczna.

Lotnictwo stwarza przed uczelnią duże możliwości rozwoju i kształcenia profesjonalnych kadr przygotowanych do realizacji prac rozwojowych oraz wykorzystania tych statków. Stale rozszerzamy naszą ofertę dydaktyczną w tym zakresie. W październiku rozpoczęliśmy kształcenie na dwóch specjalnościach: budowa dronów i programowanie dronów. Mamy przygotowaną kadrę instruktorów, współpracujemy z bydgoskimi firmami mającymi doświadczenie w tym zakresie: WZL Nr 2 i Aviation Technik Sp z o.o. Decyzją Urzędu Lotnictwa Cywilnego zostaliśmy wpisani do rejestru podmiotów szkolących. Dysponujemy także odpowiednim zapleczem laboratoryjnym służącym kształceniu studentów.

prof. dr hab. inż. Tomasz Topoliński, rektor Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego im. Jana i Jędrzeja Śniadeckich w Bydgoszczy

prof. dr hab. inż. Tomasz Topoliński, rektor Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego im. Jana i Jędrzeja Śniadeckich w Bydgoszczy

Poza dydaktyką uczelnia stawia na projekty popularyzujące innowacyjność w ramach realizowanych prac badawczych. Jakie osiągnięcia i plany w tym zakresie mogą wesprzeć krajową branżę lotniczą?

Tomasz Topoliński – Dla nowoczesnej nauki i współpracy z przemysłem innowacyjność badań to podstawa. Na Wydziale Inżynierii Mechanicznej posiadamy wysoko wykwalifikowaną kadrę z dużym doświadczeniem w zakresie badań wytrzymałości zmęczeniowej elementów konstrukcyjnych oraz poszycia płatowców. Nowoczesne, akredytowane laboratorium zapewnia możliwość prowadzenia badań na najwyższym poziomie. Do najnowszych osiągnięć zaliczyć można uzyskane patenty z zakresu budowy innowacyjnych rozwiązań infrastruktury dla obsługi bezzałogowych statków powietrznych, za które zespół twórców z Wydziału Telekomunikacji, Informatyki i Elektrotechniki oraz Wydziału Inżynierii Mechanicznej uzyskał nominację do nagrody w ogólnopolskim konkursie Lider Bezpieczeństwa Państwa – 2019. Pokazuje to, że mamy doświadczenie, potencjał badawczy i kadrę, która może się włączyć w prace rozwojowe branży lotniczej.

Jakie przykłady współpracy naukowo-gospodarczej z udziałem UTP ilustrują postęp i dążenie do upowszechniania dorobku polskiego lotnictwa, choćby w obszarze nowych technologii?

Tomasz Topoliński – Dobrym przykładem mogą być badania wytrzymałościowe na potrzeby przemysłu lotniczego. To prace nad rozwojem infrastruktury zabezpieczającej wykorzystanie dronów, związane z ich autonomią oraz budowa lądowiska. To również rozwój technologii informatycznych do sterowania dronami i doskonalenie zaplecza laboratoryjnego w celu kształcenia kadr. Prowadzimy także zajęcia przeznaczone dla dzieci i młodzieży, które mają upowszechniać nowe tendencje w budowie i zastosowaniu statków powietrznych, zwłaszcza bezzałogowych.

Rozmawiała Małgorzata Szerfer-Niechaj

Udostępnij ten post:



Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
Michał Wieczorek
Kiedy siada za sterami niewielkiej Cessny, świat doo...
Egzamin ósmoklasisty
Egzamin ósmoklasisty jest jednym z najważni...
szkoła języka angielskiego dla dzieci
Wybór odpowiedniej szkoły języka obcego to pierwszy krok ku...
Chiński samolot C919
Chiński wąskokadłubowy samolot pasażerski C919 może być już...
odszkodowanie za opóźniony lot
Nie da się ukryć, że era bezproblemowej i punktualnej podróż...