Mamy doświadczenie, potencjał badawczy i kadrę, która może się włączyć w prace rozwojowe branży lotniczej – mówi prof. dr hab. inż. Tomasz Topoliński, rektor Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego im. Jana i Jędrzeja Śniadeckich w Bydgoszczy
Tomasz Topoliński – Przemysł lotniczy to szybko rozwijająca się dziedzina gospodarki. Dotyczy to zarówno lotnictwa tradycyjnego, jak i bezzałogowych statków powietrznych – dronów. W tym przypadku mamy do czynienia z małymi jednostkami o określonej budowie i sterowaniu. Mają one coraz więcej możliwości zastosowania – od monitoringu obszarów leśnych i upraw rolniczych po kontrolowanie zanieczyszczeń miejskich i szeroko rozumiane bezpieczeństwo. Do efektywnego wykorzystania dronów niezbędna jest skomplikowana infrastruktura techniczna.
Lotnictwo stwarza przed uczelnią duże możliwości rozwoju i kształcenia profesjonalnych kadr przygotowanych do realizacji prac rozwojowych oraz wykorzystania tych statków. Stale rozszerzamy naszą ofertę dydaktyczną w tym zakresie. W październiku rozpoczęliśmy kształcenie na dwóch specjalnościach: budowa dronów i programowanie dronów. Mamy przygotowaną kadrę instruktorów, współpracujemy z bydgoskimi firmami mającymi doświadczenie w tym zakresie: WZL Nr 2 i Aviation Technik Sp z o.o. Decyzją Urzędu Lotnictwa Cywilnego zostaliśmy wpisani do rejestru podmiotów szkolących. Dysponujemy także odpowiednim zapleczem laboratoryjnym służącym kształceniu studentów.
Tomasz Topoliński – Dla nowoczesnej nauki i współpracy z przemysłem innowacyjność badań to podstawa. Na Wydziale Inżynierii Mechanicznej posiadamy wysoko wykwalifikowaną kadrę z dużym doświadczeniem w zakresie badań wytrzymałości zmęczeniowej elementów konstrukcyjnych oraz poszycia płatowców. Nowoczesne, akredytowane laboratorium zapewnia możliwość prowadzenia badań na najwyższym poziomie. Do najnowszych osiągnięć zaliczyć można uzyskane patenty z zakresu budowy innowacyjnych rozwiązań infrastruktury dla obsługi bezzałogowych statków powietrznych, za które zespół twórców z Wydziału Telekomunikacji, Informatyki i Elektrotechniki oraz Wydziału Inżynierii Mechanicznej uzyskał nominację do nagrody w ogólnopolskim konkursie Lider Bezpieczeństwa Państwa – 2019. Pokazuje to, że mamy doświadczenie, potencjał badawczy i kadrę, która może się włączyć w prace rozwojowe branży lotniczej.
Tomasz Topoliński – Dobrym przykładem mogą być badania wytrzymałościowe na potrzeby przemysłu lotniczego. To prace nad rozwojem infrastruktury zabezpieczającej wykorzystanie dronów, związane z ich autonomią oraz budowa lądowiska. To również rozwój technologii informatycznych do sterowania dronami i doskonalenie zaplecza laboratoryjnego w celu kształcenia kadr. Prowadzimy także zajęcia przeznaczone dla dzieci i młodzieży, które mają upowszechniać nowe tendencje w budowie i zastosowaniu statków powietrznych, zwłaszcza bezzałogowych.
Rozmawiała Małgorzata Szerfer-Niechaj
Dodaj komentarz