Torebki strunowe

Torebki strunowe – historia przechowywania przedmiotów i żywności

Opublikowano: 22 grudnia 2021

Woreczki z zamknięciem strunowym szturmem podbiły świat. Ich historia ma zaledwie nieco ponad 50 lat, jednak w tym czasie torebki strunowe zdążyły znaleźć zastosowanie w wielu branżach, a także w gospodarstwach domowych. Dzięki swojej prostej, a zarazem przemyślanej konstrukcji są tanie i praktyczne. Uniwersalność woreczków strunowych sprawia, że są często wykorzystywane podczas wysyłki, pakowania, przechowywania, a także organizacji niewielkich przedmiotów, także sypkich. Ze względu na swoją konstrukcję z bezpiecznych materiałów, te opakowania mogą służyć także do pakowania żywności.

Historia torebek strunowych – od prostego patentu do wielozadaniowego opakowania przyszłości

Folia polietylenowa, która jest materiałem używanym do produkcji woreczków strunowych, została wymyślona nieco przypadkowo. Jej początki sięgają przełomu XIX i XX wieku, kiedy naukowcy, badacze i wynalazcy co rusz dokonywali kolejnych odkryć, zarówno nowych konstrukcji, jak i materiałów. W 1898 roku pewien niemiecki wynalazca prowadził badania nad różnymi materiałami, czego efektem było wynalezienie nowych substancji. To otworzyło drogę do wynalezienia polietylenu – wytrzymałego i elastycznego materiału, który zrewolucjonizował świat.

Na początku lat 50-tych XX wieku naukowcy opracowali sposób wytwarzania folii polietylenowej. Zbiegło się to w czasie z patentem Borge’a Madsena, który wymyślił plastikowy zamek błyskawiczny. Nietrudno się domyślić, że połączenie torebki wykonanej z folii polietylenowej z zamknięciem strunowym tworzy właśnie woreczek strunowy.  Torebki strunowe w obecnie znanej formie wprowadzono na rynek w 1964 roku, kiedy dopracowano sposób działania zamknięcia, a także znacznie obniżono koszty produkcji tego opakowania. Woreczki z zamknięciem strunowym stały się naprawdę popularne już na początku lat siedemdziesiątych. Od początku posiadały swój znak rozpoznawczy – cienką, czerwoną linię nad zamknięciem.

Właściwości torebek strunowych

Woreczki strunowe są bardzo przemyślanym rodzajem opakowań. Występują w różnych rozmiarach, kolorach i mogą być wykonane z folii o różnej grubości. Dzięki temu na rynku można znaleźć zarówno bardzo tanie, cienkie woreczki strunowe, jak i wytrzymałe, duże torebki foliowe wykonane z grubej folii.

Najważniejszą właściwością torebek strunowych, która wyróżnia je spośród podobnych opakowań, jest możliwość szczelnego zamknięcia. Daje to możliwość zastosowania w wielu sytuacjach, wszędzie tam gdzie ważne jest dokładne oddzielenie zawartości od otoczenia.  Strunowe zamknięcie jest proste w użyciu, a także pozwala na wielokrotne otwieranie i zamykanie bez utraty swoich właściwości. To także bardzo ważne, gdyż dzięki temu torebki strunowe stają się opakowaniami wielorazowego użytku.

Folia wykorzystana do produkcji tych torebek jest zarazem wytrzymałą na rozerwanie i elastyczna. Dzięki temu daje dobrą ochronę swojej zawartości, szczególnie w wariantach woreczków strunowych wykonanych z grubszej folii. Jedną z największych zalet woreczków strunowych jest ich bardzo niska cena. Dzięki temu opakowanie dowolnych towarów przy ich użyciu nie podnosi znacząco kosztów, na przykład wysyłki przedmiotu opakowanego dodatkowo w taką torebkę.

Opakowania strunowe na elektronikę

Opakowania strunowe mogą występować w kilku odmianach, które posiadają dodatkowe właściwości. Do najbardziej wyspecjalizowanych należą woreczki strunowe ESD, które mają działanie antystatyczne – zabezpieczają elektronikę przed wyładowaniami elektronicznymi.

Torebki strunowe

Do czego służą torebki strunowe?

Ze względu na swoją uniwersalność i praktyczność, woreczki strunowe mają mnóstwo zastosowań. Przede wszystkim służą do pakowania artykułów na czas ich przechowywania lub transportu. Możliwość szczelnego zamknięcia torebki strunowej sprawia, że można ją wykorzystać jako opakowanie także sypkich lub bardzo małych produktów.

Torebki strunowe są bardzo często wykorzystywane do organizacji, a także segregacji różnych niewielkich rzeczy. Z tego względu z powodzeniem sprawdzają się na przykład w zakładach krawieckich, gdzie pracownicy umieszczają w nich niewielkie akcesoria krawieckie – cekiny, guziki, nici, ćwieki, itp. Często woreczki strunowe używane są do pakowania drobnych części, niezbędnych do montażu większego produktu. Dobrym przykładem mogą być meble do samodzielnego złożenia – w torebkach strunowych zazwyczaj można znaleźć śrubki, gwoździe, kołki montażowe oraz instrukcje i dokumentację. Dzięki temu drobne elementy nie gubią się wewnątrz większej paczki.

Torebki strunowe do pakowania żywności

Woreczki strunowe nadają się do użytku z artykułami spożywczymi. Z tego względu znajdują zastosowanie jako opakowanie żywności. Często wykorzystuje się je do zapakowania drugiego śniadania, na przykład do pracy lub szkoły. Dzięki swojej szczelności i temu, że nie przepuszczają zapachów, woreczki strunowe z powodzeniem sprawdzają się jako opakowanie podczas wkładania jedzenia do lodówki lub zamrażarki. Tak zapakowana żywność nie daje zapachu, ani nie pochłania tego pochodzącego z innych produktów.

Innym zastosowaniem torebek strunowych jest pakowanie produktów spożywczych o mniejszych rozmiarach, na przykład sprzedawanych na wagę lub w małych paczkach. Można w nich umieścić zioła, przyprawy lub bakalie.

Dlaczego woreczki strunowe są tak chętnie wykorzystywane do pakowania?

Foliowe torebki z zamknięciem strunowym są bardzo popularne w przedsiębiorstwach działających w niemal każdej branży, a także są spotykane w wielu domach i biurach. Są tak chętnie wykorzystywane między innymi ze względu na prostotę i szybkość pakowania. Jednym ruchem można otworzyć lub zamknąć strunowy woreczek, przez co pakowanie dowolnych rzeczy jest bardzo szybkie i przebiega sprawnie. Nie bez znaczenia jest także niska cena i dostępność w różnych kształtach i wymiarach – dzięki temu można dopasować konkretny rodzaj torebki strunowej do potrzeb.

Nietypowe zastosowania woreczków strunowych

Poza klasycznymi sposobami użycia, torebki strunowe mają także kilka dość niespodziewanych zastosowań. Dzięki swojej szczelności można ich użyć do zamrożenia wody lub innego płynu. W ten sposób możemy stworzyć na przykład kompres chłodzący, przydatny podczas stłuczenia lub przy innych dolegliwościach.

Woreczek strunowy może służyć jako ochrona przed wilgocią. Podczas podróży, szczególnie w złych warunkach pogodowych, można w nim umieścić telefon komórkowy, inną elektronikę lub ważne dokumenty i pieniądze. Przedmioty dodatkowo zabezpieczone takim woreczkiem z pewnością lepiej zniosą wilgoć i ewentualne zachlapanie.

Ciekawym sposobem na wykorzystanie woreczka strunowego jest użycie go do powolnego podlewania roślin, na przykład podczas urlopu lub innej dłuższej nieobecności. W woreczku należy zrobić kilka niewielkich dziurek, a następnie umieścić go w doniczce. Folia, z której wykonany jest woreczek, sprawi, że woda będzie wyciekała powoli, stopniowo nawadniające roślinę. Jest to dość mało znany, ale bardzo praktyczny sposób na uporanie się z problemem podlewania kwiatów w domu.

Więcej informacji:  https://neopak.pl/worki/worki-strunowe

 

Udostępnij ten post:



Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *