Brak czasu to jeden z symboli naszych czasów. Któż z nas nie ściga się z czasem, aby zdążyć ze wszystkim w natłoku obowiązków? Przy tylu sprawach, nad którymi trzeba zapanować, nie zawsze jest czas na zdrowy, niespieszny posiłek, nie mówiąc o gotowaniu. Są jednak okazje, gdy chcemy nie tylko zjeść domowe danie, ale wręcz wyczarować coś wyjątkowego, co zrobi wrażenie na domownikach i gościach. Na szczęście efektowne, smaczne danie wcale nie musi być skomplikowane. Przekonajcie się.
Kaczka to idealny wybór jeśli szukamy w kuchni kompromisu między klasyką a awangardą. W zależności od sposobu przygotowania i podania podbija serca zwolenników tradycyjnych smaków oraz kuchni regionalnej, a także tych, którzy lubią kulinarne eksperymenty, nieoczywiste połączenia i wpływy różnych kuchni świata.
Typowym połączeniem, które sprawdza się w każdej sytuacji, jest pieczona kaczka podana z czerwoną kapustą. Ale czy klasyka musi być nudna? Absolutnie nie! Sekretny składnik marynaty potrafi nadać mięsu oryginalny smak, a niecodzienne dodatki użyte do sałatki sprawią, że danie będzie wykwintne, eleganckie, a zarazem nowoczesne. Gotowi na fusion z kaczką w roli głównej? Wystarczy kilka składników i odrobina dobrych chęci, aby zdobyć uznanie i prywatny tytuł „Master Chefa”.
Proponowany przepis jest autorskim, dopracowanym do perfekcji pomysłem Michała Biernata, który podbija serca i podniebienia gości Dworu Korona Karkonoszy w Sosnówce. W jego kuchni królują tradycyjne polskie dania w nowoczesnej odsłonie inspirowanej podróżami do różnych zakątków świata. Unikalne pomysły na znane i lubiane dania idą w parze z prostotą receptur i jakością naturalnych składników. Jeśli wybierzemy dobry produkt, a przy tym nie zabraknie nam entuzjazmu, efekt przerośnie nasze oczekiwania. Zatem: kucharze, do dzieła!
Składniki:
Marynata:
Kacze udka myjemy, wycinamy kość udową, pozostawiając kostkę piszczelową. Wodę mieszamy z solą i wrzucamy do niej udka, wstawiamy do lodówki na minimum 12 h.
Udka wyciągamy z wody, osuszamy papierowym ręcznikiem i nacieramy czosnkiem, przyprawą do piernika oraz skrapiamy sokiem z pomarańczy. Odstawiamy do lodówki na 1h.
Nagrzewamy piekarnik do 100°C. Udka pieczemy pod przykryciem przez 2 h, po czym zwiększamy temperaturę do 180°C, odkrywamy i zapiekamy przez 20 minut, żeby skórka nabrała złotego koloru.
Wyjmujemy udka z piekarnika. Glass, który się wytopił, wlewamy do rondelka, a nadmiar tłuszczu zbieramy łyżką.
Dolewamy szklankę wody, doprawiamy do smaku solą i pieprzem. Z mąki i wody robimy zawiesinę i zagęszczamy sos, zagotowujemy.
Kapustę kroimy w paski. W garnku gotujemy niewielką ilość wody, solimy, wrzucamy kapustę i parzymy przez 15 minut na wolnym ogniu, po czym odcedzamy. Odcedzoną kapustę skrapiamy octem winnym i dodajemy miód, jeśli potrzeba, dosalamy. Odstawiamy do wystygnięcia.
Jabłko obieramy, ścieramy na tarce do kapusty, dodajemy pestki granata i olej. Mieszamy.
Doskonałym dodatkiem do dania będą kluski śląskie.
zdjęcie i przepis – Dwór Korona Karkonoszy
Dodaj komentarz