trening

Jak znaleźć czas na sport?

Opublikowano: 16 października 2020

Praca zawodowa, szkoła, zajęcia domowe – natłok codziennych obowiązków sprawia, że ciągle brakuje nam czasu dla siebie. Pytanie więc, jak wygospodarować go na aktywność fizyczną? I jak zmotywować się do tego, by ćwiczyć regularnie? Przede wszystkim potrzebny jest dobry plan. W tym artykule odpowiedzmy na pytanie, od czego zacząć.

Jak długo trenować dziennie?

Każdy z nas zdaje sobie sprawę z tego, że aktywność fizyczna przynosi wiele korzyści dla zdrowia. Więcej energii, zgrabna, szczupła sylwetka czy poprawa samopoczucia to kilka z nich. Żeby jednak korzyści były widoczne, trening musi się odbywać regularnie. Ile należy ćwiczyć? Według zaleceń ekspertów ze Światowej Organizacji Zdrowia powinniśmy trenować 150 minut tygodniowo. Nie jest to dużo czasu, jeśli zmienimy nieco swoje nawyki i zaczniemy jeździć do pracy rowerem zamiast samochodem czy codziennie udamy się na krótki spacer. Trzeba jednak pamiętać o dopasowaniu czasu aktywności do oczekiwanych rezultatów. Wolne spacery raczej nie wystarczą, by poprawić kondycję fizyczną.

trening

Jak zorganizować czas na treningi

Organizacja to słowo klucz, gdy chcemy znaleźć czas na aktywność, jeśli do tej pory nie było jej w naszym codziennych harmonogramie. Spróbuj zarezerwować czas w kalendarzu lub notesie tak samo, jak planujesz spotkania ze znajomymi. Planowanie musi być jednak przede wszystkim elastyczne. Stopniowo trening wejdzie Ci w nawyk. Nie zastanawiaj się zbyt długo nad tym, jak trenować, tylko działaj. Przygotuj ubrania na trening i ruszaj. Jeśli nie jesteś rannym ptaszkiem, weź ze sobą od razu do biura torbę treningową. Włącz automatyzm i nie pozwól, by wymówki zniweczyły Twoje starania. Rezerwując z wyprzedzeniem czas na aktywność, znacznie łatwiej będzie Ci utrzymywać się w rutynie.

trening

Na początku usiądź przy stole z kartką papieru i długopisem. Wynotuj, z jakich obowiązków musisz się wywiązać danego dnia. Następnie dopisz do tej listy aktywność fizyczną.

Znajdź odpowiednią porę dnia. Wiele osób trenuje z samego rana, dzięki czemu mają trening za sobą, zanim jeszcze ruszą do pracy. Jeśli jednak nie jesteś rannym ptaszkiem, ćwicz wtedy, kiedy najlepiej się czujesz. Żeby móc dłużej utrzymać się w nawyku treningowym, ćwiczenia muszą Ci sprawiać przyjemność, nie mogą stać się udręką. Jeśli pracujesz w trybie zmianowym i każdy dzień z kalendarza wygląda nieco inaczej, to nie wywieraj presji na sobie. Ćwicz, kiedy możesz.

Bądź elastyczna i szukaj możliwości. Chcesz coś kupić? Zamiast odpalać samochód, jedź na rowerze. Nagła sytuacja pokrzyżowała Ci plany? Trenuj w domu. Możesz wiele ćwiczeń wykonywać w domu, zwłaszcza jeśli dokupisz kilka akcesoriów jak hantle, duża piłka do ćwiczeń czy skakanka. Pamiętaj, że każda, nawet drobna aktywność jest lepszym rozwiązaniem niż żadna.

Zredukuj czas spędzany przed ekranem telewizora lub komputera do minimum. Czy zastanawiałaś się kiedyś, ile czasu spędzasz, scrollując Facebooka albo czytając newsy na portalach plotkarskich? A ile razy w ciągu dnia sięgasz po telefon i sprawdzasz powiadomienia? Ogranicz ilość czasu poświęcanego na pustą rozrywkę, a z pewnością sporo go zaoszczędzisz.

Deleguj zadania. Gotowanie, pieczenie, prasowanie, pomoc dzieciom w zadaniach – jeśli możesz, poproś o pomoc partnera. Masz prawo, by poświęcić trochę czasu tylko sobie. A poza tym, dzieląc się obowiązkami, unikniesz frustracji.

Aktywność z rodziną i przyjaciółmi, czyli czas spędzany i przyjemnie, i pożytecznie

Czas, który można spędzić z najbliższymi, jest bardzo cenny, dlatego zamiast wybierać między aktywnością a czasem spędzonym z bliskimi, połącz te aktywności. Zaproponuj innym wspólny wypad na basen, rowery czy jogging zamiast spotykać się w pizzerii albo przed tv. Niech aktywność będzie jedną z form spędzania razem czasu.

Ubrania treningowe zawsze pod ręką

Najlepszej jakości sportowa odzież to baza ubioru na trening. Zawsze lepiej, abyś w swojej szafie miała 1-2 zestawy, które rzeczywiście są dobrej jakości, czyli zapewnią Ci komfort i nie zafarbią, nie mechacą się ani nie rozciągną. Najważniejsze elementy odzieży na trening to:

  • biustonosz sportowy, który pozwoli utrzymać biust w jednej pozycji,
  • T-shirt – bawełniana koszulka, która zapewni skórze komfort i odprowadzi pot na zewnątrz,
  • wygodnie spodnie do ćwiczeń typu legginsy, odpowiednio dobrane pod względem rozmiaru,
  • bluza sportowa bardzo ciepła i wygodna, idealna w chłodne jesienne poranki i wieczory do ćwiczeń na świeżym powietrzu.

Poniżej dwie stylizacje, jedna dla Ciebie i druga dla partnera, jeśli zdecydujecie się trenować wspólnie.

odzież sportowa

Kierunek aktywność

Obowiązki domowe potrafią być absorbujące, dlatego nie dziwi nikogo fakt, że ciężko znaleźć na nie czas. Nie wierz jednak w wymówki typu „za dużo pracuję”. Pozbądź więc ich w imię własnego zdrowia i dobrego samopoczucia!

A najlepszej jakości odzież na dobry start znajdziesz na stronie: https://outhorn.com/

Udostępnij ten post:



Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
Grzegorz Faberski
Poznajmy fascynującą sportową podróż Janka Faberskie...
Hulajnoga miejska
Hulajnogi stają się coraz popularniejszym środkiem transport...
Bieg Lachów i Górali, Bi...
Buty górskie damskie
Wyprawy górskie to wyjątkowa forma aktywności, która...
Kronplatz
Włochy to jeden z najpopularniejszych kierunków narciarskich...