Koniec roku szkolnego to czas szczególnie trudny dla dzieci i młodzieży kończącej pewien etap edukacji. Wielu z nich staje przed trudnym wyborem szkoły średniej. Owszem, zdarza się, że są osoby od dłuższego czasu już ukierunkowane, takie, które dobrze wiedzą, do jakiej szkoły chcą pójść po podstawówce, jednak dla większości nie jest to łatwa decyzja. Umysł i osobowość młodzieży kończącej szkołę podstawową wciąż się kształtuje, często na tym etapie ciężko jest określić jasno predyspozycje zawodowe. Jak zatem możemy pomóc dziecku dokonać wyboru?
Gdy nie zostało już wiele czasu, by podjąć decyzję o wyborze szkoły, często w umysł dzieci i rodziców wkrada się pewien chaos, a także stres i niepewność. Być może to, co rok czy dwa lata temu zdawało się oczywiste, nagle stawiamy pod znakiem zapytania. Warto przyjrzeć się temu:
Nie powinniśmy pozwolić, by nacisk rówieśników, bądź popularność którejś ze szkół zaważyła na tej decyzji. Warto rozmawiać z dzieckiem, co sprawia mu przyjemność, w czym czuje się dobrze. Sami z pewnością też wiemy, czy np. dziecko ma umysł ścisłowca, czy humanisty. Warto prześledzić ostatnie lata, przyjrzeć się, na jakie zajęcia dodatkowe chodziło dziecko, które z nich pochłaniały bez reszty, a które były szybko porzucane.
WAŻNE: Proponując dziecku różne ścieżki dalszej edukacji musimy zwrócić uwagę na to, jakie zainteresowanie edukacją przejawia. Jeżeli zawsze chętnie się uczyło, brało udział w olimpiadach, osiągało dobre wyniki w nauce, wówczas warto wybrać szkołę, która dobrze przygotuje dziecko do egzaminu maturalnego i pozwoli dostać się na wymarzone studia. Jednak jeśli wiemy, że dziecko jest przeciętnym uczniem, a szkoła średnia prawdopodobnie będzie ostatnim etapem jego edukacji, wówczas (uwzględniając zainteresowania) warto rozważyć wybór szkoły branżowej lub technikum.
Jeśli dziecko jest nastawione na naukę w liceum, należy wziąć pod uwagę wyniki egzaminów końcowych, przedmioty, z których dziecko ma najlepsze oceny i w których czuje się najpewniej. Pomoże to w ustaleniu, jaki profil klasy powinno wybrać dziecko. Bardzo ważne jest też wrażenie dziecka na temat szkoły, panującej tam atmosfery. Pozornie może wydawać się to mało istotne, jednak pozytywne odczucia w związku z przyszłą szkołą mogą zmniejszyć stres z tym związany.
W przypadku wyboru technikum lub szkoły branżowej, oprócz powyższych wskazówek należy w szczególności wziąć pod uwagę uzdolnienia dziecka, jego preferencje zawodowe i stan zdrowia. W luźnej rozmowie można podjąć temat, jak dziecko wyobraża sobie swoją pracę zawodową.
WAŻNE: Bez względu na to, na jaką szkołę decyduje się dziecko, trzeba wziąć pod uwagę odległość szkoły od domu. Młodzież kończąca podstawówkę często jest zafascynowana opcją wyjazdu do internatu, oderwania od dotychczasowej rzeczywistości. Dobrze, by dziecko w tym przypadku miało możliwość rozmowy z kimś, kto mieszka w internacie. By uświadomiło sobie, jak takie życie wygląda i co się wiąże z taką decyzją, gdyż nie każdy na tym etapie rozwojowym jest w stanie przeżyć rozłąkę z domem rodzinnym. Tu też rolą rodziców jest racjonalna ocena, na ile dziecko jest samodzielne, jak bardzo jest przywiązane z domem i najbliższym otoczeniem. Zdarza się, że dzieci (pozornie pewne siebie) bardzo trudno przechodzą w szczególności pierwsze miesiące mieszkania poza domem. Warto, by przed podjęciem tej decyzji miały świadomość, że mogą tęsknić, że może być im ciężko dostosować się do tak znaczącej zmiany.
Często bywa tak, że jeśli dziecko nie ma konkretnego planu na przyszłość, rodzic przejmuje odpowiedzialność podjęcia decyzji o dalszym kierunku nauki. Nie pomożemy dziecku, mówiąc:
Niestety, wielu młodych ludzi spotyka się z takimi pseudo-radami rodziców. To nie jest pomoc, a manipulacja – trzeba to powiedzieć otwarcie. Być może sami byliśmy kiedyś nakłaniani do wyboru konkretnej szkoły czy zawodu. Owszem, zdarza się, że okaże się to trafny wybór, jednak rodzic powinien wskazać kilka możliwych dróg wykorzystując swoją wiedzę o dziecku, jednak nie podejmować decyzji za nie.
Decyzje najbliższych przyjaciół naszych dzieci często przekładają się na decyzje ich samych. Lęk przed nowymi znajomościami i żal związany z rozłąką niejednokrotnie przyczynia się do tego, że grupy znajomych decydują się na tą samą szkołę. Jeśli zaobserwujemy u swoich dzieci podobną zależność, warto porozmawiać z nimi na ten temat. Uświadomić, że zmiana szkoły nie jest jednoznaczna z zerwaniem więzi ze znajomymi z podstawówki, że prawdziwe przyjaźnie, jeśli mają przetrwać, to przetrwają. Dziecko samo musi odpowiedzieć sobie na pytanie, czy to oby na pewno trafny wybór.
Gdy dziecko prosi nas o pomoc w wyborze szkoły wykorzystajmy doświadczenie i wiedzę na jego temat. Pomóżmy mu odkryć jego zalety, mocne strony, rozmawiajmy na temat wizji przyszłości i zawodu, jakie chciałoby wykonywać. Nie krzywdźmy dzieci manipulując i zmuszając do konkretnych wyborów. Bądźmy dla nich drogowskazem jednocześnie pamiętając, że ostateczną decyzję dziecko powinno podjąć samodzielnie.
Kamila Małek
Racja że to przymuszanie i manipulacja jest straszna. Mi też się marzyła inna szkoła, a to były te czasy kiedy ten kto nie poszedł do ogolniaka był postrzegany jako gorszy. Poszłam tam właściwie z woli rodziców a nie z własnej, czego do dziś żałuję.
Dzięki za ten artykuł. W przyszłym roku syn kończy szkole i z pewnością skorzystam z rad.
Wszystko na temat, w przyszłym roku moja córka stanie przed wyborem
Ciekawy artykuł. Polecam wszystkim.
Jaką rolę w wychowaniu i wyborze ścieżki kształcenia pełni doradca zawodowy, pomoc udzielana przez instytucję szkoły, poradnie psychologiczne, zajęcia dydaktyczne w szkołach, których celem jest przygotowanie młodzieży do korzystnego dla niej wyboru dalszej edukacji?
Racja że to przymuszanie i manipulacja jest straszna. Mi też się marzyła inna szkoła, a to były te czasy kiedy ten kto nie poszedł do ogolniaka był postrzegany jako gorszy. Poszłam tam właściwie z woli rodziców a nie z własnej, czego do dziś żałuję.