naprawa zderzaków

Co trzeba wiedzieć o spawaniu zderzaków?

Opublikowano: 13 grudnia 2016

W obecnych czasach elementy karoserii takie, jak zderzaki, osłonki, czy spojlery wykonywane są z wysokiej jakości tworzyw sztucznych. Zmniejsza to nie tylko całościową wagę pojazdu, ale również wpływa na koszt ewentualnych napraw w momencie zniszczeń. Naprawa zderzaków wiąże się bezpośrednio ze znajomością techniki spawania tworzyw sztucznych. Przed zleceniem tego zabiegu wybranemu wykonawcy trzeba, jednak wiedzieć o kilku istotnych aspektach.

Kiedy dochodzi do uszkodzenia zderzaka?

Zderzaki wykonane z tworzyw sztucznych najczęściej uszkadzają się w wyniku wypadków i stłuczek. W momencie zderzenia powstają tak duże wgniecenia i naprężenia, że maksymalna wytrzymałość sprężystego materiału zostaje znacznie przekroczona i powstaje pęknięcie. W skrajnych przypadkach może nawet dojść do tego, że zderzak zostaje podzielony na dwie części. Elementy wykonane z tworzyw sztucznych narażone są na uszkodzenia szczególnie zimą. Trudne warunki na drogach są przyczyną wielu stłuczek, które najczęściej kończą się rozbitymi pojazdami.

Proces spawania zderzaków

Każdy uszkodzony zderzak wykonany z tworzywa sztucznego można poddać procesowi spawania. Aby wszystko przebiegło bez komplikacji, spawanie zderzaków musi odbywać się w kilku etapach. Pierwszym z nich jest odpowiednie przygotowanie zarówno spawanego elementu, jak i wszystkich niezbędnych elementów. Konieczne jest oczyszczenie powierzchni wokół uszkodzenia, a także demontaż listew ozdobnych, lub nawet całego naprawianego elementu.

Następnie należy przygotować spoinę, która połączy uszkodzone elementy. Warunkiem jest, aby była ona wykonana z tego samego materiału, jak pęknięty zderzak. Ważny jest również kolor, aby później miejsce naprawy było niewidoczne. Jeśli spoina jest odpowiednio uformowana – można rozpocząć pierwszy etap spawania. Polega on na nadtopieniu krawędzi łączenia tak, aby spoina stała się integralną częścią elementu. Na tym etapie możliwe jest jeszcze dokonanie korekty pod względem ustawienia spoiny.

Po całkowitym wystygnięciu miejsc łączenia przyszedł czas na spawanie właściwe. Odbywa się ono przy użyciu drutu spawalniczego, który podobnie, jak spoina – musi być wykonany z jednolitego materiału. Temperatura pracy musi być ściśle dobrana do materiału, na jakim w danym momencie pracujemy. Jedynie właściwe dobranie parametrów i materiałów pozwoli osiągnąć zadowalające efekty.

Często podczas prac spawalniczych wychodzi na jaw, że zderzak został znacznie bardziej uszkodzony. Profesjonalny warsztat świadczący fachowe usługi spawalnicze powinien nie tylko zwrócić uwagę na ten fakt, ale również go wyeliminować. Zaniechanie nawet drobnych rys w przyszłości może spowodować powstanie kolejnych pęknięć.

Ostatnim etapem jest ostateczne wystygnięcie elementu, ewentualny montaż na pojeździe i polerowanie wraz z myciem. Po prawidłowym wykonaniu wszystkich etapów naprawy, miejsce łączenia nie powinno być widoczne.

Komu zlecić usługi spawalnicze?

Wszelkie naprawy mechaniczne lub usługi spawalnicze powinny być wykonywane wyłącznie przez specjalistów. Często wydaje się, że przeprowadzenie danego procesu jest błahostką, jednak w rzeczywistości efekt może być inny. Fachowiec specjalizujący się w danej dziedzinie ma obszerne doświadczenie, dlatego będzie w stanie poradzić sobie nawet w bardzo trudnej sytuacji. Nie warto prosić o pomoc osoby, które zajmują się naprawami amatorsko, ponieważ nie będą oni w stanie osiągnąć możliwie najlepszych efektów.

Jeśli poszukujesz specjalisty w dziedzinie spawania zderzaków w Twojej okolicy, możesz skorzystać z wyszukiwarki usług motoryzacyjnych. Po wybraniu odpowiedniej lokalizacji ukaże Ci się lista sprawdzonych fachowców, którzy mogą podjąć się naprawy Twojego samochodu. Jedną z wartych uwagi porównywarek tego typu jest https://autobooking.com/. Dodatkowo portal ten dysponuje również opiniami na temat wielu warsztatów, co może okazać się bardzo przydatne przy dokonywaniu wyboru.

Wymiana, czy spawanie zderzaka?

Uszkodzony zderzak można równie dobrze wymienić. Mając jednak na uwadze fakt wysokich cen oryginalnych elementów, nie jest to opłacalne. Koszt zakupu jednego, oryginalnego elementu wykonanego z tworzywa sztucznego może znacznie przekraczać kwotę 1000 zł. W momencie, gdy usługa profesjonalnego spawania zderzaków zamyka się w kwocie kilkuset złotych.

Spawanie zderzaków, czyli tak naprawdę tworzyw sztucznych okaże się przydatne właścicielom aut, do których oryginalne części nie są już produkowane. Mając samochód tego typu, jesteśmy zmuszeni na zakup części z rynku wtórnego, które nie zawsze cieszą się idealnym stanem. Wybierając spawanie uszkodzenia, możemy dalej cieszyć się naszym zderzakiem.


Opel Astra, czyli wyjątkowo wszechstronny samochód dostępny za niewielkie pieniądze

Udostępnij ten post:Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
Piotra Laube
Firma Astara Western Europe, wyłączny importer samoc...
Mercedes AMG GT 63 S E PERFORMANCE Coupé
Mercedes-Benz nie przestaje zadziwiać. Najnowsza perła w kor...
Nowy Nissan Juke
...
Serwis klimatyzacji samochodowej
Niemal wszystkie popularne modele samochodów, które zostały...
powłoka ceramiczna
Wiele osób ceni sobie wizualny aspekt swojego samochodu. Lśn...