Twitter

Twitter ogłasza amnestię dla zablokowanych kont

Opublikowano: 27 listopada 2022

Elon Musk ogłosił, że Twitter wprowadza amnestię dla części zablokowanych kont – podała na swoim portalu brytyjska telewizja BBC. Wcześniej nowy właściciel zapytał użytkowników Twittera, czy zablokowane konta użytkowników, którzy nie łamali prawa ani nie rozsyłali spamu, powinny zostać przywrócone? Na pytanie odpowiedziała ponad 3 miliony użytkowników, z czego 72,4 procenta było za amnestią – podaje BBC. Wiele kont już zostało przywróconych, w tym konto byłego prezydenta Stanów Zjednoczonych Donalda Trumpa.

Miesiąc temu Elon Musk kupił Twittera za 44 miliardy USD. Swoją decyzję o amnestii ogłosił na własnym koncie, które obserwowane jest przez ponad sto milionów użytkowników. W poście użył łacińskiej sentencji: „Vox Populi, vox Dei” (Głos ludu jest głosem Boga).

Nie wiadomo jeszcze – zauważa BBC – jakie procedury i kryteria zostaną zastosowane przy przywracaniu zlikwidowanych kont. Kilka dni temu konto Donalda Trumpa zostało odblokowane również na podstawie wyników sondażu przeprowadzonego wśród użytkowników platformy. Jednak były prezydent może nie wrócić na Twittera. Jak stwierdził: „Nie widzę żadnego powodu, by to zrobić” (cytat za BBC)

Trump nie planuje więc powrotu na Twittera, choć zapowiedział już swoją kandydaturę w wyborach prezydenckich w 2024 roku. Konto Trumpa – przypomina BBC – zostało zawieszone w 2021 roku, a jako podstawę decyzji podano możliwość eskalacji przemocy po słynnym szturmie demonstrantów na Kapitol.

Twitter przywrócił też konta rapera Ye oraz Andrew Tate’a. Z drugiej strony Elon Musk nie zezwolił, by na platformę wrócił Alex Jones. Ten dziennikarz i producent filmowy jest propagatorem teorii spiskowych, między innymi o używaniu przez władze USA chemikaliów wywołujących skłonności homoseksualne. Jones głosi teorie dotyczące „grupy trzymającej władzę” w USA – między innymi poprzez kontrolę nad System Rezerwy Federalnej – dążącej do przejęcia władzy nad światem. W 2022 roku Jones zobowiązany został przez sąd do zapłaty odszkodowań rodzinom ofiar masakry w szkole w Newtown (2012 rok) na łączną kwotę ponad 1 miliarda USD. Sąd uznał, że naraził on rodziny ofiar na przemoc, poprzez rozpowszechnianie poglądu, że masakra była mistyfikacją.

Elon Musk i jego droga do wielkich pieniędzy?

Zakup Twittera został sfinalizowany 28 października 2022 roku. Nowy właściciel urodził się w 1971 roku w Pretorii wówczas Republice Południowej Afryki, choć jego matka pochodzi z Kanady. Już w wieku 12 lat zaczął tworzyć gry video. Ponieważ nie chciał wspierać polityki segregacji rasowej realizowanej przez rząd RPA i by uniknąć obowiązkowej służby wojskowej, przeniósł się do Kanady w 1988 roku.

Rozpoczął studia w Kanadzie, a następnie przeniósł się do University of Pennsylvania w USA, gdzie uzyskał licencjat z fizyki i ekonomii. W 1995 roku założył firmę Zip2 tworzącą oprogramowanie dla prasy internetowej. W 1999 roku sprzedał firmę za 307 mln USD i stworzył nową, zajmującą się usługami finansowymi online nazwaną później PayPal. Firma została kupiona przez eBay za 1,5 miliarda USD. W 2002 roku założył Space Exploration Technologies (SpaceX), która zajmuje się tworzeniem rakiet i załogowych pojazdów kosmicznych. Musk był też jednym z założycieli Tesla Motors, firmy zajmującej się wdrażaniem i produkcją samochodów elektrycznych.

Posiadając udziały w jeszcze kilku spółkach, Musk stał się najbogatszym człowiekiem na świecie według Bloomberg Billionaires Index oraz Forbesa. Jego majątek szacowany jest na 181 miliardów USD. Drugi na liście Bloomberga Bernard Arnault z Francji może pochwalić się majątkiem wartości 151 mld USD.

Nowy właściciel posiada konto na Twitterze od 2009 roku. W 2022 osiągnęło ono wynik 119 mln obserwatorów. Jednak krytykował on politykę platformy w zakresie wolności wypowiedzi. Mino to w kwietniu 2022 roku nabył 9 procent udziałów w firmie. W związku z zakupem otrzymał propozycję wejścia do zarządu, jednak odmówił i zamiast tego złożył propozycję zakupu całej spółki. Za zgodą zarządu uzyskał pakiet 54 procent akcji za kwotę 44 miliardów USD, co uczyniło go praktycznie posiadaczem Twittera.

Wojciech Ostrowski  

Udostępnij ten post:Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
Władimir Putin
Według zestawienia Forbesa na dzień 3 marca 2022 roku najbog...
Twitter Blue
Twitter Blue to płatna wersja popularnego serwisu. Choć plot...
Mercedes Maybach
Na polskich drogach pojawia się coraz więcej aut luksusowych...
Haker
Tesla jest światowym liderem w dziedzinie samochodów elektry...
Bartosz Tomczyk
Po tym jak Donald Trump w ostatnim tygodniu powiedział, że „...