pies

Twój pies uciekł z domu? Co teraz? Podpowiadamy

Opublikowano: 28 lipca 2022

Każdy odpowiedzialny opiekun czworonoga stara się zapewnić mu bezpieczeństwo i stosowne warunki do życia. Nierzadko zdarza się jednak, że pies ucieka, zostaje zagubiony bądź skradziony. Zaginięcie psa wiąże się z ogromnym stresem dla właściciela. Zazwyczaj w pierwszej kolejności wszczynamy poszukiwania na własną rękę, jednak gdy nie przynoszą one rezultatów zastanawiamy się co dalej.

Zaginięcie psa – podstawowy zakres działań

Przede wszystkim musimy działać szybko. Pies pozostawiony bez opieki jest narażony na licznie niebezpieczeństwa, dlatego czas odgrywa tutaj kluczową rolę. Ważne, by zapanować nad emocjami i podjąć racjonalne działania. Pierwszorzędnie powinniśmy zaangażować lokalną społeczność, sąsiadów czy przyjaciół w poszukiwania. Udać się w miejsca, w które często zabieramy psa na spacer oraz informować przechodniów o zaginięciu. Należy też skontaktować się ze strażą miejską oraz z pobliskimi schroniskami i lecznicami dla zwierząt.

Warto wziąć pod uwagę fakt, że sam opis zwierzęcia nie zawsze wystarczy. Nie każdy jest znawcą ras, dlatego przydatne okaże się z pewnością rozwieszenie w okolicy zdjęć czworonoga z prośbą o kontakt w przypadku napotkania psa.

Ważne: Jeśli posiadamy dowody lub racjonalne podejrzenia, że pies został skradziony, należy niezwłocznie skontaktować się z numerem alarmowym 112.

Jak daleko mógł odejść pies?

W przypadku ucieczki psa z domu warto racjonalnie określić obszar poszukiwań. To, jak daleko mógł odejść pies jest bowiem zależne od kilku czynników, nad którymi warto się zastanowić. Przykładowo, jeśli mamy do czynienia z psem myśliwskim, powinniśmy się liczyć z tym, że mógł pokonać sporą drogę, natomiast pies, który jest towarzyski i otwarty na kontakt z obcymi, najczęściej nie odejdzie dalej niż 3 km od domu. Warto też rozważyć, czy do ucieczki pupila nie doszło w wyniku stresogennej sytuacji. Psy, które mogły doznać szoku bądź znacznego lęku mogą oddalić się od miejsca pobytu nawet do 15 km.

Portale społecznościowe – wrzućmy informację o zaginięciu do sieci

Informacje o zaginięciu najlepiej jest udostępnić w lokalnych grupach, np. na facebooku. To dobry sposób na to, by w krótkim czasie dotrzeć z informacją do wielu osób. Pamiętajmy, by do załączonego zdjęcia czworonoga dodać informacje takie jak:

  • data i godzina zaginięcia;
  • miejsce zaginięcia;
  • rasa psa;
  • wiek, płeć oraz imię;
  • informacje o tym, jak pies może zareagować na kontakt z obcym człowiekiem;
  • numer kontaktowy

Warto także zamieścić prośbę o udostępnienia. Według uznania można również wyznaczyć nagrodę dla znalazcy.

Gdzie jeszcze możemy szukać pomocy?

Jak wyżej wspomniano, w przypadku zaginięcia psa czas działa na naszą niekorzyść. Warto więc maksymalnie rozszerzyć działania, zwiększając w ten sposób szansę na odnalezienie pupila. Pomocna może okazać się strona https://znajda.org , która służy do zgłaszania bezdomnych i zaginionych zwierząt. Warto ściągnąć aplikację Znajda.org (istnieje możliwość pobrania zarówno na iOS, jak i Android). Dzięki temu w prosty sposób można dodać ogłoszenie ze zdjęciem, określić lokalizację i zwiększyć szansę na odnalezienie zwierzęcia. Aplikacja cieszy się dużą popularnością, a użytkownicy, którzy obserwują dany obszar, zostaną powiadomieni o zgłoszeniu zaginięcia.

Warto zaznaczyć, że mamy możliwość korzystania z wyżej wskazanej strony i aplikacji dzięki dofinansowaniu z UE. Istnieje nadzieja, że dzięki rozwojowi tej strony szanse na odnalezienie zagubionych zwierząt znacznie wzrosną.

Udało się – pies się odnalazł. Co dalej?

Gdy uda nam się odnaleźć zaginionego czworonoga oddychamy z ulgą. Gdy już nacieszymy się powrotem pupila do domu, warto wyciągnąć wnioski z sytuacji, jakiej doświadczyliśmy. Niestety, nie zawsze poszukiwania kończą się optymistycznie, a nie możemy nigdy mieć pewności, czy sytuacja się nie powtórzy. Czasem wystarczy wykonać kilka podstawowych czynności, by zminimalizować ryzyko zaginięcia psa w przyszłości.

Pierwszym i podstawowym krokiem jest oznakowanie zwierzęcia. Gdyby pies znów zaginął, bez problemu będzie można zidentyfikować właściciela.  Jak to zrobić? Najłatwiej jest zaopatrzyć psa w obrożę, na której będzie widniało jego imię oraz numer telefonu opiekuna. Obecnie coraz częściej wykorzystuje się również mikroczipy, które umieszczane są pod skórą. Są one opatrzone niepowtarzalnym numerem, indywidualnym dla każdego zwierzęcia. Konieczne jest zarejestrowanie czipu w odpowiedniej bazie danych, Nie obawiajmy się – zabieg ten jest bezbolesny dla naszego pupila.

Wszyscy uczymy się na błędach. Ważne, by z każdej lekcji wyciągnąć wnioski i podjąć działania, dzięki którym unikniemy podobnych sytuacji w przyszłości. Pamiętajmy, że zaginięcie zwierzęcia jest stresujące nie tylko dla nas. Biorąc pod opiekę psa, podejmijmy wszystkie możliwe starania, by zapewnić mu bezpieczeństwo.

Kamila Em.


Gdzie znaleźć opiekuna dla zwierząt?

Tagi: , ,

Udostępnij ten post:



Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
Materac lateksowy
Wybór materaca to bardzo istotna decyzja. Prawidłowa...
Złote kolczyki próba 585 - Salon jubilerski Łodzińscy Kraków
Złoto to jeden z najpiękniejszych i najbardziej pożądanych k...
smoczek do butelki
Smoczek do butelki to nieodłączny element w...
Social Media
Pokaż mi swoje social media, a powiem Ci kim jesteś?...
wpadki biznesowe
Unikaj kulturowych gaf w biznesie międzynarodowym. P...