Niektóre leki pobudzają apetyt, spowalniają metabolizm, zatrzymują wodę. Wystarczy, że świadomie zmienisz swój styl życia i sposób jedzenia – to sprawi, że nie zaokrąglisz się od leków.
Niektóre leki powodują zwiększenie się tkanki tłuszczowej. Jeśli nie można ich odstawić lub zmienić na inne, trzeba mieć świadomość zagrożenia, a następnie dokonać zmian w codzienny styl życia. Poznaj listę leków, które potencjalnie mogą spowodować wzrost wagi.
Oparte na progesteronie, wzmagają apetyt, przyczyniają się do zwiększenia masy mięśniowej i tkanki tłuszczowej, powodują także zatrzymanie wody. Oparta na estrogenach, zatrzymuje sól i także wodę w organizmie. Leki hormonalne stosuje się też w terapii trądziku, endometriozy i torbieli jajnika. Zagrożenie wagowe przy długotrwałym przyjmowaniu przytycie do 5 kg.
To syntetyczne hormony kory nadnerczy stosowane w leczeniu stanów zapalnych stawów, astmy i alergii. Powodują zatrzymywanie wody w organizmie, obrzęki. Groźne tylko wtedy, kiedy są przyjmowanie w dużych dawkach. W postaci wziewnej, stosowanej u alergików, nie powodują tycia. Zagrożenia wagowe do 10 kg.
Po pierwsze, spowalniają procesy metaboliczne, przez co szybciej odkłada się tkanka tłuszczowa. Po drugie, mogą osłabiać wolę do tego stopnia, że nie panujesz nad apetytem. Niektóre mogą pobudzać wydzielanie insuliny, co również podsyca łakomstwo. Zagrożenie wagowe do 5 kg.
Przyjmowanie przez długi czas, pobudzają apetyt. Gdy musisz je brać, zwracali szczególną uwagę na kaloryczność posiłków.
POLECAMY: NATURALNE ANTYBIOTYKI na przeziębienie
Oparte na pochodnych sulfonylmocznika, przyczyniają się do trwałego przyrostu masy ciała.
Zwalniają rytm serca, a prze to pompuje ono mniej krwi i substancji odżywczych. Są również przyczyną obrzęków.
Warto również dodać jakie zagrożenie niosą pigułki nasenne. Za sprawą wspomnianych pigułek można popadać w tzw. stany amnestyczne. Oznacza to, że wstajesz z łóżka i zachowujesz się pozornie racjonalnie. Tyle, że następnego dnia ze zdumieniem stwierdzasz, że robiłaś coś, ale tego nie pamiętasz. W czasie stanów amnestycznych najczęściej dostaje się napadów głodu: albo czyści się lodówkę albo zabiera się do gotowania. Jest to niebezpieczny stan, bo ryzyko wzmocnienia pożaru, poparzenia lub okaleczeni się ostrymi narzędziami. W stanach amnestycznych nie poczujesz bólu – nawet jeśli wybijesz sobie zęby. Ból obudzi cię dopiero rano, po upływie kilku godzin po wypadku.
Co może pomóc w walce z przybraniem masy ciała w terapii lekowej? Oczywiście ruch, który wspomaga metabolizm, reguluje trzustkę i pracę serca. Zmień również nawyki żywieniowe, w tej walce liczy się każdy kilogram.
Dodaj komentarz