dolegliwości dróg oddechowych

Typowe dolegliwości dróg oddechowych – jak postępować, kiedy się pojawią?

Opublikowano: 4 września 2019

W dobie obecnego zanieczyszczenia powietrza, krążących infekcji wirusowych i bakteryjnych oraz licznych alergenów ciężko jest uchronić się przed dolegliwościami układu oddechowego. Mogą być przejściowe i mijać bardzo szybko albo trwać długo i pozostawiać trwałe powikłania.

Nieżyt nosa

Zazwyczaj występuje w wyniku infekcji wirusowej, z czego ponad połowę stanowi grupa rynowirusów, a pozostałe to bakterie, głównie Streptococcus influenzae, Heamophilus influenzae, czy Moraxella catarrhalis. Nieżyt nosa bardzo często współgra z zapaleniem zatok obocznych nosa. Jest to wynikiem istniejącego połączenia i spływu zatok do jam nosowych. Do objawów nieżytu nosa zalicza się wodnisty katar, który może przekształcać się w gęstą wydzielinę utrudniającą oddychanie. Dodatkowo obecne mogą być: kaszel – w odpowiedzi na spływającą wydzielinę – i zaczerwienienie gardła, które sugeruje towarzyszącą infekcję. Ponadto może także występować w przebiegu chorób alergicznych. W tym przypadku do objawów dołącza się kichanie, zaczerwienienie i łzawienie oczu, swędzenie skóry oraz wysypka. Złagodzić objawy mogą leki przeciwhistaminowe, dlatego kiedy nagle występuje alergia,  Claritine będzie dobrym rozwiązaniem.

Angina

Angina to ostry stan zapalny gardła i migdałków, który spowodowany jest w zdecydowanej większości przez bakterie paciorkowca. Bardzo często występuje u dzieci i młodych dorosłych. Charakteryzuje się białym nalotem na migdałkach w połączeniu z zaczerwienionym gardłem, wysoką gorączką oraz silnym, utrudniającym połykanie bólem gardła. Angina zwykle leczona jest za pomocą antybiotyków (głównie penicyliny). Natomiast jeżeli czynnikiem sprawczym są wirusy, stosuje się leki zwalczające jedynie objawy choroby.

Astma

Wyróżnia się dwie postaci astmy: alergiczną, która zwykle początek ma w dzieciństwie oraz niealergiczną, rozpoczynającą się w wieku dorosłym. Częściej astma ma podłoże alergiczne, czyli występuje po kontakcie organizmu z określonym antygenem. Wśród objawów znajdują się: silna i nagła duszność, świst podczas oddychania oraz czasem suchy kaszel. Symptomy te wywołane są nagłym zwężeniem światła oskrzeli, a co za tym idzie utrudnionym oddychaniem. Astma jest chorobą na całe życie i jej leczenie zależy od nasilenia objawów. W najlżejszych przypadkach stosuje się jedynie wziewne środki rozszerzające oskrzela podczas napadów oraz zmniejszające stan zapalny w drogach oddechowych.

Zapalenie oskrzeli

Główną przyczyną zapalenia oskrzeli są wirusy, które odpowiedzialne są za przeziębienie i grypę. Jest to bardzo częsta choroba, która dotyczy każdego, bez względu na wiek. Objawia się silnym kaszlem z odkrztuszaniem wydzieliny, wysoką gorączką, bólem mięśni oraz ogólnym rozbiciem. Jeżeli czas utrzymywania się objawów wynosi więcej niż tydzień albo choroba ulega zaostrzeniu, należy zgłosić się do lekarza. Podobieństwo przebiegu zapalenia oskrzeli do zapalenia płuc może wymagać wykonania zdjęcia rentgenowskiego klatki piersiowej. Leczenie polega głównie na stosowaniu leków przeciwgorączkowych, np. paracetamolu, oraz odpoczynku w domu. Nie zaleca się stosowania antybiotyków, które w przypadku infekcji wirusowej są bezzasadne.

Udostępnij ten post:



Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
Soczewki kontaktowe
Wybór odpowiednich soczewek kontaktowych jest kluczowym aspe...
batonik białkowy
Jakość odżywiania jest gwarantem dobrego samopoczucia, mocne...
aktywność fizyczna
Dni stają się coraz dłuższe, zza chmur odważniej wychyla się...
antykoncepcja hormonalna
W ostatnich dekadach antykoncepcja hormonalna stała się jedn...
kuchna zero waste
W obecnych czasach, gdy półki sklepowe uginają się pod cięża...