domek letniskowy

Udane wakacje poza miastem? Najlepiej we własnym domku letniskowym.

Opublikowano: 9 sierpnia 2021

Własny domek letniskowy poza miastem to świetny sposób na spędzenie spokojnych wakacji na łonie natury z dala od miejskiego hałasu. Jaki jednak domek powinniśmy wybrać? Aby ułatwić sobie wybór, powinniśmy przede wszystkim zorientować się, jakie są rodzaje domków letniskowych, jakie mogą mieć rozmiary i z jakich materiałów się je buduje.

Na co zwrócić uwagę wybierając domek letniskowy?

Domek letniskowy to inwestycja, która powinna nam służyć przez wiele lat, dlatego też decydując się na zakup domku letniskowego, nie powinniśmy kierować się niską ceną, ponieważ nie idzie ona w parze z jakością. Taki domek powinien mieć bowiem odpowiednią izolację cieplną, trwałe pokrycie dachowe, a także właściwe wykończenie drzwi i okien, co niestety kosztuje, jednak taki wydatek zapewni nam odpowiednie warunki mieszkalne nie tylko latem, ale również zimą. Domki letniskowe najczęściej buduje się z drewna, które powinno być najwyższej jakości, czyli bez zepsutych sęków oraz pęknięć, na co powinniśmy zwrócić uwagę podczas jego zakupu.

domek letniskowy

Domek letniskowy Norwegia pomalowany na szary kolor, fot. Ogrodosfera.pl

Jakie są zalety posiadania własnego domku letniskowego?

Zalet płynących z posiadania własnego domku letniskowego jest naprawdę dosyć sporo. Pomimo tego, że jego zakup może poważnie nadwyrężyć nasz domowy budżet to i tak jest bardzo opłacalny, biorąc w szczególności pod uwagę fakt, ile pieniędzy musimy każdego roku wydać, wybierając się na wakacyjny urlop. Jeśli chodzi zatem o zalety takiego rozwiązania, to możemy wśród nich wymienić niski koszt wakacyjnego urlopu, możliwość zabrania ze sobą naszych pupili, a także możliwość wynajęcia domku w czasie, gdy nie będziemy w nim przebywać (dzięki temu część kosztów jego zakupu będzie nam się stopniowo zwracała). Dosyć ważne jest również to, że własny domek letniskowy pomoże zapewnić nam odrobinę prywatności oraz spokoju, co podczas wakacji jest dla większości z nas na wagę złota. Jakie jednak rodzaje domków letniskowych możemy znaleźć w sprzedaży?

domek letniskowy

Ciekawe wnętrze domku letniskowego w stylu marynarskim, fot. Ogrodosfera.pl

Mobilne domki letniskowe

Mobilny domek letniskowy to świetne rozwiązanie dla osób, które marzą o podróżach, jednak nie chciałyby wynajmować pokoju w zatłoczonym hotelu, stawiając tym samym na swobodę, odrobinę ciszy oraz prywatności. Wśród domków mobilnych możemy wyróżnić przyczepy campingowe, a także drewniane domki holenderskie, które wyposażone są w koła przeznaczone do transportu. Takie domki możemy bez problemu zakupić z pełnym wyposażeniem oraz z wbudowanymi instalacjami, jednak ich rozmiary nie są zbyt duże, dlatego też nie pomieszczą wielu osób.

Stacjonarne domki letniskowe

Jeśli jesteśmy posiadaczami działki znajdującej się poza miastem, to powinniśmy postawić na stacjonarny domek letniskowy, który pod względem wizualnym prezentuje się ciekawiej niż domek mobilny. Stacjonarne domki letniskowe w ogrodosfera.pl mogą mieć znacznie większe rozmiary, dzięki czemu z pewnością pomieszczą większą liczbę osób. Są jednak trudniejsze w utrzymaniu i musimy w odpowiedni sposób zabezpieczyć je przed ewentualnym włamaniem. Taki domek możemy jednak dostosować do własnych potrzeb, urządzając go tak, jak tylko będzie nam się podobało.

Domki letniskowe możemy podzielić na dwa typy, a mianowicie na małe oraz duże, wybierając taki model, który idealnie będzie pasował do wielkości naszej działki. Małe domki nie są na stałe przytwierdzone do podłoża za pomocą fundamentów, przez co ich budowa nie wymaga uzyskania przez nas żadnego pozwolenia. Musimy jednak mieć świadomość tego, że taki domek nie może mieć więcej niż 5 metrów wysokości, a jego powierzchnia mieszkalna nie może przekroczyć 35 m². Nie możemy też z niego korzystać przez cały rok. Z kolei duże domki letniskowe wymagają zastosowania fundamentów i przeznaczone są do użytku przez cały rok. Aby jednak postawić na swojej działce taki domek, musimy uzyskać pozwolenie, nie zapominając również o konieczności podłączenia się do mediów.

Udostępnij ten post:Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
Osuszacza Powietrza
Utrzymanie komfortowego i zdrowego środowiska wewnątrz domu...
Odświeżacz powietrza
W biurze oraz w domu powietrze może wydawać się nieświeże. B...
odbiór mieszkania
Każdy marzy o idealnym domu, który zagospodaruje wed...
Klimatyzator kasetonowy
...
Linea
Nowość na polskim rynku – czas poznać nowy sklep internetowy...