umowa kredytu hipotecznego

Umowa kredytu hipotecznego – jak jest skonstruowana?

Opublikowano: 21 września 2021

Utrzymujące się niskie stopy procentowe sprawiają, że coraz więcej Polaków decyduje się na kredyt hipoteczny – w marcu 2021 wpłynęło najwięcej wniosków od 10 lat*. Jeśli dopełniłeś wszelkich formalności i bank pozytywnie rozpatrzył Twój wniosek, czeka cię jeszcze podpisanie umowy kredytu hipotecznego. Na co zwrócić uwagę i które elementy są najważniejsze? Odpowiedzi znajdziesz w artykule.

Podpisywanie umowy o kredyt hipoteczny – ogólne warunki i dane

Wykazałeś się wystarczającą zdolnością kredytową, masz przygotowany wkład własny i wszystkie potrzebne dokumenty, których potrzebuje bank? Po zaakceptowaniu Twojego wniosku przez kredytodawcę pozostaje już tylko podpisanie umowy o kredyt hipoteczny. Jeśli wniosek składałeś online –będzie to tylko jedna wizyta w oddziale banku.

Umowa to zobowiązanie między kredytobiorcą, czyli Tobą, a instytucją finansową, która udziela Ci świadczenia finansowego..

W umowie na pewno znajdzie się Twoje imię, nazwisko, adres, pesel oraz numer i seria dowodu osobistego. Nie zabraknie także informacji dotyczących ogólnych warunków takich jak kwota kredytu, rodzaj oraz wysokość rat wraz z harmonogramem ich spłaty, oprocentowanie, czas spłaty, prowizja i odsetki.

Umowa o kredyt hipoteczny musi być podpisana przez Ciebie i bank. Pamiętaj, że parafka musi się znaleźć na każdej ze stron.

Chcesz kupić mieszkanie albo działkę, wybudować dom lub wyremontować swoją nieruchomość? Sprawdź jaki kredyt hipoteczny oferuje PKO Bank Polski i zacznij spełniać swoje marzenia: https://www.pkobp.pl/klienci-indywidualni/kredyty-hipoteczne/wlasny-kat-hipoteczny/

Umowa kredytu hipotecznego – na co zwrócić uwagę?

Po podpisaniu umowy o kredyt hipoteczny raczej nie będzie możliwości zmian. Dlatego przed użyciem długopisu dokładnie przeczytaj wszystkie zapisy. Sprawdź także, czy bank poprawnie wprowadził wszystkie dane. Jeśli któryś z elementów jest dla Ciebie zbyt zawiły albo niepoprawny w Twojej ocenie, od razu poproś o pomoc pracownika banku. Czytając umowę kredytu hipotecznego powoli punkt po punkcie, powinieneś zwrócić uwagę na:

 • warunki wypłaty środków,
 • informacje dotyczące wypowiedzenia umowy kredytowej,
 • kwestie kolejnych kredytów lub pożyczek (bank może wymagać wcześniejszego powiadomienia o tym i wyrażenia zgody na nowe zobowiązania finansowe),
 • zapisy mówiące o konieczności zgłaszania zmian w obrębie nieruchomości ze względu na zmianę jej wartości,
 • częstotliwość składania dokumentów dotyczących sytuacji finansowej,
 • treści związanych z możliwością zawieszenia spłaty rat,
 • konsekwencje w sytuacji, gdy spóźnisz się z miesięczną ratą.

Dzięki temu będziesz pewien, że nie spotka Cię żadna przykra niespodzianka po podpisaniu umowy o kredyt hipoteczny.

Najważniejsze elementy umowy kredytu hipotecznego

Czytając umowę kredytu hipotecznego PKO Banku Polskiego albo innego banku musisz przede wszystkim sprawdzić, czy wszystkie punkty dotyczące finansów są zgodne z ustaleniami. Po złożeniu podpisu nie będziesz już mógł niczego zmienić. Na co zwrócić uwagę? Przede wszystkim zweryfikuj informacje dotyczące:

 • rodzaju kredytu,
 • jego kwoty,
 • wysokości wkładu własnego,
 • celu finansowania,
 • prowizji banku,
 • kosztu kredytu – CKK i RRSO,
 • sposobu wypłaty środków,
 • typu oprocentowania,
 • zabezpieczenia spłaty kredytu,
 • obowiązków kredytobiorcy.

Pamiętaj, jeśli któryś z punktów jest dla Ciebie niezrozumiały albo stwierdzisz, że dane się nie zgadzają, od razu poproś o pomoc doradcy kredytowego. Podpisanie umowy o kredyt hipoteczny to duże przedsięwzięcie, które będzie wpływać na Twój budżet przez kolejne kilkanaście lub kilkadziesiąt lat. Dociekliwość oraz skrupulatność sprawią, że nie popełnisz żadnych błędów i szybko będzie mógł przejść do realizacji celów kredytowych.

* https://spidersweb.pl/bizblog/boom-na-kredyty-hipoteczne/

Udostępnij ten post:Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
Pożyczka konsolidacyjna
W obliczu coraz częstszych problemów finansowych coraz więce...
Linea
Nowość na polskim rynku – czas poznać nowy sklep internetowy...
Anna Maria Porowska
Anna Maria Porowska jest wybitną postacią w świecie...
technologia LED
Zastosowanie energooszczędnej technologii oświetlenia w ozna...
Pompa ciepła
Pompy ciepła stanowią innowacyjne rozwiązanie w dzie...