Umowa kupna sprzedaży samochodu

Umowa kupna sprzedaży samochodu – czy jest potrzebna i na co zwrócić uwagę?

Opublikowano: 27 marca 2023

Zakup samochodu to czynność, której należy poświęcić mnóstwo uwagi. Często pojazd kupujemy po to, aby służył nam przez długie lata, a sam proces nabycia oraz późniejsze użytkowanie było pozbawione problemów oraz ciągłych napraw. Bardzo istotną czynnością przed zakupem auta jest odpowiednie sporządzenie umowy kupna sprzedaży samochodu, która zabezpieczy nas przed możliwością potencjalnego oszustwa. Przeczytaj, dlaczego staranne przygotowanie dobrej umowy kupna sprzedaży auta jest tak istotne, z czego składa się ten dokument oraz o czym nie wolno zapominać podczas jego spisywania.

Zakup samochodu to złożony proces wymagający poświęcenia pełni uwagi.

Kupno auta to jedna z inwestycji, przed którą stanie naprawdę wielu dorosłych i to niejednokrotnie. Każdy etap związany jakkolwiek z wydaniem dużej sumy pieniędzy na ten cel powinien być przeanalizowany i zaplanowany w najdrobniejszych szczegółach. Pozwoli nam to uniknąć ewentualnych problemów, a nawet kłopotów prawnych, które mogą wiązać się z zakupem samochodu. Już w początkowych krokach, jakimi są między innymi poszukiwania odpowiedniej oferty, powinniśmy zwrócić maksimum uwagi na osobę lub dealera, którego oferta nas zainteresowała. Niestety dzisiejsze czasy to oprócz powszechnego dostępu do baz danych oraz całkiem szczegółowych informacji o firmach, a nawet indywidualnych osobach dają również ogromne możliwości genialnego kamuflażu dla oszustów. Właśnie te oszustwa, których dopuszczać się mogą z pozoru zaufane źródła powinny być dla nas głównymi czynnikami, do których wyeliminowania będziemy dążyć przez całość procesu nabywania oraz sprzedawania samochodu. Nikt nie chce przecież paść ofiarą kłamstw, a w najgorszym wypadku zostać uwikłanymi w problemy z prawem, stąd musimy poświęcić transakcji pełnię uwagi i dopilnować wszystkich kroków.

Najczęstsze oszustwa u sprzedawców i kupujących samochody.

Oszustwa, z którymi można spotkać się podczas sprzedaży i kupna auta dotykają zarówno kupujących, jak i sprzedających. Jak już wspomniano, można spotkać się z nimi już na początkowym etapie zakupu. Osoba lub firma sprzedająca pojazd może po prostu nie istnieć, a co jakiś czas słyszymy o przypadkach, w których chętni na zakup auta wpłacili pewną sumę pieniędzy, aby „zarezerwować” sobie auto, zaś ten pojazd okazuje się w ogóle nie istnieć. To praktyka, która wciąż stosowana jest przez nieautoryzowanych sprzedawców i należy się jej mocno wystrzegać.

Kupujący auto mogą paść ofiarą kłamstwa także po zakupie. Próby wprowadzenia w błąd pojawiają się w ogłoszeniach sprzedaży, które zawierają nieprawdziwe informacje na temat auta. Opis w ofercie, który ma przyciągnąć uwagę potencjalnego kupującego może zawierać szereg nieprawidłowości, które wyraźnie odstają od stanu faktycznego. To zagrożenie można wyeliminować na przykład podczas sprawdzania auta w trakcie spotkania ze sprzedawcą oraz w różnych wyszukiwarkach, które ułatwiają weryfikację pojazdu na przykład po numerach VIN lub dzięki dowodowi rejestracyjnemu. Te numery i dokumenty pozwolą sprawdzić na przykład realny przebieg, którego zawyżanie jest częstą i legendarną wręcz praktyką oraz sprawdzić stan własności pojazdu. Niestety niekiedy możemy spotkać się z próbami sprzedaży samochodu kradzionego lub będącego obarczonym pewnymi prawnymi ograniczeniami oraz balastem finansowym.

Z drugiej strony również osoby sprzedające mogą paść ofiarą oszustów. Zdarza się, że kupujący auto pozorują odnalezienie tak zwanych „wad ukrytych” w pojeździe. Co prawda, wady te mogą faktycznie występować, a sprzedawca celem zawyżenia kwoty pojazdu może o nich zwyczajnie nie wspominać, jednak próby wyłudzenia odszkodowania lub obniżenia ceny ze strony kupujących również mogą występować.

Aby zabezpieczyć się przed problemami technicznymi, finansowymi i prawnymi koniecznie należy sporządzić dobrą i jasną umowę kupna sprzedaży samochodu.

Czym jest umowa kupna sprzedaży auta?

Umowa kupna sprzedaży samochodu to dokument, którego celem jest przede wszystkim zabezpieczenie oby stron biorących udział w procesie nabycia i zbycia pojazdu. Nie jest określona konkretna forma, jaką umowa ta powinna posiadać, jednak wysoce rekomendowane jest zawarcie jej w formie pisemnej. Umowa jest definiowana przez 535 artykuł kodeksu cywilnego i opisuje wszystkie najważniejsze kwestie związane z samochodem oraz prawem do własności. Zawiera dane sprzedającego i kupującego, chroni ich przed nieprawidłowymi praktykami, których mogą dopuścić się obie strony.

Co powinna zawierać dobrze napisana umowa kupna sprzedaży samochodu?

Kluczem do pełnej ochrony dla kupującego i sprzedającego pojazd jest sporządzenie dokładnej i zrozumiałej umowy kupna sprzedaży auta. Jeśli chodzi o jej treść to nie musimy obawiać się jakiegokolwiek nadmiaru danych – w tym przypadku akurat im więcej informacji, tym lepiej. Zabierając się za jej napisanie konieczne jest więc wyodrębnienie wszystkich istotnych rzeczy, które powinny wchodzić w jej skład. Obecnie wiele przykładowych formularzy umowy kupna sprzedaży pojazdu można znaleźć w Internecie, ale jednocześnie nie wszystkie wzory mogą zawierać wszystkie niezbędne informacje. Bezpiecznych formularzy umowy kupna sprzedaży samochodu szukaj przede wszystkich w sprawdzonych źródłach, a odpowiedni wzór, który zawiera wszelkie potrzebne informacje możesz znaleźć tutaj, na stronie internetowej Motocontroler.com.

Dane znajdujące się w umowie kupna sprzedaży samochodu można podzielić na kilka grup. Zawierają one informacje o kupującym, sprzedającym, pojeździe, który jest przedmiotem transakcji, a także zabezpieczeniach prawnych obu stron.

Dobrze napisana umowa kupna sprzedaży musi zawierać na wstępie datę oraz miejsce podpisania umowy. Rekomenduje się, aby data była bardzo szczegółowa i zawierała nawet godzinę, w której złożono podpisy. Musi być ona również stosownie zatytułowana. Tytułem dokumentu powinno być sformułowanie „umowa sprzedaży samochodu”, gdyż pod tym terminem widnieje ona w kodeksie cywilnym. Dokument musi posiadać szczegółowe informacje o osobach biorących udział w transakcji. Zaliczamy do nich: imię i nazwisko, datę urodzenia, adres, numer i serię dowodu osobistego lub paszportu i numer PESEL, natomiast kiedy strona jest firma jej nazwę, siedzibę, KRS, numer NIP, REGON i nazwę sądu rejonowego, do którego przypisana jest działalność. Jeśli samochód posiada współwłaściciela jego dane również muszą znajdować się w umowie.

W dalszej części dokumentu należy określić wszystkie informacje związane z pojazdem, którego dotyczy umowa. Dane te muszą być jak najbardziej szczegółowe, dzięki czemu będzie możliwa pełna weryfikacja konkretnego pojazdu. Wśród nich znajdują się: marka, model, numer rejestracyjny, numer VIN, rok produkcji, zarejestrowany przebieg oraz kolor karoserii. Można tutaj dołączyć także inne informacje, również tak szczegółowe, jak numery seryjne przypisywane konkretnym elementom, takim jak radio.

Kolejna grupa informacji związana jest z ceną oraz sposobem płatności. Należy tutaj wyraźnie określić kwotę, którą kupujący zobowiązuje się uiścić za dany pojazd, datę oraz sposób dokonania płatności (płatność gotówką, kartą lub przelewem bankowym). Tutaj trzeba także określić konkretny dzień, w którym dojdzie do przekazania pojazdu nowemu właścicielowi. Warto zaznaczyć tu również konkretną godzinę, co może okazać się kluczowe w przypadku nastąpienia nagłych szkód zaraz po dokonaniu zakupu i przekazania auta. Również w tej części znajdują się informacje dotyczące tego, która ze stron pokryje koszty związane z zawarciem umowy.

Bardzo ważnym elementem umowy kupna sprzedaży auta jest informacja dotycząca tego, iż kupujący zapoznał się ze stanem faktycznym pojazdu. To krótkie zdanie zabezpieczy sprzedającego przed próbami wymuszenia odszkodowania za wspomniane wady ukryte, ale będzie także stanowić potwierdzenie starannie wykonanego przez zakupem przeglądu maszyny. Tutaj warto poprosić także o oświadczenie ze strony sprzedającego, iż auto wolne jest od jakichkolwiek zobowiązań prawnych i finansowych.

W końcowej części powinna znaleźć się formuła mówiąca o tym, że umowa została sporządzona w dwóch (a w przypadku współwłaściciela w trzech) jednobrzmiących egzemplarzach. Tutaj także znajduje się miejsce na podpisy sprzedającego i kupującego, które pieczętują prawną ważność umowy.

Udostępnij ten post:



Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
Serwis klimatyzacji samochodowej
Niemal wszystkie popularne modele samochodów, które zostały...
powłoka ceramiczna
Wiele osób ceni sobie wizualny aspekt swojego samochodu. Lśn...
zmiany w prawie podatkowym
Każdego roku dochodzi do mniejszych lub większych zmian w po...
windykacja
Sztuczna Inteligencja (AI) rewolucjonizuje procesy w...
rozwód
Najtrudniejszym krokiem małżeństwa, które posiada wspólne ma...