Umowa najmu

Umowa najmu – co powinna zawierać?

Opublikowano: 21 marca 2019

Każdy wynajmujący chce znaleźć odpowiednią osobę najmującą jego mieszkanie. Najlepiej taką, która lubi sprzątać, nie ma dzieci lub zwierząt, a przy okazji nie pali, przestrzega ciszy nocnej i jest wypłacalna. Oczywiście na pewno istnieją tacy ludzie, ale tak naprawdę to znajdują się w mniejszości. Pamiętajmy tylko o tym, że najemca musi przestrzegać określonych zasad tylko wtedy, gdy zapisaliśmy je w umowie. Dlatego tak ważne jest to, żebyśmy wiedzieli, co powinno znaleźć się w takim dokumencie.

Czy warto wynajmować mieszkanie?

Jeżeli tylko mamy taką możliwość, to powinniśmy z niej skorzystać i zacząć wynajmować mieszkanie. Przede wszystkim dlatego, że stanowi stabilne źródło dochodu, a często nie wymaga większej uwagi z naszej strony. Oczywiście wszystko zależy od tego, jakiego najemcę będziemy mieli. W sytuacjach, gdy skonstruujemy dobrą umowę, a przy okazji wszystkie jej punkty są przestrzegane, to naprawdę wystarczy tylko kontakt przy płaceniu rachunków lub ewentualnej awarii jakiegoś sprzętu.

Jakie informacje powinny znaleźć się w umowie?

Pamiętajmy o tym, że każdy wynajmujący może mieć swoje własne zasady, które są dla niego najważniejsze w trakcie trwania umowy. Konieczne jest tylko to, by zostały zapisane w dokumencie i obie strony wyraziły na nie zgodę. Poza tym zwróćmy też uwagę na nie przekraczanie pewnych granic, które zazwyczaj dotyczą prywatności lokatorów.

Dane osobowe obu stron

Jeszcze zanim dojdziemy do ustaleń szczegółowych, powinniśmy pamiętać o zapisaniu w umowie najważniejszych danych osobowych. Informacje te muszą podać obie strony. Przede wszystkim zadbajmy o podanie imienia, nazwiska, nr dowodu osobistego, a także PESEL. Poza tym coraz więcej najemców życzy sobie dodanie zapisu, z którego wynika, że najemca jest właścicielem lokalu, ale również mieszkanie nie jest przedmiotem postępowania sądowego.

Cena i czas najmu

Bardzo ważnym elementem każdej umowy jest zawarcie informacji na temat czasu oraz ceny najmu. W znacznej większości przypadków obowiązuje wynajem na czas określony i dodany jest też czas na wypowiedzenie umowy. Zazwyczaj wynosi 30 dni, jednak w przypadku braku płatności może to ulec zmianie. Ważne jest także to, by zawrzeć informacje dotyczącą podwyżki ceny wynajmu np. w wyniku podniesienia czynszu przez spółdzielnię mieszkaniową.

Dodatkowe zapiski

Zazwyczaj dotyczą one sposobu użytkowania niektórych sprzętów, a także dbania o nie i sprzątania w mieszkaniu. Poza tym powinny też znaleźć się tam informacje na temat obowiązku drobnych napraw przez lokatorów oraz wymianie lub usuwaniu awarii w poszczególnych urządzenia. Możemy też dodać informację na temat umawiania spotkań, np. tylko po wcześniejszym kontakcie telefonicznym, bądź o zakazie zwierząt.

Artykuł powstał na podstawie materiałów ze strony https://www.umowadeweloperska.pl/bezpieczne-wynajmowanie/

Ustawa deweloperska – co warto wiedzieć przed zakupem mieszkania?

 

Udostępnij ten post:



  • rozpaczona pisze:

    Każda umowa jest do podważenia – jak lokator nie chce się wyprowadzić – TO CO MU ZROBISZ?

  • Jdjd pisze:

    Na takich jest wiele sposobów aby się wyprowadził albo żeby go wyprowadzić , lub aby nie mial prawnie mozliwosci jak wrocic, ale nie będę pisał jak bo mi nie wypada…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
zmiany w prawie podatkowym
Każdego roku dochodzi do mniejszych lub większych zmian w po...
windykacja
Sztuczna Inteligencja (AI) rewolucjonizuje procesy w...
rozwód
Najtrudniejszym krokiem małżeństwa, które posiada wspólne ma...
wynajem samochodów w Warszawie
Warszawa, stolica Polski, znana jest ze swojego wielokulturo...
artykuły spożywcze do firmy
Zaopatrzenie firmy w artykuły spożywcze ma istotny wpływ na...