Menu
Umowa SLA

Umowa SLA na świadczenie usług IT – dlaczego warto o nią zadbać?

Aby twoja firma dobrze funkcjonowała, musisz zapewnić jej dobrze działający Internet. W końcu aktywność w sieci to podstawa, nawet jeśli twoja branża wcale nie opiera się na działaniach online. W Internecie znajdują nas klienci, to tutaj możemy kontaktować się z nimi i kontrahentami, załatwiać sprawy finansowe, organizacyjne, zaopatrzeniowe… Dlatego potrzebujesz umowy SLA na świadczenie usług IT. Co to jest i jak o nią zadbać?

Umowa SLA – co to jest?

SLA, czyli Service Level Agreement, to rodzaj umowy o gwarantowanym poziomie świadczenia usług. Co to oznacza dokładnie? To szczególna umowa, która określa, jaki jest minimalny poziom świadczonych przez dostawcę usług dostarczonych klientowi.

SLA to rodzaj umowy szczególnie ważny zwłaszcza w przypadku usług świadczonych wirtualnie oraz zdalnych. Dzieje się tak, ponieważ nad tymi usługami nie mamy pełnej kontroli. Dlatego gwarancja SLA jest ważna zwłaszcza w przypadku kupowania serwerów, dostarczania Internetu, połączenia z siecią telefoniczną i tak dalej. Umowa SLA gwarantuje, że nie musisz martwić się parametrami, a jakość usługi będzie cały czas na takim samym poziomie.

Internet dla firm z umową SLA

Wybierając takie usługi jak Internet dla firmserwery czy Data Center, musisz zwrócić uwagę na zawartość umowy. SLA to najlepszy sposób na ochronę twoich danych i możliwości. Dobrze skonstruowana umowa SLA zawiera kilka ważnych danych:

Wymagany poziom dostępności

Czyli procent czasu, kiedy usługa jest dostępna w ciągu roku. Może się wydawać, że 90% to dużo, ale tak naprawdę to już kilka godzin bez dostępu do usługi, co oznacza duże straty dla firm. Dlatego warto zadbać o to, by było to 99% lub więcej. INEA oferuje trzy poziomy obsługi:

  • SLA SILVER  usługa standardowa, realizowana w ramach opłaty abonamentowej dla dowolnej usługi Premium – gwarancja dostępności usługi na poziomie 99,00% w skali roku oraz czasu usunięcia awarii w 24h (dni robocze);
  • SLA GOLD – usługa dodatkowo płatna, świadczona dla usługi Premium w konkretnej lokalizacji – gwarancja dostępności usługi na poziomie 99,70% w skali roku oraz czasu usunięcia awarii w 12h (w trybie 24/7);
  • SLA PLATINIUM – usługa dodatkowo płatna, świadczona dla usługi Premium w konkretnej lokalizacji – gwarancja dostępności usługi na poziomie 99,91% w skali roku oraz czasu usunięcia awarii w 8h (w trybie 24/7).

Sposób raportowania poziomu usługi

To sposób, w jaki możesz sprawdzać, czy usługa faktycznie działa tak, jak powinna. W umowie powinny znaleźć się informacje o dostępie do statystyk.

Sposób współpracy z działem obsługi

Jak możesz zgłosić problemy z działaniem usługi? Oczywiście najlepiej, by biuro obsługi działało 24 godziny na dobę. Warto także sprawdzić, jaki czas gwarantuje dostawca usługi na usunięcie usterki. W zależności od poziomu SLA, INEA gwarantuje inny czas usunięcia usterki – SLA Silver – 24 h, SLA Gold – 12 h oraz SLA Platinum – 8 h.

Umowa SLA – dlaczego warto ją mieć?

Obecnie duża część usług świadczona jest wirtualnie, na przykład w chmurze. Coraz częściej korzystamy z outsourcingu i to bardzo dobre podejście. Wygodne i szybkie. Jednakże może to oznaczać, że na co dzień nie będziemy mieli fizycznego dostępu do sprzętu – na przykład serwerów. Dlatego umowa o gwarantowanym poziomie świadczenia usług powinna być podstawą dobrej współpracy z dostawcą. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że twój biznes jest bezpieczny, a dostawca w czasie ustalonym w umowie poradzi sobie z potencjalnymi usterkami, bez strat dla firmy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Udostępnij

Wszystkie prawa zastrzeżone | All rights reserved Magazyn VIP 2021