Muzeum Fryderyka Chopina

Urodziny Chopina w Muzeum Fryderyka Chopina w Warszawie

Opublikowano: 21 lutego 2022

Przez lata historycy badali, która data urodzin Chopina jest właściwa − czy urodził się 22 lutego, czy 1 marca. Za datę urodzin kompozytora przyjmuje się 1 marca 1810 roku, ale według akt stanu cywilnego parafii brochowskiej, gdzie został ochrzczony, data jego urodzenia przypada na 22 lutego 1810 roku. W tamtych czasach dość często zdarzały się pomyłki w aktach metrykalnych. Sam kompozytor i jego rodzina świętowali jego urodziny 1 marca i tę datę podaje w liście do Fryderyka jego matka.

Chopin w oficjalnym liście z 16 stycznia 1883 roku do Towarzystwa Polsko-Litewskiego też wskazuje na marcowe urodziny. Tablica w kościele św. Krzyża w Warszawie, upamiętniająca złożenie serca kompozytora, podawała datę 2 marca 1809 roku, ale na szkatułce z urną z sercem,  zamurowaną pod tablicą, widniała data 1 marca 1810

To nie był jednak koniec rozterek związanych z urodzinową datą. Ferdynand Hoesick w trzytomowej biografii Chopina, wydanej w 1911 roku, wskazał na datę 22 lutego 1810 roku. W 1935 roku. tablicę w kościele św. Krzyża zastąpiono nową, ufundowaną przez Instytut Fryderyka Chopina, z datą 22 lutego 1810 roku. Do daty 1 marca powrócił w 1955 roku Bronisław E. Sydow, który opublikował kronikę życia i twórczości Chopina, z datą urodzin 1 marca 1810 roku. W Muzeum w Żelazowej Woli udostępniona jest kopia aktu urodzenia.

Muzeum Fryderyka Chopina świętuje 212. urodziny kompozytora przez cały tydzień. Z tej okazji przygotowano wiele wydarzeń dla dzieci i dla dorosłych. Wstęp do Muzeum, a także na każde z wydarzeń towarzyszących to symboliczna złotówka. Codzienne recitale fortepianowe, prelekcje, wystawy czasowe poświęcone kompozytorowi, muzyczny prezent z nagraniami kompozycji Chopina to tylko niektóre atrakcje urodzinowe.

Muzeum Fryderyka Chopina

Warto zwiedzić ciekawe wystawy czasowe „Chopin. Potęga znaku” i pokazy specjalne „Rękopis Chopina” i „Ze Skarbca Muzeum”. Bardzo różnorodnie zapowiadają się wydarzenia edukacyjne, m.in. czytanie fragmentów najnowszej książeczki „Frycek i żyrafa” z serii Mały Chopin i bajki „Jaśnie Pan Pichon” z ilustracją muzyczną oraz wykład „Tańce, bale, wielkie sale, czyli karnawał w czasach Chopina”.

Zwieńczeniem urodzinowego tygodnia będą dwa koncerty Bruce’a (Xiaoyu) Liu − zwycięzcy XVIII Konkursu Chopinowskiego − w Filharmonii Narodowej. W Żelazowej Woli, domu urodzenia Fryderyka Chopina, 1 marca odbędzie się recital fortepianowy Piotra Alexewicza na instrumencie historycznym. Jak widać, tegoroczna, 212. rocznica urodzin mistrza zapowiada się bardzo ciekawie, zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci.

Anna Arwaniti

Udostępnij ten post:



Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
Stanisław Lem
Wielcy tego świata muszą rozwiązać problem katastrof...
czerwone maki
W czwartkowy wieczór w warszawskim Multikinie Złote...
Jan Sabiniarz
16 marca 2024 r. w hotelu Aubrecht w Koprzywnicy mia...
Wielkanocny Festiwal Ludwiga van Beethovena
17 marca  br. rozpoczął się 28. Wie...
Jerzy Hoffman
17 marca w reprezentacyjnych salach MCC Mazurkas w r...