USG dopplerowskie

USG dopplerowskie – na czym dokładnie polega?

Opublikowano: 14 listopada 2017

USG dopplerowskie to jedno z badań obrazowych, które pozwala na wykrycie problemów z przepływem krwi w żyłach oraz tętnicach. Jakie możliwości daje ta metoda obrazowania?

Ten rodzaj USG jest najpopularniejszym badaniem stosowanym w diagnostyce chorób naczyniowych i pomaga dokładnie zbadać szybkość przepływu krwi i ocenić przekrój oraz wydajność tętnic i żył. Najczęściej do badania kwalifikują się osoby z podejrzeniem niewydolności żylnej.

Dzięki specjalnym aparacie Usg doppler, można przeanalizować, gdzie pojawia się trudność w prawidłowym przepływie krwi. Badanie jest w bezbolesne i nieinwazyjne. Ponadto nie istnieją żadne przeciwwskazania do wykonania badania. Całość trwania USG to czas od 15 do 40 minut. Wyniki otrzymywane są od razu po jego wykonaniu.

Jak wygląda badanie ?

Badanie wykonywane jest w pozycji leżącej pacjenta. Po nałożeniu przez lekarza specjalnego żelu, który ułatwia przenikanie fali ultradźwiękowych. Na początku lekarz, obserwuje jedynie obraz i ogólny wygląd naczyń krwionośnych. Następnie pojawia się przetworzony komputerowo dźwięk przepływu krwi, który w przypadku szumów, może być znaczący podczas końcowego wyniku badania.

Aparat USG do badania dopplerowskiego – sprawdź jak wygląda tutaj: https://www.philips.pl/healthcare 

Jakie części ciała są poddawane badaniom?

Badania aparatem USG doppler, można wykonywać na wielu częściach ciała, w zależności od potrzeby. Najczęściej obejmuje ono kończyny dolne i górne. Badanie wykonuje się również na narządach płciowych, narządach wewnętrznych, czy też guzach lub kręgach.

Cel badania

Badanie aparatem USG doppler ma na celu wykrycie zmian zachodzących w żyłach i tętnicach, które mogą doprowadzić do groźnych powikłań. Dzięki badaniu można dostrzec zwężenia miażdżycowe, niedrożności w tętnicach, zakrzepicy, a także niewydolności zastawkowej. USG wykorzystuje się również w celu oceny ukrwienia narządów, dzięki którym udaje się wykryć guzy nowotworowe. Problemy z prawidłowym przebieg krwi, mogą być przyczyną udaru mózgu, zawału serca, lub zatorowości płucnej.

Koszt badania w placówce prywatnej to koszt do 140 – 200 zł.

Udostępnij ten post:



Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *