USG dopplerowskie

USG dopplerowskie – na czym dokładnie polega?

Opublikowano: 14 listopada 2017

USG dopplerowskie to jedno z badań obrazowych, które pozwala na wykrycie problemów z przepływem krwi w żyłach oraz tętnicach. Jakie możliwości daje ta metoda obrazowania?

Ten rodzaj USG jest najpopularniejszym badaniem stosowanym w diagnostyce chorób naczyniowych i pomaga dokładnie zbadać szybkość przepływu krwi i ocenić przekrój oraz wydajność tętnic i żył. Najczęściej do badania kwalifikują się osoby z podejrzeniem niewydolności żylnej.

Dzięki specjalnym aparacie Usg doppler, można przeanalizować, gdzie pojawia się trudność w prawidłowym przepływie krwi. Badanie jest w bezbolesne i nieinwazyjne. Ponadto nie istnieją żadne przeciwwskazania do wykonania badania. Całość trwania USG to czas od 15 do 40 minut. Wyniki otrzymywane są od razu po jego wykonaniu.

Jak wygląda badanie ?

Badanie wykonywane jest w pozycji leżącej pacjenta. Po nałożeniu przez lekarza specjalnego żelu, który ułatwia przenikanie fali ultradźwiękowych. Na początku lekarz, obserwuje jedynie obraz i ogólny wygląd naczyń krwionośnych. Następnie pojawia się przetworzony komputerowo dźwięk przepływu krwi, który w przypadku szumów, może być znaczący podczas końcowego wyniku badania.

Aparat USG do badania dopplerowskiego – sprawdź jak wygląda tutaj: https://www.philips.pl/healthcare 

Jakie części ciała są poddawane badaniom?

Badania aparatem USG doppler, można wykonywać na wielu częściach ciała, w zależności od potrzeby. Najczęściej obejmuje ono kończyny dolne i górne. Badanie wykonuje się również na narządach płciowych, narządach wewnętrznych, czy też guzach lub kręgach.

Cel badania

Badanie aparatem USG doppler ma na celu wykrycie zmian zachodzących w żyłach i tętnicach, które mogą doprowadzić do groźnych powikłań. Dzięki badaniu można dostrzec zwężenia miażdżycowe, niedrożności w tętnicach, zakrzepicy, a także niewydolności zastawkowej. USG wykorzystuje się również w celu oceny ukrwienia narządów, dzięki którym udaje się wykryć guzy nowotworowe. Problemy z prawidłowym przebieg krwi, mogą być przyczyną udaru mózgu, zawału serca, lub zatorowości płucnej.

Koszt badania w placówce prywatnej to koszt do 140 – 200 zł.

Udostępnij ten post:



Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
Soczewki kontaktowe
Wybór odpowiednich soczewek kontaktowych jest kluczowym aspe...
radiofrekwencja mikroigłowa
Nazywana nieoperacyjnym liftingiem, polecana jako zabieg, kt...
batonik białkowy
Jakość odżywiania jest gwarantem dobrego samopoczucia, mocne...
aktywność fizyczna
Dni stają się coraz dłuższe, zza chmur odważniej wychyla się...
antykoncepcja hormonalna
W ostatnich dekadach antykoncepcja hormonalna stała się jedn...