Menu
skanowanie 3D

Usługi skanowania 3D na zamówienie – kiedy się przydają?

Skanować można nie tylko papierowe dokumenty, ale również obiekty przestrzenne. W tym celu stosowana jest technika skanowania 3D. Co warto o niej wiedzieć?

Nowoczesne skanowanie 3D – https://3dfrog.pl/skanowanie-3d/ to proces służący do stworzenia modelu dowolnego obiektu lub przestrzeni z dokładnością wynoszącą nawet do 0,005 mm. Zaawansowane skanery mogą wykonać pomiar obszarów mających nawet do kilkuset metrów. Taki zakres i dokładność powodują, że metoda ta jest obecnie bardzo często wykorzystywana.

Na czym polega skanowanie 3D?

Do prowadzenia skanowania 3D wykorzystuje się specjalistyczne skanery, które mają formę ręczną lub stacjonarną, dlatego za ich pomocą można zeskanować różne przestrzenie – także w trudno dostępnych miejscach. Skanery wykorzystują technologię laserową – laser w ciągu sekundy pobiera informacje o położeniu tysięcy punktów. Następnie na podstawie pomiarów przygotowywane są specjalne chmury punktów, które po obrobieniu w programie komputerowym mają postać gotowego do wykorzystania pliku. Mogą one wtedy posłużyć do przygotowania rysunku technicznego, modelu przez projektowanie 3D.

Na podstawie skanowania 3D przygotowuje się:

  • pliki chmury punktów, na przykład w formatach STL, PLY, ASC, OBJ
  • rysunki techniczne
  • modele CAD

Skanowanie 3D – kiedy warto z niego skorzystać?

Trójwymiarowe skanowanie jest obecnie często zlecaną usługą, dlatego też ma ona szerokie zastosowanie w różnych branżach.

Za pomocą metody skanowania 3D można skanować:

  • przedmioty
  • budynki
  • przestrzenie

Bardzo często metoda ta wykorzystywana jest do skanowania części, na przykład maszyn czy samochodów. Na podstawie pobranych danych można przygotować następnie projekt odzwierciedlający dokładne wymiary skanowanego obiektu – to rozwiązanie stosowane w inżynierii odwrotnej. Warto też wskazać na szerokie możliwości zastosowania metody skanowania 3D w medycynie, między innymi w ortopedii oraz stomatologii. Na podstawie pobranych wymiarów można przygotowywać modele medyczne, na przykład do protez. Skanowanie 3D jest również bardzo skuteczną metodą pobierania wymiarów, między innymi w celu kontroli wymiarów gotowych obiektów, budynków, na przykład do prowadzenia inwentaryzacji.

Gdzie zamówić skanowanie 3D?

Obecnie skanowanie i projektowanie 3D to usługi świadczone przez wiele firm specjalizujących się w usługach 3D. Mogą one zapewnić swoim klientom pełną obsługę, która obejmuje przygotowanie obiektów do skanowana, ich skanowanie, a następnie obróbkę otrzymanych danych. Firmy świadczące powyższe usługi dostępne są w całej Polsce – adresy można znaleźć w internecie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Udostępnij

Wszystkie prawa zastrzeżone | All rights reserved Magazyn VIP 2022