Usługi spedycyjne

Usługi spedycyjne na całym świecie

Opublikowano: 4 maja 2023

Transport produktów w różnych systemach transportowych zyskał na znaczeniu wraz z rozwojem technologii i alternatyw transportowych. W wyniku przewożenia towarów różnymi szlakami (lądowymi, morskimi, powietrznymi, kolejowymi) (sherwood, 2012, s. 22). Połączenie wielu światowych rynków i szybkie dostarczanie na nie towarów jest możliwe dzięki przewożeniu towarów wieloma trasami. Firmy spedycyjne zazwyczaj zajmują się logistyką, świadcząc usługi dla firm transportowych, które zazwyczaj są do tego zobowiązane.

Spedycja jest klasą ciężaru wspólnych działań

Transport jest krytycznym aspektem branży TSL. Jest nierozerwalnie związana z organizacją tranzytu lub przemieszczania dóbr materialnych, niezależnie od ich rodzaju. „Międzynarodowy” w tym przypadku oznacza, że ​​towary są transportowane między co najmniej dwoma narodami. Tranzyt międzynarodowy to branża zajmująca się planowaniem i zarządzaniem operacjami w taki sposób, aby możliwy był sprawny i bezpieczny transport towarów od nadawcy do odbiorcy. Transport towarów to tylko jedna z usług świadczonych przez firmy logistyczne, a także magazynowanie; przygotowywanie dokumentów związanych z przewożonym towarem; przydzielanie załadunku, przepakowania i ubezpieczenia; zapewnienie bezpiecznych towarów poprzez podjęcie środków ostrożności; przeprowadzanie odpraw celnych; oraz sprawdzanie zawartości przesyłek w miejscu ich przeznaczenia. Spedycja jest regulowana w polskim prawie od 23 kwietnia 1964 r. Zgodnie z art. 794 par. zakres jego działalności.” Inne ustawy dotyczące spedycji to ustawa o spedycji z 15 listopada 1984 r. oraz Ogólne Polskie Warunki Spedycyjne (OPWS).

Poniżej przedstawiamy charakterystykę procesu ekspedycji

Proces spedycji jest bardzo skomplikowany i złożony. Od firm spedycyjnych wymaga się doświadczenia i profesjonalizmu, gdyż wszelkie działania spedycyjne muszą być zgrane w czasie i dopracowane w każdym calu by zapewnić sprawność przekazu towarów. Zazwyczaj towary wielkogabarytowe transportowane są drogą lądową lub morską, a do obowiązków spedytora należy monitorowanie towaru w trakcie całego procesu. Monitorowanie jest możliwe dzięki pozostawaniu w stałym kontakcie z kierowcą lub kierowcami, a także za pomocą urządzenia GPS zainstalowanego w samochodzie.

Często niezbędne jest także utrzymywanie kontaktów z zagranicznymi filiami przedsiębiorstwa lub innymi firmami spedycyjnymi czy też punktami spedycyjnymi, po to, aby przewóz ładunków zajmował jak najmniej czasu. Do jednych z najważniejszych obowiązków spedytora należy zaliczyć konieczność dobrania odpowiedniego rodzaju transportu oraz trasy, jaką ładunek ma być przewożony do rodzaju przewożonego ładunku. Jest to kwestią kluczową, gdyż podjęcie błędnej decyzji może skutkować uszkodzeniem towaru lub powstaniem znaczących opóźnień w jego dostarczeniu. Spedytorzy – jak wspomniano wcześniej – często muszą kontaktować się z podmiotami zagranicznymi dlatego niezbędne jest posiadanie przez nich umiejętności językowych (znajomość języków obcych).

Jeżeli szukasz firmy spedycyjnej z Gdańska, to koniecznie odwiedź Rudniccy-Magetra

Sprawdź, również ofertę transportu morskiego – znajdziesz tam wiele interesujących informacji i ofert.

Udostępnij ten post:Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
transport intermodalny
Przewóz znacznych ilości towarów na dalekich trasach to powa...
Kaptur foliowy na palety
Umieszczone na paletach ładu...
Nowy Jedwabny Szlak
Koncepcja Nowego Jedwabnego Szlaku została przedstawiona w 2...
przyczepy furgony
Autoline to wiodący portal ogłoszeniowy, który specjalizuje...
import towarów z Chin
Polacy, podobnie jak inni Europejczycy, coraz częściej decyd...
Nowe artykuły
Punktem wyjścia do zrozumienia sztuki aborygeńskiej, jest zd...
Wystawa „Kawałki barw” to prezentacja najnowszych pr...
Idea edukacji domowej doskonale wpisuje się w moje p...