Konkurs Chopinowski w Turznie

VII Międzynarodowy Pianistyczny Konkurs Chopinowski w Turznie

Opublikowano: 15 lutego 2023

Od 25 do 26 lutego br. w Pałacu Romantycznym w Turznie koło Torunia będzie odbywać się VII Międzynarodowy Pianistyczny Konkurs Chopinowski w Turznie. 46 pianistów z kraju i z zagranicy będzie prezentować swoje umiejętności przed międzynarodowym jury.

Podczas dwudniowych zmagań konkursowych, w sali im. Fryderyka Chopina w Pałacu Romantycznym, pianiści, podzielonych na pięć grup wiekowych ze względu na zaawansowanie w grze na fortepianie, będą prezentować swój repertuar, w którym zgodnie z regulaminem konkursu muszą znaleźć się utwory Fryderyka Chopina.

Siódma edycja tego artystycznego wydarzenia zgromadziła 46 pianistów. Liczba ta świadczy o ogromnym zainteresowaniu Naszym projektem, nad którym unosi się duch Fryderyka Chopina, który przebywał w Turznie w wieku 15 i 17 lat – mówi prof. dr hab. Roman Grucza,  dyrektor Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego w Turznie, prezes zarządu Stowarzyszenia Przyjaciół Pałacu Romantycznego w Turznie. Przypomina, że w liście do rodziców w Warszawie z 26 sierpnia 1825 r. Chopin pisał: „Najukochańsi Rodzice!(…) Jutro rano jedziemy do Turzna i nie mamy wrócić aż dopiero w środę, …”  Profesor podkreśla, że warto poszerzać wiedzę muzyczną także poza dużymi ośrodkami kulturalnymi w kraju.

Bez ograniczeń wiekowych

Międzynarodowy Pianistyczny Konkurs Chopinowski w Turznie nie ma ograniczeń odnośnie wieku jak i miejsca pochodzenia jego uczestników. Mogą brać w nim udział zarówno uczniowie państwowych, prywatnych i społecznych szkół muzycznych oraz studenci wyższych uczelni muzycznych z Polski i z zagranicy, a także osoby, które ukończyły studia muzyczne w zakresie gry na fortepianie w Polsce lub za granicą. W tym roku oprócz muzyków z Polski zagrają także pianiści z Chin i Ukrainy. Uczestnicy konkursu będą występowali w pięciu kategoriach wiekowych począwszy od najmłodszych uczniów urodzonych w 2010 r.  lub wcześniej, aż do w pełni dojrzałych pianistów.

Konkurs Chopinowski w Turznie

Wybitni pianiści i pedagodzy w konkursowym jury

W składzie jury,  któremu przewodniczyć będzie prof. dr hab. Jerzy Sterczyński z Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie, znajdą się wybitni pianiści i pedagodzy z Polski i z zagranicy: prof. Hubert Rutkowski, kierownik katedry fortepianu Wyższej Szkoły Muzyki i Teatru w Hamburgu, prezes Towarzystwa Chopina w Hamburgu, prof. dr hab. Bogdan Czapiewski z Akademii Muzycznej w Gdańsku, prof. dr hab. Alicja Kledzik z Akademii Muzycznej w Poznaniu i prof. dr hab. Roman Grucza, dyrektor Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego w Turznie.

Muzyka dla każdego w Pałacu Romantycznym

Wstęp na VII Międzynarodowy Pianistyczny Konkurs Chopinowski w Turznie jest wolny. Organizatorzy konkursu, właściciele Pałacu Romantycznego w Turznie, Aleksandra i Rafał Predenkiewicz, a także Stowarzyszenie Przyjaciół Pałacu Romantycznego z siedzibą Turznie, zadbali o to żeby każdy, kto chce posłuchać gry na fortepianie w pałacowych komnatach, mógł przyjechać i bez problemu znaleźć miejsce na widowni.

Pałac Romantyczny w Turznie jest bardzo gościnny. Zapraszamy wszystkich chętnych. Festiwalowi goście znajdą tu nie tylko ucztę duchową, ale także stoły z darmową kawą i herbatą – zapowiada prof. R. Grucza. Dodaje, że dla chętnych Pałac oferuje noclegi już na zasadach komercyjnych, ponieważ obecnie XIX-wieczny Pałac Romantyczny spełnia funkcję hotelu, spa i centrum konferencyjnego.

Ewa Ploplis

Udostępnij ten post:Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
Anna Dymna
Anna Dymna to totalny majstersztyk polskiego kina i...
Scena Relax
Najnowsze premierowe przedstawienie, "Kolejny wieczó...
komiksów Marvela 
Komiksy mają wielu zwolenników w każdej grupie wiekowej i...
Festivalove
8 grudnia 2023 roku w przestrzeni koncertowej warszawskiej P...
Szalone Nożyczki
Na deskach  Sceny Relax , zagościła kultowa komedia kryminal...
Nowe artykuły
W dzisiejszym szybko zmieniającym się świecie, gdzie rutyna...
Podróżowanie po Europie jest niezwykle atrakcyjne z wielu po...
Biura rachunkowe mogą podchodzić do realizacji usług w różny...