Od 25 do 26 lutego br. w Pałacu Romantycznym w Turznie koło Torunia będzie odbywać się VII Międzynarodowy Pianistyczny Konkurs Chopinowski w Turznie. 46 pianistów z kraju i z zagranicy będzie prezentować swoje umiejętności przed międzynarodowym jury.
Podczas dwudniowych zmagań konkursowych, w sali im. Fryderyka Chopina w Pałacu Romantycznym, pianiści, podzielonych na pięć grup wiekowych ze względu na zaawansowanie w grze na fortepianie, będą prezentować swój repertuar, w którym zgodnie z regulaminem konkursu muszą znaleźć się utwory Fryderyka Chopina.
– Siódma edycja tego artystycznego wydarzenia zgromadziła 46 pianistów. Liczba ta świadczy o ogromnym zainteresowaniu Naszym projektem, nad którym unosi się duch Fryderyka Chopina, który przebywał w Turznie w wieku 15 i 17 lat – mówi prof. dr hab. Roman Grucza, dyrektor Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego w Turznie, prezes zarządu Stowarzyszenia Przyjaciół Pałacu Romantycznego w Turznie. Przypomina, że w liście do rodziców w Warszawie z 26 sierpnia 1825 r. Chopin pisał: „Najukochańsi Rodzice!(…) Jutro rano jedziemy do Turzna i nie mamy wrócić aż dopiero w środę, …” Profesor podkreśla, że warto poszerzać wiedzę muzyczną także poza dużymi ośrodkami kulturalnymi w kraju.
Międzynarodowy Pianistyczny Konkurs Chopinowski w Turznie nie ma ograniczeń odnośnie wieku jak i miejsca pochodzenia jego uczestników. Mogą brać w nim udział zarówno uczniowie państwowych, prywatnych i społecznych szkół muzycznych oraz studenci wyższych uczelni muzycznych z Polski i z zagranicy, a także osoby, które ukończyły studia muzyczne w zakresie gry na fortepianie w Polsce lub za granicą. W tym roku oprócz muzyków z Polski zagrają także pianiści z Chin i Ukrainy. Uczestnicy konkursu będą występowali w pięciu kategoriach wiekowych począwszy od najmłodszych uczniów urodzonych w 2010 r. lub wcześniej, aż do w pełni dojrzałych pianistów.
W składzie jury, któremu przewodniczyć będzie prof. dr hab. Jerzy Sterczyński z Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie, znajdą się wybitni pianiści i pedagodzy z Polski i z zagranicy: prof. Hubert Rutkowski, kierownik katedry fortepianu Wyższej Szkoły Muzyki i Teatru w Hamburgu, prezes Towarzystwa Chopina w Hamburgu, prof. dr hab. Bogdan Czapiewski z Akademii Muzycznej w Gdańsku, prof. dr hab. Alicja Kledzik z Akademii Muzycznej w Poznaniu i prof. dr hab. Roman Grucza, dyrektor Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego w Turznie.
Wstęp na VII Międzynarodowy Pianistyczny Konkurs Chopinowski w Turznie jest wolny. Organizatorzy konkursu, właściciele Pałacu Romantycznego w Turznie, Aleksandra i Rafał Predenkiewicz, a także Stowarzyszenie Przyjaciół Pałacu Romantycznego z siedzibą Turznie, zadbali o to żeby każdy, kto chce posłuchać gry na fortepianie w pałacowych komnatach, mógł przyjechać i bez problemu znaleźć miejsce na widowni.
– Pałac Romantyczny w Turznie jest bardzo gościnny. Zapraszamy wszystkich chętnych. Festiwalowi goście znajdą tu nie tylko ucztę duchową, ale także stoły z darmową kawą i herbatą – zapowiada prof. R. Grucza. Dodaje, że dla chętnych Pałac oferuje noclegi już na zasadach komercyjnych, ponieważ obecnie XIX-wieczny Pałac Romantyczny spełnia funkcję hotelu, spa i centrum konferencyjnego.
Ewa Ploplis
Dodaj komentarz